«ՀԱՅ ԴՊՐՈՑ» ՀԻՄՆԱԴՐԱՄԸ ԱՌԱՋԻԿԱՅՈՒՄ ԵՎՍ ԴՊՐՈՑԱԿԱՆ ԳՈՒՅՔ<br /> ԿՆՎԻՐԱԲԵՐԻ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԵՎ ԱՐՑԱԽԻ 333 ՀԱՆՐԱԿՐԹԱՐԱՆՆԵՐԻ<br />
«ՀԱՅ ԴՊՐՈՑ» ՀԻՄՆԱԴՐԱՄԸ ԱՌԱՋԻԿԱՅՈՒՄ ԵՎՍ ԴՊՐՈՑԱԿԱՆ ԳՈՒՅՔ
ԿՆՎԻՐԱԲԵՐԻ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԵՎ ԱՐՑԱԽԻ 333 ՀԱՆՐԱԿՐԹԱՐԱՆՆԵՐԻ
• 10-11-2006 17:10:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Հայ դպրոց» բարեգործական հիմնադրամը նախատեսում է առաջիկայում եւս դպրոցական գույք` նստարաններ, գրատախտակներ եւ այլ անհրաժեշտ իրեր նվիրաբերել Հայաստանի եւ Արցախի 333 դպրոցների: Այս մասին նոյեմբերի 10-ին մամլո ասուլիսում հայտեց հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Լեւոն Ահարոնյանը: Նա հայտնեց, որ հիմնադրամը վերջերս 9400 աշակերտի համար նախատեսված դպրոցական նստարաններ է բաժանել նյութական ծանր վիճակում գտնվող դպրոցներին: Ըստ Լ.Ահարոնյանի, 2003 թվականից գործող հիմնադրամի առաջնային նպատակն է հատկապես աջակցել Հայաստանի եւ Արցախի սահմանմերձ եւ թերբեռնված դպրոցներին` աշակերտական եւ ուսուցչական աթոռ-գրասեղաններով: «Գաղտնիք չէ, թե հնամաշ եւ կոտրտված գույքը հոգեբանական ինչ մեծ ընկճվածություն է առաջ բերում առաջին անգամ դպրոց մտնող երեխայի մոտ»,- նշեց հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահը: Առ այսօր, «Հայ դպրոց»-ի շնորհիվ 6000 հատ աշակերտական աթոռ-գրասեղան են ստացել կարիքավոր դպրոցները: Նա նշեց, որ դպրոցական գույքի պատրաստման համար անհրաժեշտ նյութերը հիմնադրամի կողմից ձեռք են բերվում արտասահմանում եւ պատրաստվում տեղի ձեռնարկություններում: Լեւոն Ահարոնյանը նշեց, որ հիմնադրամի գումարները գոյանում են հանգանակություններից: ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը գնահատելով կատարված աշխատանքներն ու նվիրատվությունները, ափսոսանք հայտնեց, որ հիմնադրամի կազմում ընդգրկված են միայն սփյուռքահայ բարերարներ, մինչդեռ Հայաստանում եւս կան անձինք, որոնք «ցանկության դեպքում կարող են իրենց գումարներից բաժին հանել հայրենական դպրոցաշինությանը»:

ФОНД "АЙ ДПРОЦ" И В ДАЛЬНЕЙШЕМ БУДЕТ ДАРИТЬ ШКОЛЬНОЕ<br /> ИМУЩЕСТВО 333 ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНЫМ УЧРЕЖДЕНИЯМ АРМЕНИИ И АРЦАХА<br /> ИМУЩЕСТВО 333 ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНЫМ УЧРЕЖДЕНИЯМ АРМЕНИИ И АРЦАХА
ФОНД "АЙ ДПРОЦ" И В ДАЛЬНЕЙШЕМ БУДЕТ ДАРИТЬ ШКОЛЬНОЕ
ИМУЩЕСТВО 333 ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНЫМ УЧРЕЖДЕНИЯМ АРМЕНИИ И АРЦАХА
• 10-11-2006 17:10:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 10 НОЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. Благотворительный фонд "Ай дпроц" ("Армянская школа") планирует и далее предоставлять школьное имущество - парты, доски и другие необходимые предметы более 333 школам Армении и Арцаха. Об этом на пресс-конференции 10 ноября заявил председатель Совета попечителей фонда Левон Агаронян. Он сообщил, что недавно фонд передал школьные парты для 9400 учащихся школам, находящимся в тяжелом материальном положении. По словам Л.Агароняна, первоочередной целью действующего с 2003 года фонда является содействие приграничным школам Армении и Арцаха. "Не секрет, что изношенное и сломанное имущество вызывает большую психологическую подавленность у ребенка, впервые входящего в школу",- отметил председатель Совета попечителей фонда. По сей день, благодаря фонду "Ай дпроц" нуждающиеся школы получили 6000 ученических столов и стульев. Он отметил, что материалы для изготовления школьного имущества фонд приобретает за рубежом, а мебель изготавливается на местных предприятиях. Левон Агаронян отметил, что средства фонда образуются из пожертвований. Министр образования и науки РА Левон Мкртчян, оценивая произведенные работы и пожертвования фонда, выразил сожаление, что в состав фонда включены только благотворители из Спюрка, между тем и в Армении есть люди, которые " при желании могут выделить средства на нужды отечественных школ".