Ալավերդու ապօրինի մասնավորեցված 6 մանկապարտեզ համայնքին վերադարձնելու համար դատախազությունը հայցեր կներկայացնի
22-08-2026 14:36 Լոռու մարզ Մամլո հաղորդագրություն
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2026 թվականի օգոստոսի 19-20-ը աշխատանքային երկօրյա այցով եղել է Լոռու մարզում:
Մարզային այցի երկրորդ օրը Աննա Վարդապետյանը Լոռու մարզի դատախազ Մովսես Անտոնյանի ուղեկցությամբ շրջել է Ալավերդի համայնքում 2000-2005 թվականներին մասնավորեցված 6 մանկապարտեզների՝ Սանահին-Սարահարթ թաղամասի 1-ին զանգվածում գտնվող մանկապարտեզի, 3-րդ զանգվածի թիվ 9 մանկապարտեզի, Էնգելս թաղամասի թիվ 5, թիվ 12 մանկապարտեզների, Ջրավազան փողոցի թիվ 4 մանկապարտեզի և Զորավար Անդրանիկի 8/3 հասցեի թիվ 8 մանկապարտեզի տարածքներով:
Մարզի դատախազը տեղեկացրել է, որ վերոնշյալ բոլոր գույքերի մասնավորեցման իրավաչափությունը պարզելու համար Լոռու մարզի դատախազության կողմից, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում իրականացված ուսումնասիրության արդյունքներով նախապատրաստվում են հայցեր, իսկ մեկով հայց է ներկայացվել իրավասու դատարան:
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը ապօրինի օտարված մանկապարտջեզները Լոռու մարզի Ալավերդի համայնքին վերադարձնելու վերաբերյալ հանձնարարականներ է տվել մարզի դատախազին, սահմանել է կատարման ժամկետներ:

Для возвращения незаконно приватизированных 6 детских садов города Алаверди прокуратура подаст иски.
22-08-2026 14:36 Лорийская область Пресс-релизы
Генеральная прокуратура Республики Армения сообщила, что генеральный прокурор РА Анна Вардапетян с 19 по 20 августа 2026 года с рабочим визитом находилась в Лорийской области:
На второй день визита Анна Вардапетян в сопровождении прокурора Лорийской области Мовсеса Антоняна посетила шесть детских садов, приватизированных в 2000-2005 годах, расположенных в общине Алаверди: детский сад в первом массиве квартала Санахин-Сарахарт, детский сад номер 9 в третьем массиве, детские сады номер 5 и номер 12 в квартале Энгельса, детский сад номер 4 на улице Джравазан и детский сад номер 8 по адресу Зоревард Андраника 8/3.
Прокурор области сообщил, что для выяснения законности приватизации вышеуказанных объектов на основании результатов проведенного исследования, осуществленного прокуратурой Лорийской области в рамках полномочий по защите государственных (муниципальных) интересов, готовятся иски, один из которых уже подан в компетентный суд.
Генеральный прокурор Анна Вардапетян дала указания прокурору области о возврате незаконно отчужденных детских садов общине Алаверди, установила сроки для выполнения.