Օգոստոսյան խորհրդակցություններ՝ Տավուշի, Վայոց ձորի և Սյունիքի մարզերում
Նոր ուսումնական տարվան ընդառաջ իրականացվող օգոստոսյան խորհրդակցությունները շարունակվել են Տավուշի, Վայող ձորի և Սյունիքի մարզերում:
Հանրակրթական դպրոցների տնօրենների ու վարչատնտեսական համակարգողների, ինչպես նաև նախադպրոցական և արտադպրոցական հաստատությունների ղեկավարների մասնակցությամբ հերթական հանդիպումները տեղի են ունեցել Գանձաքարի միջնակարգ, Եղեգնաձորի թիվ 1 հիմնական, ինչպես նաև Գորիսի թիվ 5 հիմնական դպրոցներում։
Աշխատանքային քննարկման մեկնարկից առաջ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը, ԿԶՆԱԿ հիմնադրամի տնօրեն Ժաննա Հարությունյանը և ԿԳՄՍՆ հանրակրթության վարչության պետ Թամարա Սարգսյանը ՏԻՄ ներկայացուցիչների հետ շրջել են կազմակերպված կրթական էքսպոյի տաղավարներով, ծանոթացել մարզերի դպրոցների ներկայացրած լավագույն նախաձեռնություններին և փորձին։
Նախագծերն իրականացվել են «Ամենահետաքրքիր խմբակ», «Ամենահետաքրքիր նախագծային աշխատանք», «Նորարարական դասի լավագույն գաղափար», «Դպրոցի կառավարման լավագույն գաղափար», «Աշակերտական խորհրդի լավագույն նախաձեռնություն», «Արժեքային կրթությանն ուղղված լավագույն փորձ» ուղղություններով:
Խորհրդակցությունների ընթացքում մասնակիցները քննարկել են նոր ուսումնական տարվան առնչվող առաջնահերթությունները, կազմակերպչական հարցերն ու կրթական գործընթացի արդյունավետ իրականացման կարևոր ուղղությունները։

Августовские консультации в регионах Тавуш, Вайоц Дзор и Сюник
К августовским консультациям, проводимым в преддверии нового учебного года, продолжились в Тавуше, Вайоц Дзор и Сюнике:
Очередные встречи с директорами общеобразовательных школ и административно-экономическими координаторами, а также руководителями дошкольных и внешкольных учреждений состоялись в средних школах Гандзакар, Ехегнадзора № 1, а также в основной школе Гораиса № 5.
Перед началом рабочей дискуссии заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Араксия Сваджян, директор фонда КЗНАК Жанна Арутюнян и начальник управления общего образования МОН РА Тамара Саргсян вместе с представителями местных органов самоуправления обошли павильоны организованной образовательной экспозиции, ознакомились с представленными лучшими инициативами и опытом школ регионов.
Проекты были реализованы в направлениях «Самая интересная группа», «Самая интересная проектная работа», «Лучшая идея инновационного урока», «Лучшая идея управления школой», «Лучшая инициатива ученического совета», «Лучший опыт, направленный на ценностное образование».
В ходе консультаций участники обсудили приоритеты, организационные вопросы и важные направления для эффективной реализации образовательного процесса в новом учебном году.