Անահիտ Մանասյանն ընդունել է Եվրոպական միության խորհրդարանի պատգամավոր Մարինա Մեզուրին
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը հուլիսի 15-ին ընդունել է Եվրոպական միության խորհրդարանի պատգամավոր Մարինա Մեզուրին։
Հանդիպման ընթացքում Պաշտպանը ներկայացրել է ՄԻՊ հաստատության գործունեության հիմնական ուղղությունները: Քննարկվել են բռնի տեղահանված անձանց, կանանց, երեխաների, ազգային փոքրամասնությունների, հաշմանդամություն ունեցող անձանց, ԼԳԲՏՔ+ անձանց, աշխատանքային իրավունքների, քրեական վարույթների շրջանակներում իրավունքների պաշտպանության և մի շարք այլ ոլորտների առնչվող հարցեր։
Անահիտ Մանասյանն ընդգծել է, որ, թեև մի շարք ուղղություններով արձանագրվել է առաջընթաց, մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում դեռևս առկա են բազմաթիվ մարտահրավերներ, որոնք պահանջում են հետևողական և շարունակական աշխատանք։
Պաշտպանն անդրադարձել է նաև Հայաստանում առկա ատելության խոսքի լուրջ ծավալներին և դրան հակազդելու կարևորությանը:
Անահիտ Մանասյանը կարևորել է նաև մարդու իրավունքների կրթության բարեփոխման ուղղությամբ համակարգային քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը:
Զրուցակիցներն ընդգծել են միջազգային համագործակցության դերը մարդու իրավունքների պաշտպանության և ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման գործում։
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են պատրաստակամությունը՝ համագործակցելու փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ուղղություններով։

Anahit Manasyan has received Marina Mezhurina, a member of the European Parliament.
The Human Rights Defender Anahit Manasyan met with Marina Mezyurin, a member of the European Parliament, on July 15.
During the meeting, the Defender presented the main directions of the activities of the Human Rights Defender's institution. Issues related to the protection of rights of forcibly displaced persons, women, children, national minorities, persons with disabilities, LGBTQ+ individuals, labor rights, and rights protection within criminal proceedings, among other areas, were discussed.
Anahit Manasyan emphasized that although progress has been made in several areas, there are still many challenges in the field of human rights protection that require consistent and ongoing work.
The Defender also addressed the serious scale of hate speech present in Armenia and the importance of countering it.
Anahit Manasyan also highlighted the necessity of implementing systemic steps towards reforming human rights education.
The interlocutors emphasized the role of international cooperation in the protection of human rights and the strengthening of democratic values.
At the end of the meeting, the parties reaffirmed their willingness to cooperate in areas of mutual interest.