Կստեղծվի արտադպրոցական կրթության ոլորտի աշխատողների պաշտոնների միասնական կարգավորում
Կառավարությունը սահմանվել էլ արտադպրոցական ծրագրեր իրականացնող կազմակերպությունների և կենտրոնների, ինչպես նաև երաժշտական, արվեստի, գեղարվեստի և պարարվեստի դպրոցների, մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնների և մանկապատանեկան մարզադպրոցների մանկավարժական և վարչատնտեսական աշխատողների պաշտոնների անվանացանկն ու դրանց պաշտոնների նկարագրերը, անվանումները, գործառույթները, ինչպես նաև նրանց ներկայացվող գիտելիքների, կարողությունների, հմտությունների և որակավորման ընդհանրական պահանջները։
Արդյունքում՝ կստեղծվի արտադպրոցական կրթության ոլորտի աշխատողների պաշտոնների միասնական կարգավորում, ինչը կխթանի համակարգի արդյունավետ գործունեությունը, կբարձրացնի կրթական ծառայությունների որակը, կնպաստի աշխատողների մասնագիտական զարգացմանը և հաստատությունների կառավարման կատարելագործմանը։ Հիմնավորման համաձայն՝ ներկայումս ոլորտում կիրառվում են տարբեր մոտեցումներ, ինչի հետևանքով նույն գործառույթներն իրականացնող աշխատողների պաշտոնները տարբեր հաստատություններում կարող են ունենալ տարբեր անվանումներ և գործառութային շրջանակներ։
Ըստ վիճակագրական տվյալների՝ 2024-2025 ուսումնական տարում երաժշտական, արվեստի, գեղարվեստի և պարարվեստի դպրոցներում, ինչպես նաև մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոններում դասավանդել է շուրջ 5543 ուսուցիչ, իսկ մանկապատանեկան մարզադպրոցներում մարզումներն իրականացրել են շուրջ 2300 մարզիչ-մանկավարժներ։

A unified regulation for the positions of workers in the field of extracurricular education will be created.
20-08-2026 17:57 Armenia
The government has established a list of positions and job descriptions for pedagogical and administrative staff of organizations and centers implementing extracurricular programs, as well as music, art, fine arts, and dance schools, children's creative centers, and children's sports schools, along with their titles, functions, and the general requirements for the knowledge, skills, abilities, and qualifications they must possess.
As a result, a unified regulation for the positions of workers in the field of extracurricular education will be created, which will promote the effective functioning of the system, enhance the quality of educational services, contribute to the professional development of workers, and improve the management of institutions. According to the justification, different approaches are currently applied in the sector, resulting in the same functions being performed by workers in different institutions having different titles and functional frameworks.
According to statistical data, in the 2024-2025 academic year, approximately 5,543 teachers taught in music, art, fine arts, and dance schools, as well as in children's creative centers, while around 2,300 coach-educators conducted training in children's sports schools.