ՀՀ 2008 Թ.-Ի ՊԵՏԲՅՈՒՋԵԻ ՆԱԽԱԳԾՈՎ ԿՐԹՈՒԹՅԱՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌԻ<br /> ԾԱԽՍԵՐԸ ԿԱԶՄԵԼՈՒ ԵՆ 103 ՄԼՐԴ 684 ՄԼՆ ԴՐԱՄ<br />
ՀՀ 2008 Թ.-Ի ՊԵՏԲՅՈՒՋԵԻ ՆԱԽԱԳԾՈՎ ԿՐԹՈՒԹՅԱՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌԻ
ԾԱԽՍԵՐԸ ԿԱԶՄԵԼՈՒ ԵՆ 103 ՄԼՐԴ 684 ՄԼՆ ԴՐԱՄ
• 31-10-2007 21:40:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: ՀՀ 2008թ.-ի պետական բյուջեի նախագծով կրթության բնագավառի ծախսերը կազմելու են 103 մլրդ 684 մլն դրամ, ինչը 2007թ.-ի ցուցանիշից ավելի է 17 մլրդ դրամով: Բյուջեի ընդհանուր ծախսային մասում կրթության բնագավաթի ծախսերի տեսակարար կշիռը 2,95 տոկոս է` 2007թ.-ի 2,82 տոկոսի դիմաց: ՀՀ Ազգայի Ժողովի մշտական հանձնաժողովների հոկտեմբերի 31-ի համատեղ նիստում այս մասին հայտնեց ՀՀ ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի փոխնախարար Պավել Սաֆարյանը: Ըստ նրա, կրթության բնագավառի ֆինանսավորման աճը հիմնականում պայմանավորված է մանկավարժական, վարչական, ուսումնաօժանդակ եւ տնտեսական աշխատողների աշխատավարձերի աճով: Ըստ այդմ, հանրակրթության ոլորտում ուսուցչի միջին ամսական հաշվարկային աշխատավարձը մեկ դրույքի հաշվով, ներառյալ լրացուցիչ վարձատրությունները, կկազմի 89,6 հազար դրամ` 2007թ-ի 56,3 հազար դրամի փոխարեն: Աճը կազմում է շուրջ 21 տոկոս: Վարչական աշխատողների (դպրոցների ղեկավար անձնակազմի) դրույքների միջին ամսական հաշվարկային աշխատավարձը կկազմի 136 հազար դրամ` 2007թ.-ի 76,3 հազար դրամի (մոտ 230 ԱՄՆ դոլար) դիմաց:

BY 2008 DRAFT STATE BUDGET, EXPENDITURES ON EDUCATION TO<br /> MAKE 103 BILLION 684 MILLION DRAMS <br />
BY 2008 DRAFT STATE BUDGET, EXPENDITURES ON EDUCATION TO
MAKE 103 BILLION 684 MILLION DRAMS
• 31-10-2007 21:40:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, OCTOBER 31, NOYAN TAPAN. By the 2008 draft state budget, expenditures on the sphere of education will make 103 bln 684 mln drams, which exceeds the 2007 index by 17 bln drams. Educational expenditures make up 2.95% of the overall expenditures of the state budget - against 2.82% in 2007. The RA deputy minister of finance and economy Pavel Safarian stated this at the October 31 joint sitting of the RA National Assembly standing committees. According to him, the growth in financing of education is mainly conditioned by an increase in salaries of teachers, administrative, edication assisting and economic employees. Based on this, the average monthly salary of a teacher of the comprehensive education system, including additional payments, will make 89.6 thousand drams against 56.3 thousand drams in 2007. The growth makes nearly 21%. The average monthly salary of administrative staff (heads of schools) will make 136 thousand drams against 76.3 thousand drams (about 230 USD) in 2007.