ՀՀ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՈՐՈՇՄԱՄԲ ԱՅՍ ՏԱՐԻ ԳՅՈՒՂՏՆՏԵՍՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻՆ<br /> ԿՏՐԱՄԱԴՐՎԻ 1,6 ՄԼՐԴ ԴՐԱՄԻ ՍՈՒԲՍԻԴԻԱ<br />
ՀՀ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՈՐՈՇՄԱՄԲ ԱՅՍ ՏԱՐԻ ԳՅՈՒՂՏՆՏԵՍՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻՆ
ԿՏՐԱՄԱԴՐՎԻ 1,6 ՄԼՐԴ ԴՐԱՄԻ ՍՈՒԲՍԻԴԻԱ
• 28-03-2008 18:30:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: ՀՀ կառավարության որոշմամբ այս տարի գյուղտնտեսություններին կտրամադրվի 1,6 մլրդ դրամի (մոտ 5,1 մլն ԱՄՆ դոլար) սուբսիդիա: Ինչպես «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցին հայտնեց ՀՀ Գյուղատնտեսության նախարարության Սուբսիդավորման գործակալության բաժնի պետ Վանյա Դավթյանը, եթե նախորդ տարի փորձնական սուբսիդիա ստացել էին միայն Գեղարքունիքի եւ Արագածոտնի մարզերի 12 համայնքների շահառուներ, ապա այս տարի սուբսիդավորում կտրամադրվի Արագածոտնի, Գեղարքունիքի, Լոռու, Շիրակի, Սյունիքի եւ Տավուշի մարզերի հողօգտագործողներին: Ըստ նրա, 1 հա ցանված աշնանացան եւ գարնանացան հացաբույսերի, բազմամյա կերաբույսերի առաջին տարվա, ինչպես նաեւ նորատունկ խաղողի եւ պտղատու այգիների համար կտրամադրվի 35 հազար դրամ (մոտ 108 ԱՄՆ դոլար): Իսկ բազմամյա կերաբույսերի երկրորդ եւ ավելի տարվա, ինչպես նաեւ բերքատու խաղողի եւ պտղատու այգիների համար` 17,5 հազար դրամ: Վ.Դավթյանը նշեց, որ շահառուներին սուբսիդիա կտրամադրվի առավելագույնը 7 հա-ի հաշվով: Ըստ նրա գումարները կհատկացվեն սկսած հուլիսից, երբ ամբողջությամբ կավարտվի շահառուների հետ պայմանագրերի կնքումը:

SUBSIDIES OF 1.6 BILLION DRAMS TO BE PROVIDED TO FARMS THIS<br /> YEAR BY DECISION OF GOVERNMENT<br />
SUBSIDIES OF 1.6 BILLION DRAMS TO BE PROVIDED TO FARMS THIS
YEAR BY DECISION OF GOVERNMENT
• 28-03-2008 18:30:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, MARCH 28, NOYAN TAPAN. By the decision of the Armenian government, subsidies of 1.6 bln drams (about 5.1 mln USD) will be provided to farms this year. NT correspobdent was informed by Vanya Davtian, a unit head of the Agency of Subsidizing of the RA ministry of agriculture that last year beneficiaries of 12 communities in Gegharkunik and Aragatsotn marzes received pilot subsidies, whereas this year subsidies will be given to land users of Aragatsotn, Gegharkunik, Lori, Shirak, Syunik and Tavush marzes. According to V. Davtian, 35 thousand drams (about 108 USD) will be paid for 1 hectare sown with autumn and spring cereals, first-year perennial fodder crops and newly-planted vineyards and orchards. 17.5 thousand drams will be provided for perennial fodder crops of second and later years and fruit-bearing vineyards and orchards. The unit head said that beneficiaries will receive subsidies for a maximum of 7 ha. The subsidy payment will start in July after the agreements with all beneficiaries have been signed.