Քննարկվել են կրիպտոակտիվների և բլոկչեյն տեխնոլոգիաների ոլորտի օրենսդրական կարգավորումներն ու ռիսկերը
22-08-2026 14:20 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդուարդ Հակոբյանի գլխավորությամբ անցկացվել է քննարկում՝ կրիպտոակտիվների և բլոկչեյն տեխնոլոգիաների ոլորտի հարկային և իրավական կարգավորումների ու ռիսկերի կառավարման վերաբերյալ վերապատրաստում անցած Կոմիտեի աշխատակիցների հետ։ Քննարկմանը մասնակցել են նաև ՊԵԿ նախագահի առաջին տեղակալ Վրեժ Մխիթարյանը, ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Համլետ Սահակյանը և համապատասխան ստորաբաժանումների ղեկավարները։
ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը, կարևորելով կրիպտոակտիվների և բլոկչեյն տեխնոլոգիաների ոլորտի վերաբերյալ ՊԵԿ աշխատակիցների համար անցկացված լայնածավալ վերապատրաստումները, ընդգծել է․ «Կրիպտոաշխարհը դարձել է մեր իրականության մաս և մեր նպատակն է, որպեսզի Կոմիտեի աշխատակիցները զարգացնեն իրենց գիտելիքները նաև այս ոլորտում՝ հնարավոր ռիսկերը կառավարելու և հետագա աշխատանքներում արդյունավետ քայլեր իրականացնելու համար»։
Կոմիտեի աշխատակիցները հանդես են եկել թեմատիկ ներկայացումներով, որոնց ընթացքում ակտիվ քննարկումներ են ծավալվել՝ կրիպտոակտիվների ոլորտում ՀՀ օրենսդրական կարգավորումների, հարկման մեխանիզմների, ինչպես նաև ռիսկերի գնահատմանն ու իրավախախտումների բացահայտմանն ուղղված ընթացիկ հսկողության և օպերատիվ վերահսկողության միջոցառումների շուրջ։ Անդրադարձ է եղել նաև կրիպտոակտիվների կարգավորման միջազգային փորձին և մարտահրավերներին՝ ընդծելով ոլորտում առկա հիմնական խնդիրները։
Ամփոփելով քննարկումը՝ ՊԵԿ նախագահը արժևորել է նաև աշխատակիցների ձեռք բերված գիտելիքները գործնական աշխատանքում կիրառելու, առկա ռիսկերը ժամանակին գնահատելու և ոլորտի զարգացումներին համահունչ վերահսկողական մեխանիզմները կատարելագործելու հնարավորությունները։

The legislative regulations and risks in the field of crypto assets and blockchain technologies have been discussed.
22-08-2026 14:20 Armenia Press release
The discussion on tax and legal regulations and risk management in the field of crypto assets and blockchain technologies was held under the leadership of the Chairman of the State Revenue Committee, Eduard Hakobyan, with the employees of the Committee who underwent training. The discussion was also attended by the First Deputy Chairman of the SRC, Vrej Mkhitaryan, the Deputy Chairman of the SRC, Hamlet Sahakyan, and the heads of the relevant departments.
SRC Chairman Eduard Hakobyan, emphasizing the importance of the extensive training conducted for SRC employees regarding crypto assets and blockchain technologies, stated: “The crypto world has become a part of our reality, and our goal is for the Committee's employees to develop their knowledge in this field as well, in order to manage potential risks and implement effective measures in future work.”
The Committee's employees presented thematic presentations, during which active discussions took place regarding the legislative regulations of the Republic of Armenia in the field of crypto assets, taxation mechanisms, as well as current control and operational oversight measures aimed at risk assessment and the detection of legal violations. The international experience and challenges of crypto asset regulation were also addressed, highlighting the main issues present in the field.
Summarizing the discussion, the SRC Chairman also valued the opportunities for employees to apply the knowledge gained in practical work, to timely assess existing risks, and to improve control mechanisms in line with the developments in the field.