ՄԱԼԱՅԱՆԻ ԱՆՎԱՆ ԱԿՆԱԲՈՒԺԱԿԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆՈՒՄ ԿԲԱՑՎԻ ՎԻՐԱԲՈՒԺԱԿԱՆ<br /> ՀՄՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԿԱՏԱՐԵԼԱԳՈՐԾՄԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆ<br />
ՄԱԼԱՅԱՆԻ ԱՆՎԱՆ ԱԿՆԱԲՈՒԺԱԿԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆՈՒՄ ԿԲԱՑՎԻ ՎԻՐԱԲՈՒԺԱԿԱՆ
ՀՄՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԿԱՏԱՐԵԼԱԳՈՐԾՄԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆ
• 12-10-2006 17:05:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Աշխարհում 124 մլն մարդ տառապում է թույլ տեսողությամբ, ընդ որում տեսողության խնդիրների ավելի քան 75%-ից կարելի է խուսափել հիվանդության վաղ հայտնաբերման, կանխարգելման կամ բուժման միջոցով: Այս մասին հայտնեց ՀՀ առողջապահության փոխնախարար Թաթուլ Հակոբյանը Երեւանի «Քանաքեռ-Զեյթուն» հիվանդանոցում «Ցածր տեսողության բաժանմունք»-ի բացմանը, որը տեղի ունեցավ հոկտեմբերի 12-ին: Նա նշեց, որ Հայաստանում ապրում է թույլ տեսողություն ունեցող 48 հազար մարդ: Թ.Հակոբյանի խոսքերով, բաժանմուքը կնպաստի ձեռքբերովի կուրության կանխագելմանը: Բաժանմունքը հինվել է «Հայկական ակնաբուժության նախագիծ» (ՀԱՆ) ամերիկյան բարեգործական կազմակերպության նախաձեռնությամբ եւ միակն է Հայաստանում եւ տարածաշրջանում: Ինչպես նշեց կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Նունե Եղիազարյանը, նորաբաց բաժանմունքը հագեցած էժամանակակից սարքավորումներով, իսկ բաժանմունքում աշխատող մասնագետները համապատասխան վերապատրաստում են անցել: Ն.Եղիազարյանը հայտնեց, որ Մալայանի անվան ակնաբուժական կենտրոնում շուտով կբացվի նաեւ Վիրաբուժական հմտությունների կատարելագործման կենտրոն:

В ОФТАЛЬМОЛОГИЧЕСКОМ ЦЕНТРЕ ИМЕНИ МАЛАЯНА ОТКРОЕТСЯ ЦЕНТР<br /> УСОВЕРШЕНСТВОВАНИЯ ХИРУРГИЧЕСКИХ НАВЫКОВ<br />
В ОФТАЛЬМОЛОГИЧЕСКОМ ЦЕНТРЕ ИМЕНИ МАЛАЯНА ОТКРОЕТСЯ ЦЕНТР
УСОВЕРШЕНСТВОВАНИЯ ХИРУРГИЧЕСКИХ НАВЫКОВ
• 12-10-2006 17:05:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 12 ОКТЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. 124 млн человек в мире страдают слабым зрением, причем 75% проблем со зрением можно избежать при ранней диагностике, профилактике и лечении болезни. Об этом сообщил заместитель министра здравоохранения РА Татул Акопян во время открытия 12 октября "Отделения слабого зрения" в больнице "Канакер- Зейтун". Он отметил, что в Армении проживает 48 тысяч человек со слабым зрением. По словам Т.Акопяна, отделение будет способствовать профилактике приобретенной слепоты. Отделение было основано по инициативе американской благотворительной организации "Армянский офтальмологический проект" и является единственным в Армении и регионе. Как отметила директор армянского представительства организации Нунэ Егиазарян, новое отделение оснащено современным оборудованием, а работающие в отделении специалисты прошли соответствующую переподготовку. Н.Егиазарян сообщила также, что в Офтальмологическом центре имени Малаяна скоро откроется Центр профилактики хирургических навыков.