ՖՐԱՆՍԻԱՅԻ ԱԳՆ ՂԵԿԱՎԱՐԸ ՀՈՒՅՍ ՈՒՆԻ, ՈՐ ՄԱՄԵԴՅԱՐՈՎ-ՕՍԿԱՆՅԱՆ<br /> ՓԱՐԻԶՅԱՆ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄԸ ԿՆՊԱՍՏԻ ՂԱՐԱԲԱՂՅԱՆ ՀԱԿԱՄԱՐՏՈՒԹՅԱՆ<br /> ԿԱՐԳԱՎՈՐՄԱՆ ԱՌԱՋԸՆԹԱՑԻՆ<br />
ՖՐԱՆՍԻԱՅԻ ԱԳՆ ՂԵԿԱՎԱՐԸ ՀՈՒՅՍ ՈՒՆԻ, ՈՐ ՄԱՄԵԴՅԱՐՈՎ-ՕՍԿԱՆՅԱՆ
ՓԱՐԻԶՅԱՆ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄԸ ԿՆՊԱՍՏԻ ՂԱՐԱԲԱՂՅԱՆ ՀԱԿԱՄԱՐՏՈՒԹՅԱՆ
ԿԱՐԳԱՎՈՐՄԱՆ ԱՌԱՋԸՆԹԱՑԻՆ
• 24-10-2006 16:20:00   | Ֆրանսիա  |  Միջազգային
ՓԱՐԻԶ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը պաշտոնական այցով Ֆրանսիա կմեկնի 2007 թվականի հունվարին: Այս մասին հոկտեմբերի 24-ին ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին տեղեկացրել են Ֆրանսիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆիլիպ Դուստ-Բլազիի եւ իր ադրբեջանցի գործընկեր Էլմար Մամեդյարովի վարած բանակցություններից հետո: Հանդիպման ժամանակ նշվել է, որ երկու երկրների տնտեսական հարաբերությունները վերելք են ապրում, եւ ֆրանսիական ձեռնարկությունները մեծ ուշադրություն են դարձնում ադրբեջանական շուկային: Անցած տարի երկկողմ առեւտրաշրջանառությունը մեծացել է եռակի եւ կազմել մոտ 500 մլն. եվրո: Ֆ. Դուստ-Բլազին հույս է հայտնել, որ Փարիզում կայանալիք Ադրբեջանի եւ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը կնպաստի առաջընթացին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ճանապարհին: Ֆրանսիան Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի հետ միասին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներից մեկն է, որն իրականացնում է միջնորդություն այդ խնդրի լուծման գործում:

ГЛАВА МИД ФРАНЦИИ НАДЕЕТСЯ, ЧТО ВСТРЕЧА МАМЕДЪЯРОВ-ОСКАНЯН<br /> В ПАРИЖЕ БУДЕТ СОДЕЙСТВОВАТЬ ПРОГРЕССУ НА ПУТИ К УРЕГУЛИРОВАНИЮ<br /> НАГОРНО-КАРАБАХСКОГО КОНФЛИКТА<br />
ГЛАВА МИД ФРАНЦИИ НАДЕЕТСЯ, ЧТО ВСТРЕЧА МАМЕДЪЯРОВ-ОСКАНЯН
В ПАРИЖЕ БУДЕТ СОДЕЙСТВОВАТЬ ПРОГРЕССУ НА ПУТИ К УРЕГУЛИРОВАНИЮ
НАГОРНО-КАРАБАХСКОГО КОНФЛИКТА
• 24-10-2006 16:20:00   | Франция  |  Международные новости
ПАРИЖ. 24 ОКТЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. Президент Азербайджана Ильхам Алиев посетит Францию с государственным визитом в январе 2007 года. Об этом сообщили 24 октября корр.ИТАР-ТАСС во французском внешнеполитическом ведомстве по итогам переговоров, которые провели здесь министр иностранных дел Франции Филипп Дуст-Блази и его азербайджанский коллега Эльмар Мамедьяров. Экономические отношения двух стран, отмечалось на встрече, находятся на подъеме, и французские предприятия уделяют большое внимание азербайджанскому рынку. В минувшем году двусторонний торговый оборот увеличился втрое и составил около 500 млн евро. Филипп Дуст-Блази выразил надежду, что предстоящая в Париже встреча министров иностранных дел Азербайджана и Армении будет содействовать прогрессу на пути к урегулированию конфликта вокруг Нагорного Карабаха. Франция вместе с Россией и США является одним из сопредседателей Минской группы ОБСЕ, осуществляющей посредничество в решении этой проблемы.