ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ԱՊԱՀՈՎՈՒԹՅԱՆ ՈԼՈՐՏՈՒՄ<br /> ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ ՀԱՄԱՁԱՅՆԱԳՐԵՐ ԿԿՆՔԻ ՆԻԴԵՌԼԱՆԴՆԵՐԻ,<br /> ԲՈՒԼՂԱՐԻԱՅԻ ԵՎ ՎՐԱՍՏԱՆԻ ՀԵՏ<br />
ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ԱՊԱՀՈՎՈՒԹՅԱՆ ՈԼՈՐՏՈՒՄ
ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ ՀԱՄԱՁԱՅՆԱԳՐԵՐ ԿԿՆՔԻ ՆԻԴԵՌԼԱՆԴՆԵՐԻ,
ԲՈՒԼՂԱՐԻԱՅԻ ԵՎ ՎՐԱՍՏԱՆԻ ՀԵՏ
• 19-12-2005 19:15:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Նախատեսվում է, որ Հայաստանը սոցիալական ապահովության ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ համաձայնագրեր կկնքի Նիդեռլանդների, Բուլղարիայի եւ Վրաստանի հետ: Այս մասին դեկտեմբերի 17-ին հայտնեց ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի Կենսաթոշակային ապահովության վարչության պետ Արտեմ Ասատրյանը: Նրա խոսքերով, արդեն իսկ համաձայնեցման փուլում են Բուլղարիայի եւ Վրաստանի հետ կնքվելիք փաստաթղթերը: Ա.Ասատրյանի տեղեկացմամբ, մասնավորապես, Ռուսաստանը եւ Ուկրաինան բարձրացրել են սոցիալական ապահովության ոլորտում ԱՊՀ միջպետական համաձայնագրի մեջ (1992թ.) փոփոխություններ կատարելու հարցը: Վարչության պետը նշեց, թե նախաձեռնությունը վերաբերում է նրան, որ ԱՊՀ մի երկրի սոցապահովագրության համակարգ վճարներ կատարած օտարերկրյա քաղաքացին կարողանա կենսաթոշակ ստանալ իր քաղաքացիության երկրում` վճարներն ստացած երկրի համակարգից: Ըստ համաձայնագրի, ԱՊՀ երկրներից յուրաքանչյուրը պարտավոր է կենսաթոշակ նշանակել ԱՊՀ մյուս երկրի` իր տարածքում մշտապես բնակվող քաղաքացուն:

ARMENIA TO SIGN AGREEMENTS ON COOPERATION IN SOCIAL<br /> SECURITY SPHERE WITH NETHERLANDS, BULGARIA AND GEORGIA<br />
ARMENIA TO SIGN AGREEMENTS ON COOPERATION IN SOCIAL
SECURITY SPHERE WITH NETHERLANDS, BULGARIA AND GEORGIA
• 19-12-2005 19:15:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, DECEMBER 19, NOYAN TAPAN. Armenia plans to sign agreements on cooperation in the social security sphere with the Netherlands, Bulgaria and Georgia. Artem Asatrian, Head of the Pension Department of RA Ministry of Labor and Social Issues, informed about it on December 17. According to him, the documents to be signed with Bulgaria and Georgia are already being coordinated. As A.Asatrian informed, in particular, Russia and the Ukraine have raised the question of making changes in the CIS interstate agreement in the sphere of social security (1992). The head of the department mentioned that it's suggested that a foreign citizen who has made payments to the social insurance system of a CIS country should have a possibility to receive pension in the country of his citizenship, from the system of the country that received the payment. According to the agreement, each CIS country is obliged to appoint pension to a citizen of another CIS country permanently residing in its territory.