Ալավերդու ապօրինի մասնավորեցված 6 մանկապարտեզ համայնքին վերադարձնելու համար դատախազությունը հայցեր կներկայացնի
22-08-2026 14:36 Լոռու մարզ Մամլո հաղորդագրություն
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2026 թվականի օգոստոսի 19-20-ը աշխատանքային երկօրյա այցով եղել է Լոռու մարզում:
Մարզային այցի երկրորդ օրը Աննա Վարդապետյանը Լոռու մարզի դատախազ Մովսես Անտոնյանի ուղեկցությամբ շրջել է Ալավերդի համայնքում 2000-2005 թվականներին մասնավորեցված 6 մանկապարտեզների՝ Սանահին-Սարահարթ թաղամասի 1-ին զանգվածում գտնվող մանկապարտեզի, 3-րդ զանգվածի թիվ 9 մանկապարտեզի, Էնգելս թաղամասի թիվ 5, թիվ 12 մանկապարտեզների, Ջրավազան փողոցի թիվ 4 մանկապարտեզի և Զորավար Անդրանիկի 8/3 հասցեի թիվ 8 մանկապարտեզի տարածքներով:
Մարզի դատախազը տեղեկացրել է, որ վերոնշյալ բոլոր գույքերի մասնավորեցման իրավաչափությունը պարզելու համար Լոռու մարզի դատախազության կողմից, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում իրականացված ուսումնասիրության արդյունքներով նախապատրաստվում են հայցեր, իսկ մեկով հայց է ներկայացվել իրավասու դատարան:
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը ապօրինի օտարված մանկապարտջեզները Լոռու մարզի Ալավերդի համայնքին վերադարձնելու վերաբերյալ հանձնարարականներ է տվել մարզի դատախազին, սահմանել է կատարման ժամկետներ:

The prosecutor's office will file lawsuits to return the illegally privatized 6 kindergartens in Alaverdi to the community.
22-08-2026 14:36 Lori Province Press release
The Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia has reported that the Prosecutor General of Armenia, Anna Vardapetyan, has made a working two-day visit to the Lori region on August 19-20, 2026.
On the second day of the regional visit, Anna Vardapetyan, accompanied by the Prosecutor of Lori region, Movses Antonian, toured the areas of six kindergartens privatized between 2000-2005 in the Alaverdi community, including the kindergarten located in the 1st block of the Sanahin-Sarahart neighborhood, kindergarten No. 9 in the 3rd block, kindergartens No. 5 and No. 12 in the Engels neighborhood, kindergarten No. 4 on Jravazan Street, and kindergarten No. 8 located at 8/3 Zoravar Andranik Street.
The regional prosecutor has informed that, in order to clarify the legality of the privatization of all the aforementioned properties, lawsuits are being prepared based on the results of the study conducted by the Lori regional prosecutor's office within the framework of the authority to protect state (community) interests, and one lawsuit has already been submitted to the competent court.
Prosecutor General Anna Vardapetyan has issued instructions to the regional prosecutor regarding the return of the illegally alienated kindergartens to the Alaverdi community in Lori region, setting deadlines for their implementation.