ԱՇԽԱՐՀԻ ԵԶԴԻՆԵՐԻ ԱՌԱՋՆՈՐԴԸ ԽՆԴՐՈՒՄ Է ԱՄՆ ՆԱԽԱԳԱՀԻՑ`<br /> ԱՊԱՀՈՎԵԼ ԻՐԱՔԻ ՀՅՈՒՍԻՍՈՒՄ ԲՆԱԿՎՈՂ ԵԶԴԻՆԵՐԻ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅՈՒՆԸ<br />
ԱՇԽԱՐՀԻ ԵԶԴԻՆԵՐԻ ԱՌԱՋՆՈՐԴԸ ԽՆԴՐՈՒՄ Է ԱՄՆ ՆԱԽԱԳԱՀԻՑ`
ԱՊԱՀՈՎԵԼ ԻՐԱՔԻ ՀՅՈՒՍԻՍՈՒՄ ԲՆԱԿՎՈՂ ԵԶԴԻՆԵՐԻ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅՈՒՆԸ
• 19-06-2007 20:00:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Աշխարհի եզդիների ազգային միության նախագահ Ազիզ Թամոյանը նամակ է հղել ԱՄՆ նախագահ Ջորջ Բուշին` Իրաքի հյուսիային մասում բնակվող եզդիների անվտանգությունն ապահովելու խնդրանքով: Հունիսի 19-ի ասուլիսում նա նշեց, որ քրդերի «ազգային-ազատագրական շարժումը» ճնշելու նպատակով թուրքական բանակը մտնում է Իրաքի հյուսիային մասը, որտեղ ապրում են նաեւ 1,2 մլն եզդիներ: Ըստ Ա.Թամոյանի, այնտեղ բնակվող եզդիները ենթարկվում են նաեւ տեղի մուսուլմանների հալածանքներին: «Մեր բնօրրանը Իրաքի հյուսիսային մասն է, որտեղ եզդիները ապրում են 5 հազար տարուց ավելի»,- ասաց Ա.Թամոյանը: Սակայն, նրա խոսքերով, վերջին երկու ամիսների ընթացքում այնտեղ եզդիների վիճակը կտրուկ վատթարացավ. երկու ամիս առաջ մուսուլմանները մի օրում 24 հոգու գնդակահարեցին միայն եզդի լինելու պատճառով: Եվ եզդիների նկատմամբ այդ ահաբեկությունը մինչ օրս շարունակվում է: Ջ.Բուշին ուղղված նամակում, մասնավորապես, ասվում է. «Իրաքը կարող է մասնատվել` ստեղծելով շիաների, սուննիների եւ քրդական պետություններ»: Ա.Թամոյանը կարծում է, որ այս երեք պետությունների կողքին անպայման պետք է ստեղծվի նաեւ Եզդիստան պետությունը: «Մեր խնդրանքն է, որ այդ տարածքը համարվի ԱՄՆ-ի վարչական մաս: Մենք ուզում ենք, որ ԱՄՆ-ն լուծի մեր հարցերը` որպես աշխարհի հզոր պետություն: Մենք անպաշտպան ժողովուրդ ենք Իրաքում: Այսօր եզդի ժողովրդի բախտը կախված է միմիայն ԱՄՆ-ից, որովհետեւ իրենց զորքը արդեն Իրաքում է»,- ասաց Աշխարհի եզդիների ազգային միության առաջնորդը` ավելացնելով, որ ամերիկյան զորքը ուղղակի պետք է թույլ չտա թուրքերին` վնասել Հյուսիսային Իրաքում բնակվող եզդիներին:

ЛИДЕР ЕЗИДОВ МИРА ПРОСИТ ПРЕЗИДЕНТА США ОБЕСПЕЧИТЬ<br /> БЕЗОПАСНОСТЬ ПРОЖИВАЮЩИХ НА СЕВЕРЕ ИРАКА ЕЗИДОВ<br />
ЛИДЕР ЕЗИДОВ МИРА ПРОСИТ ПРЕЗИДЕНТА США ОБЕСПЕЧИТЬ
БЕЗОПАСНОСТЬ ПРОЖИВАЮЩИХ НА СЕВЕРЕ ИРАКА ЕЗИДОВ
• 19-06-2007 20:00:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 19 ИЮНЯ, НОЯН ТАПАН. Председатель Национального союза езидов мира Азиз Тамоян направил письмо президенту США Джорджу Бушу с просьбой об обеспечении безопасности проживающих на севере Ирака езидов. На пресс-конференции 19 июня он отметил, что для подавления "национально-освободительного движения" турецкая армия входит в северную часть Ирака, где проживает около 1,2 млн езидов. По словам А.Тамояна, проживающие там езиды подвергаются гонениям и со стороны местных мусульман. "Наша колыбель - это северная часть Ирака, где езиды жили более 5 тысяч лет", - заявил А.Тамоян. Однако, по его словам, за последние два месяца положение езидов там резко ухудшилось: два месяца назад мусульмане за один день убили 24 человека только за то, что они были езидами. И этот террор в отношении езидов продолжается по сей день. В адресованном Джорджу Бушу письме, в частности, говорится: "Ирак может быть раздроблен, и там могут быть созданы государства шиитов, суннитов и курдов". А.Тамоян считает, что наряду с этими тремя государствами там должно быть создано и государство Ездистан. "Мы просим, чтобы эта часть стала административной единицей США. Мы хотим, чтобы США решило наши проблемы, как могучая мировая держава. Мы беззащитный народ в Ираке. Сегодня судьба езидского народа зависит только от США, так как их армия уже находится в Ираке", - отметил лидер Национального союза езидов мира, добавив, чтобы американская армия просто не должна позволять туркам наносить вред проживающим в Северном Ираке езидам.