ԴԱՏԱԽԱԶՈՒԹՅՈՒՆԸ ԽԱԽՏՈՒՄՆԵՐ Է ՀԱՅՏՆԱԲԵՐԵԼ ԶՈՐԱԿՈՉԻ ԸՆԹԱՑՔՈՒՄ<br /> ԵՎ ԱՌԱՋԱՐԿԵԼ Է ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ՀԱՄԱՊԱՏԱՍԽԱՆ ՕՐԵՆՍԴՐՈՒԹՅԱՆ ՄԵՋ <br />
ԴԱՏԱԽԱԶՈՒԹՅՈՒՆԸ ԽԱԽՏՈՒՄՆԵՐ Է ՀԱՅՏՆԱԲԵՐԵԼ ԶՈՐԱԿՈՉԻ ԸՆԹԱՑՔՈՒՄ
ԵՎ ԱՌԱՋԱՐԿԵԼ Է ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ՀԱՄԱՊԱՏԱՍԽԱՆ ՕՐԵՆՍԴՐՈՒԹՅԱՆ ՄԵՋ
• 29-10-2007 18:40:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հոկտեմբերի 27-ին Գյումրի քաղաքում շահագործման հանձնվեց Շիրակի կայազորի զինվորական դատախազության հիմնանորոգված վարչական շենքը: 2007թ. մայիսին սկսված հիմնանորոգմանը ՀՀ պետբյուջեից հատկացվել է 13 մլն. 800 հազար դրամ: Հանդիսավոր արարողությանը մասնակցող ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձավ վերջերս ՀՀ դատախազության կոլեգիայի նիստում քննարկված գարնանային զորակոչում ի հայտ եկած թերացումներին: Ըստ նրա, հիմնականում թերությունները վերաբերվում էին զորակոչիկների հետախուզման աշխատանքներին: Ի հայտ են բերվել նաեւ զորակոչիկների ոչ լիարժեք բժշկական հետազոտություն իրականացման փաստեր: Մասնավորապես, թերություններ էին արձանագրվել հանրապետական բժշկական հանձնաժողովի աշխատանքներում, որի մեղքով մի շարք զորակոչիկների հիվանդությունները հայտնաբերվել են արդեն զորակոչվելուց հետո. նրանք նորից հետազոտվել են եւ ազատվել զինվորական ծառայությունից: Հայտնաբերվել են նաեւ զինվորական ծառայությունից անհիմն ազատումների դեպքեր: Նշված փաստերով պետք է ստուգումներ իրականացվեն եւ անհրաժեշտ հիմքերի առկայության պարագայում կհարուցվեն քրեական գործեր: ՀՀ գլխավոր դատախազը հայտնեց, որ հարյուրավոր դեպքեր կան, երբ կամավոր ներկայանալու դեպքում զորակոչից խուսափած անձինք ազատվում են քրեական պատասխանատվությունից եւ զորակոչվում զինվորական ծառայության: Այս տարվա գարնանային զորակոչի ժամանակ «Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» ՀՀ օրենքի կիրառմամբ կարճվել է 235 քրեական գործ եւ պաշտպանության նախարարության հատուկ հաշվին է փոխանցվել 265 մլն. դրամ (մոտ 814 հազար ԱՄՆ դոլար): Իսկ օրենքը գործողության մեջ մտնելու պահից առայսօր պետբյուջե է մուծվել 1 մլրդ 600 մլն դրամ: ՀՀ գլխավոր դատախազը հայտնեց, որ «Զինապարտության մասին» օրենքի լրացումների վերաբերյալ հարցը քննարկվել է դատախազությունում, առաջարկություններ են արվել, որոնք հաշվի են առնվել, որոնք, ըստ ակնկալիքի, կնպաստի օրենքի ճիշտ կիրառմանը:

ПРОКУРАТУРА ВЫЯВИЛА НАРУШЕНИЯ В ХОДЕ ПРИЗЫВА И ПРЕДЛОЖИЛА<br /> ИЗМЕНЕНИЯ В СООТВЕТСТВУЮЩЕМ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВЕ<br />
ПРОКУРАТУРА ВЫЯВИЛА НАРУШЕНИЯ В ХОДЕ ПРИЗЫВА И ПРЕДЛОЖИЛА
ИЗМЕНЕНИЯ В СООТВЕТСТВУЮЩЕМ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВЕ
• 29-10-2007 18:40:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 29 ОКТЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. 27 октября в Гюмри состоялась церемония открытия капитально отремонтированного административного здания Военной прокуратуры Ширакского гарнизона. На ремонт здания, начатого в мае 2007 года из госбюджета было выделено 13 млн 800 тысяч драмов. Участвовавший в церемонии Генеральный прокурор РА Агван Овсепян в беседе с журналистами коснулся обсужденных на недавнем заседании коллегии прокураторы РА недостатков, допущенных в ходе весеннего призыва. По его словам, недостатки в основном касались розыска призывников. Выявлены также факты неполноценного медицинского обследования призывников. В частности, зарегистрированы недостатки в работе республиканской медицинской комиссии, по вине которой болезни некоторых призывников выявились уже после их призыва: они снова прошли обследование и освобождены от воинской службы. Выявлены также также случаи необоснованного освобождения от воинской службы. По указанным фактам будут проведены проверки и при наличии необходимых оснований будут возбуждены уголовные дела. Генеральный прокурор РА сообщил, что есть случаи, когда добровольно явившиеся лица, уклонившиеся в свое время от воинской службы, освобождаются от уголовной ответственности и призываются на воинскую службу. Во время весеннего призыва в этом году было прекращено 235 уголовных дел в соответствии с законом РА "О гражданах, не прошедших обязательную воинскую службу с нарушением установленного порядка", и на специальный счет Министерства обороны РА переведено 265 млн драмов (около 814 тысяч долларов США). А с момента вступления закона в силу в госбюджет переведен 1 млрд 600 млн драмов. Генеральный прокурор сообщил, что вопрос о дополнениях в законе "О воинской обязанности" обсуждался в прокуратуре, были сделаны предложения, которые учтены и ожидается что они помогут правильному применению закона.