Գոռ Վլադիմիրի Վարդանյանից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության կբռնագանձվի 4 տրանսպորտային միջոց և 128 միլիոն դրամ
15-07-2026 17:40 Հայաստան Իրավունք
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի հուլիսի 10-ին մասնակի բավարարել է Գլխավոր դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայցն ընդդեմ Գոռ Վլադիմիրի Վարդանյանի (քրեական հետապնդում է հարուցվել 18.04.2003 թվականին ուժի մեջ մտած Քրեական օրենսգրքի 132-րդ հոդվածի 1-ին մասով (4 դրվագ)` մարդու թրաֆիքինգը կամ շահագործումը) և նրան փոխկապակցված անձանց:

Four vehicles and 128 million drams will be seized from Gor Vladimir Vardanian in favor of the Republic of Armenia.
15-07-2026 17:40 Armenia Human Rights
The Anti-Corruption Court partially granted on July 10, 2026, the claim of the Prosecutor General's Office for the confiscation of property of illegal origin against Gor Vladimir Vardanyan (criminal prosecution was initiated on April 18, 2003, under part 1 of Article 132 of the Criminal Code in force (4 episodes) for human trafficking or exploitation) and related persons:
After the judicial act comes into legal force, the following shall be confiscated in favor of the Republic of Armenia: