«ՀԱՅ ԴՊՐՈՑ» ՀԻՄՆԱԴՐԱՄԸ ԱՌԱՋԻԿԱՅՈՒՄ ԵՎՍ ԴՊՐՈՑԱԿԱՆ ԳՈՒՅՔ<br /> ԿՆՎԻՐԱԲԵՐԻ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԵՎ ԱՐՑԱԽԻ 333 ՀԱՆՐԱԿՐԹԱՐԱՆՆԵՐԻ<br />
«ՀԱՅ ԴՊՐՈՑ» ՀԻՄՆԱԴՐԱՄԸ ԱՌԱՋԻԿԱՅՈՒՄ ԵՎՍ ԴՊՐՈՑԱԿԱՆ ԳՈՒՅՔ
ԿՆՎԻՐԱԲԵՐԻ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԵՎ ԱՐՑԱԽԻ 333 ՀԱՆՐԱԿՐԹԱՐԱՆՆԵՐԻ
• 10-11-2006 17:10:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Հայ դպրոց» բարեգործական հիմնադրամը նախատեսում է առաջիկայում եւս դպրոցական գույք` նստարաններ, գրատախտակներ եւ այլ անհրաժեշտ իրեր նվիրաբերել Հայաստանի եւ Արցախի 333 դպրոցների: Այս մասին նոյեմբերի 10-ին մամլո ասուլիսում հայտեց հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Լեւոն Ահարոնյանը: Նա հայտնեց, որ հիմնադրամը վերջերս 9400 աշակերտի համար նախատեսված դպրոցական նստարաններ է բաժանել նյութական ծանր վիճակում գտնվող դպրոցներին: Ըստ Լ.Ահարոնյանի, 2003 թվականից գործող հիմնադրամի առաջնային նպատակն է հատկապես աջակցել Հայաստանի եւ Արցախի սահմանմերձ եւ թերբեռնված դպրոցներին` աշակերտական եւ ուսուցչական աթոռ-գրասեղաններով: «Գաղտնիք չէ, թե հնամաշ եւ կոտրտված գույքը հոգեբանական ինչ մեծ ընկճվածություն է առաջ բերում առաջին անգամ դպրոց մտնող երեխայի մոտ»,- նշեց հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահը: Առ այսօր, «Հայ դպրոց»-ի շնորհիվ 6000 հատ աշակերտական աթոռ-գրասեղան են ստացել կարիքավոր դպրոցները: Նա նշեց, որ դպրոցական գույքի պատրաստման համար անհրաժեշտ նյութերը հիմնադրամի կողմից ձեռք են բերվում արտասահմանում եւ պատրաստվում տեղի ձեռնարկություններում: Լեւոն Ահարոնյանը նշեց, որ հիմնադրամի գումարները գոյանում են հանգանակություններից: ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը գնահատելով կատարված աշխատանքներն ու նվիրատվությունները, ափսոսանք հայտնեց, որ հիմնադրամի կազմում ընդգրկված են միայն սփյուռքահայ բարերարներ, մինչդեռ Հայաստանում եւս կան անձինք, որոնք «ցանկության դեպքում կարող են իրենց գումարներից բաժին հանել հայրենական դպրոցաշինությանը»:

ARMENIAN SCHOOL FUND TO CONTINUE DONATING SCHOOL PROPERTY<br /> TO 333 ARMENIAN AND ARTSAKH SCHOOLS IN FUTURE<br />
ARMENIAN SCHOOL FUND TO CONTINUE DONATING SCHOOL PROPERTY
TO 333 ARMENIAN AND ARTSAKH SCHOOLS IN FUTURE
• 10-11-2006 17:10:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, NOVEMBER 10, NOYAN TAPAN. The Armenian School charity fund plans to continue donating school property - desks, blackboards and other necessary things to 333 schools of Armenia and Artsakh in the future. Levon Aharonian, Chairman of fund's Board of Trustees, said this at the November 10 press conference. He said that lately the fund gave school desks intended for 9400 pupils to schools that were in hard financial position. In L.Aharonian's words, the primary goal of the fund functioning since 2003 is especially to assist Armenian and Artsakh border schools by giving them pupils' and teachers' desks and chairs. "Is is no secret what depression shabby and broken property can cause among children entering school for the first time," the Chairman of the fund's Board of Trustees said. For the present, needy schools have received 6000 pupils desks thanks to the Armenian School. He said that the materials needed for making school property are bought by the fund abroad and are made at local enterprises. Levon Aharonian said that the fund obtains resources thanks to fund-raisings. RA Minister of Education and Science Levon Mkrtchian appreciating the fund's work and donations regretted to say that only Diasporan benefactors are included in the fund, while in Armenia we also have some persons who "if they wish can provide part of their sums for native school building."