Անահիտ Մանասյանն ընդունել է Եվրոպական միության խորհրդարանի պատգամավոր Մարինա Մեզուրին
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը հուլիսի 15-ին ընդունել է Եվրոպական միության խորհրդարանի պատգամավոր Մարինա Մեզուրին։
Հանդիպման ընթացքում Պաշտպանը ներկայացրել է ՄԻՊ հաստատության գործունեության հիմնական ուղղությունները: Քննարկվել են բռնի տեղահանված անձանց, կանանց, երեխաների, ազգային փոքրամասնությունների, հաշմանդամություն ունեցող անձանց, ԼԳԲՏՔ+ անձանց, աշխատանքային իրավունքների, քրեական վարույթների շրջանակներում իրավունքների պաշտպանության և մի շարք այլ ոլորտների առնչվող հարցեր։
Անահիտ Մանասյանն ընդգծել է, որ, թեև մի շարք ուղղություններով արձանագրվել է առաջընթաց, մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում դեռևս առկա են բազմաթիվ մարտահրավերներ, որոնք պահանջում են հետևողական և շարունակական աշխատանք։
Պաշտպանն անդրադարձել է նաև Հայաստանում առկա ատելության խոսքի լուրջ ծավալներին և դրան հակազդելու կարևորությանը:
Անահիտ Մանասյանը կարևորել է նաև մարդու իրավունքների կրթության բարեփոխման ուղղությամբ համակարգային քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը:
Զրուցակիցներն ընդգծել են միջազգային համագործակցության դերը մարդու իրավունքների պաշտպանության և ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման գործում։
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են պատրաստակամությունը՝ համագործակցելու փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ուղղություններով։

Анahit Манасян приняла депутата Европейского парламента Марину Мезурин.
Защитник прав человека Анаит Манасян 15 июля приняла депутата Европейского парламента Марину Мезурин.
Во время встречи Защитник представила основные направления деятельности учреждения ОМП. Обсуждались вопросы, касающиеся насильственно перемещенных лиц, женщин, детей, национальных меньшинств, лиц с инвалидностью, ЛГБТК+ лиц, трудовых прав, защиты прав в рамках уголовных производств и ряда других областей.
Анаит Манасян подчеркнула, что, хотя в ряде направлений зафиксирован прогресс, в области защиты прав человека все еще существуют многочисленные вызовы, требующие последовательной и постоянной работы.
Защитник также отметила серьезные масштабы ненависти, существующие в Армении, и важность противодействия этому.
Анаит Манасян также подчеркнула необходимость реализации системных шагов в направлении реформы образования в области прав человека.
Собеседники подчеркнули роль международного сотрудничества в защите прав человека и укреплении демократических ценностей.
В завершение встречи стороны подтвердили готовность сотрудничать в направлениях, представляющих взаимный интерес.