Կստեղծվի արտադպրոցական կրթության ոլորտի աշխատողների պաշտոնների միասնական կարգավորում
Կառավարությունը սահմանվել էլ արտադպրոցական ծրագրեր իրականացնող կազմակերպությունների և կենտրոնների, ինչպես նաև երաժշտական, արվեստի, գեղարվեստի և պարարվեստի դպրոցների, մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնների և մանկապատանեկան մարզադպրոցների մանկավարժական և վարչատնտեսական աշխատողների պաշտոնների անվանացանկն ու դրանց պաշտոնների նկարագրերը, անվանումները, գործառույթները, ինչպես նաև նրանց ներկայացվող գիտելիքների, կարողությունների, հմտությունների և որակավորման ընդհանրական պահանջները։
Արդյունքում՝ կստեղծվի արտադպրոցական կրթության ոլորտի աշխատողների պաշտոնների միասնական կարգավորում, ինչը կխթանի համակարգի արդյունավետ գործունեությունը, կբարձրացնի կրթական ծառայությունների որակը, կնպաստի աշխատողների մասնագիտական զարգացմանը և հաստատությունների կառավարման կատարելագործմանը։ Հիմնավորման համաձայն՝ ներկայումս ոլորտում կիրառվում են տարբեր մոտեցումներ, ինչի հետևանքով նույն գործառույթներն իրականացնող աշխատողների պաշտոնները տարբեր հաստատություններում կարող են ունենալ տարբեր անվանումներ և գործառութային շրջանակներ։
Ըստ վիճակագրական տվյալների՝ 2024-2025 ուսումնական տարում երաժշտական, արվեստի, գեղարվեստի և պարարվեստի դպրոցներում, ինչպես նաև մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոններում դասավանդել է շուրջ 5543 ուսուցիչ, իսկ մանկապատանեկան մարզադպրոցներում մարզումներն իրականացրել են շուրջ 2300 մարզիչ-մանկավարժներ։

Будет создана единая регламентация должностей работников в сфере внешкольного образования.
Правительство установило перечень должностей и описания должностей педагогических и административно-хозяйственных работников организаций и центров, осуществляющих внеучебные программы, а также музыкальных, художественных, изобразительных и танцевальных школ, детских творческих центров и детских спортивных школ.
В результате будет создана единая регламентация должностей работников в сфере внеучебного образования, что будет способствовать эффективной работе системы, повысит качество образовательных услуг, будет способствовать профессиональному развитию работников и совершенствованию управления учреждениями. Согласно обоснованию, в настоящее время в отрасли применяются различные подходы, в результате чего должности работников, выполняющих одни и те же функции, могут иметь разные названия и функциональные рамки в различных учреждениях.
Согласно статистическим данным, в учебном году 2024-2025 в музыкальных, художественных, изобразительных и танцевальных школах, а также в детских творческих центрах преподавали около 5543 учителей, а в детских спортивных школах тренировки проводили около 2300 тренеров-педагогов.