2006 Թ.-ԻՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՍՈՑԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՏԱՐԱԾՔԱՅԻՆ<br /> ԳՈՐԾԱԿԱԼՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐՈՒՄ ԱՐՁԱՆԱԳՐՎԵԼ ԵՆ ՄՈՏ 6 ՄԼՆ ԴՐԱՄԻ 149<br /> ԽԱԽՏՈՒՄՆԵՐ<br />
2006 Թ.-ԻՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՍՈՑԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՏԱՐԱԾՔԱՅԻՆ
ԳՈՐԾԱԿԱԼՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐՈՒՄ ԱՐՁԱՆԱԳՐՎԵԼ ԵՆ ՄՈՏ 6 ՄԼՆ ԴՐԱՄԻ 149
ԽԱԽՏՈՒՄՆԵՐ
• 01-11-2006 16:00:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանի Սոցիալական ծառայության 14 տարածքային գործակալություններում (ՍԾՏԳ) այս տարի իրականացված ստուգումների արդյունքում հայտնաբերվել են խախտումներ պարունակող 149 գործեր: Այս մասին նոյեմբերի 1-ի ասուլիսում հայտնեց ՀՀ Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության Վերահսկողության եւ սոցիալական մոնիտորինգի վարչության պետ Վահան Բաղդասարյանը: Նա նշեց, որ արձանագրված խախտումների գերակշիռ մասը` 83-ը, պայմանավորված է տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից ներկայացված կեղծ տեղեկանքներով, ինչի հետեւանքով պետբյուջեին հասցված վնասի չափը կազմել է 721 հազար դրամ: Վ.Բաղդասարյանը նշեց, որ արձանագրվել է նաեւ ընտանեկան նպաստի եւ միանվագ դրամական օգնության ոչ հասցեական նշանակման եւ վճարման 2 մլն 919 հազար դրամի (մոտ 6,7 հազար ԱՄՆ դոլար) 26 խախտում: Ըստ Վ.Բաղդասարյանի, սեպտեմբերի 1-ի դրությամբ ետգանձան ենթակա գումարը կազմել է 5 մլն 889 հազար 500 դրամ: Վ.Բաղդասարյանը նշեց, որ ՀՀ Սոցիալական ապահովագրության պետական հիմնադրամի 10 տարածքային կենտրոններում անցկացված ստուգումների արդյունքում խախտումներ են հայտանբերվել 81 կենսաթոշակառուի գործերում: Ըստ նրա, արձանագրվել են մոտ 2,3 մլն դրամով ավելի եւ մոտ 200 հազար դրամի թերի վճարումներ: Վ.Բաղդասարյանը որպես օրինակ նշեց, որ Թալինի սոցիալական ապահովագրության տարածքային կենտրոնում կենսաթոշակ նշանակելու եւ վերահաշվարկելու համար հիմք հանդիսացող անհրաժեշտ փաստաթղթերի հավաստիության ստուգման արդյունքում 6 կենսաթոշակառուի գործերում հայտնաբերվել են կեղծ տեղեկանքներ, որոնք տրվել են ՀՀ Ագզային արխիվի Թալինի տարածքային ներկայացուցչության կողմից:

В 2006 ГОДУ В РЕГИОНАЛЬНЫХ АГЕНТСТВАХ СОЦИАЛЬНЫХ СЛУЖБ<br /> АРМЕНИИ ЗАРЕГИСТРИРОВАНО 149 НАРУШЕНИЙ НА СУММУ ПРИБЛИЗИТЕЛЬНО В<br /> 6 МЛН ДРАМОВ<br />
В 2006 ГОДУ В РЕГИОНАЛЬНЫХ АГЕНТСТВАХ СОЦИАЛЬНЫХ СЛУЖБ
АРМЕНИИ ЗАРЕГИСТРИРОВАНО 149 НАРУШЕНИЙ НА СУММУ ПРИБЛИЗИТЕЛЬНО В
6 МЛН ДРАМОВ
• 01-11-2006 16:00:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 1 НОЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. В 14 региональных агентствах Социальных служб Армении в результате проведенных в этом году проверок выявлено 149 нарушений. Об этом на пресс-конференции 1 ноября сообщил руководитель Управления по контролю и социальному мониторингу Министерства труда и социальных вопросов РА Ваан Багдасарян. Он отметил, что большая часть зафиксированных нарушений - 83, обусловлена представленными органами местного самоуправления фальшивыми справками, вследствие чего размер нанесенного госбюджету ущерба составил 721 тыс. драмов. В.Багдасарян отметил, что зафиксировано также 26 нарушений по безадресному назначению и оплате семейных пособий и единовременной помощи на сумму в 2 млн 919 тысяч драмов (6,7 тысяч долларов). По словам В.Багдасаряна, по состоянию на 1 сентября подлежащая обратному взысканию сумма составила 5 млн 889 тысяч 500 драмов. В.Багдасарян отметил, что в результате проведенных в 10 региональных центрах Государственного фонда социальной помощи РА проверок были выявлены нарушения в делах 81 пенсионера. По его словам, было зарегистрировано выплат больше приблизительно на 2,3 млн драмов и недостачи на 200 тысяч драмов. В.Багдасарян в качестве примера отметил, что в результате проверок достоверности необходимых документов, служащих основанием для назначения пенсий, в региональном центре социального обеспечения Талина в делах 6 пенсионеров были обнаружены фальшивые справки, выданные региональным представительством Национального архива РА в Талине.