Հայաստանի հաջողությունները «Ստեղծագործ Եվրոպա» և «Եվրոպա Նոստրա» ծրագրերի շրջանակում
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունում տեղի է ունեցել մամուլի ասուլիս 2019 թ․-ին Եվրոպական միության «Ստեղծագործ Եվրոպա» ծրագրում և դրա աջակցությամբ իրականացվող Եվրոպական մշակութային ժառանգության «Եվրոպա Նոստրա» ծրագրի
«Մուրճի հարվածով» ազդարարվել է Երևանի մնջախաղի պետական թատրոնին տրամադրված տարածքի շինարարական աշխատանքների մեկնարկը. Ա. Խզմալյան
• 2019-12-12 18:30:43
Դեկտեմբերի 12-ին, Գևորգ Քոչար 21 հասցեում ազդարարվել է Երևանի մնջախաղի պետական թատրոնին տրամադրված տարածքի շինարարական աշխատանքների մեկնարկը: Ներկա էին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը, թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ժիրայր
Ճապոնական ֆիլմերի 14-րդ փառատոնի շրջանակներում ժամանակակից կինոնկարներ կցուցադրվեն Երևանում, Սպիտակում, Գյումրիում, Էջմիածնում և Իջևանում
• 2019-12-12 10:37:35
Ճապոնական ֆիլմերի 14-րդ փառատոնի շրջանակներում ժամանակակից կինոնկարներ կցուցադրվեն Երևանում, Սպիտակում, Գյումրիում, Էջմիածնում և Իջևանում: Փառատոնը կանցկացվի դեկտեմբերի 12-ից 21-ը:   «Այժմ Ճապոնիայում բուռն զարգացում է ապրում ֆիլմարտադրությունը, և մարդիկ սկսել են
«Հայկական տառարվեստը և դրա մշակութային դրսևորումները» հայտը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի` Մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում
• 2019-12-12 10:28:26
Դեկտեմբերի 9-14-ը Կոլումբիայում ընթացող ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանման հարցերով միջկառավարական կոմիտեի 14-րդ նստաշրջանին որոշում կայացվեց Հայաստանի ներկայացրած «Հայկական տառարվեստը և դրա մշակութային դրսևորումները» հայտն ընդգրկել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Մարդկության
Մաքսիմ Վենգերով. «Ուրախ եմ լինել Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի ռեզիդենտ արտիստ»
• 2019-12-11 18:12:13
Դեկտեմբերի 14-ին մեկնարկում է Խաչատրյանի 7-րդ միջազգային փառատոնը։ Այն անցկացվում է ՀՀ կրթության‚ գիտության‚ մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ, Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի կազմակերպմամբ։
Լեգենդար Take 6-ը համերգ կնվիրի Մալխասի 75-ամյակին
• 2019-12-10 19:10:05
Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում դեկտեմբերի 18-ին, ժամը 19։30 կկայանա Գրեմմիի 10-ակի դափնեկիր, լեգենդար Take 6 ակապելա խմբի համերգը: Աշխարհում ամենաշատ մրցանակներ նվաճած այս կոլեկտիվը մեր երկրում ելույթ է
Ջութակահար Դիանա Ադամյանը՝ «Համագործակցության դեբյուտներ» միջպետական մրցանակի դափնեկիր
• 2019-12-10 13:41:31
Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արայիկ Խզմալյանը 2019 թ. դեկտեմբերի 8-10-ը մասնակցել է Բրեստ քաղաքում (Բելառուս) կայացած Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի (ՀՀՄՀ) և Հումանիտար համագործակցության
«Օտրի տրիո»-ն ջերմ ընդունելության է արժանացել Ֆրանսիայում
• 2019-12-10 10:55:26
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի «Օտրի տրիո» անսամբլը վերադարձել է Ֆրանսիայում կայացած հյուրախաղերից։ Բացառիկ ձևաչափով տրիոն‚ որի կազմում են միջազգային և հանրապետական մրցույթների դափնեկիրներ Ռուզաննա Թովմասյանը (ֆլեյտա), Անժելա Հովհաննիսյանը (ջութակ),
«Երիտասարդական օպերային ծրագրի» շրջանակում Արտաշատի երաժշտական դպրոցում կանցկացվեն վարպետության դասեր
• 2019-12-04 17:50:46
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և ՀՀ Արարատի մարզպետարանի հետ համատեղ «Տաղանդավոր երիտասարդների զարգացման» հիմնադրամն Արարատի մարզում կներկայացնի «Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի
Ջեքսոնի հիթերը հնչեցին սիմֆոնիկ նվագախմբով և նոր գործիքավորմամբ
• 2019-12-04 16:30:22
Փոփի արքա Մայքլ Ջեքսոնի երգերը նվագախմբային նոր գործիքավորմամբ հնչեցին «Դասական Ջեքսոն» համերգային ծրագրի ժամանակ։ Համերգի  կազմակերպիչներն էին Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը‚ Factory production ընկերությունն ու Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային
Փարիզի պատմական Լա Մադլեն եկեղեցում կայացել է ֆրանսահայ հանրաճանաչ տենոր Ռուբեն Էլբակյանի AVE MARIA մենահամերգը
• 2019-12-04 12:40:40
Ֆրանսահայ հանրաճանաչ տենոր Ռուբեն Էլբակյանը Փարիզի Լա Մադլեն եկեղեցում փայլեց Ավե Մարիայի կատարմամբ՝ ելույթ ունենալով ֆրանսիական խոշորագույն հիմնադրամ SECOURS CATHOLIQUE-ի համար Փարիզի իտալական համայնքի կողմից կազմակերպված բարեգործական միջոցառմանը:   Հանդես գալով
Խարբերդի Մանկատան «Ճախրուկ» Էթնո Երաժշտախմբի Ելույթը՝ «Կողք Կողքի» Ներառական Փառատոնին
• 2019-12-03 18:14:58
Երեկ կայացավ ԿՈՂՔ ԿՈՂՔԻ ներառական փառատոնի շրջանակներում Խարբերդի մասնագիտացված մանկատան «ՃԱԽՐՈՒԿ» էթնո երաժշտախմբի առաջին ելույթը։ Երեխաների հետ աշխատանքը տարվել է 2.5 ամիս։ Խմբի ստեղծման նախաձեռնող և ղեկավարներն են Աննա
Ավիշայ Քոենի և Սիմֆոնիկ նվագախմբի ինքնատիպ համերգը կնվիրվի Լևոն Մալխասյանի 75-ամյակին
• 2019-12-03 18:06:23
Իսրայելցի ջազ կոնտրաբասահար, կոմպոզիտոր, երգիչ, գործիքավորող Ավիշայ Քոենը հանդես կգա Հայաստանում: Դեկտեմբերի 8-ին, ժամը 19։30 Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում կկայանա Քոենի ինքնատիպ համերգը,  դաշնակահար, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ
ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ «Հովեր» պետական կամերային երգչախումբը հյուրախաղերով հանդես է եկել Գերմանիայում և Բելգիայում
• 2019-12-03 18:01:29
ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ «Հովեր» պետական կամերային երգչախումբը՝ խմբավար Սոնա Հովհաննիսյանի ղեկավարությամբ Կոմիտաս վարդապետի 150-ամյակին նվիրված համերգներով հանդես է եկել Գերմանիայի Մյունխեն և Բելգիայի Բրյուսել քաղաքներում:   «EUROPAMUSICALE» եվրոպական մշակութային հիմնադրամի հրավերով
Պահպանենք մեր ազգային մշակույթը. «Ակունք» ազգագրական համույթը նշում է իր ստեղծման 45-ամյակը
• 2019-12-03 13:53:20
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ, «Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիա» ՊՈԱԿ-ի նախաձեռնությամբ դեկտեմբերի 8-ին` ժամը 19:00-ին, «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում տեղի կունենա «Ակունք» ազգագրական համույթի ստեղծման 45-ամյակին նվիրված հոբելյանական համերգը:   «Պահպանենք մեր ազգային մշակույթը».
Նվիրում Շնիտկեին
• 2019-12-02 13:35:23
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ‚ հանդես եկավ կոմպոզիտոր Ալֆրեդ Շնիտկեի 85-ամյակին նվիրված երեկոյով։ Հնչեցին Շնիտկեի Կոնցերտը դաշնամուրի և լարային նվագախմբի համար (մենակատար՝
«Անուշ» պոեմի երաժշտական ներկայացումը` կոմիտասյան մեղեդիներով
• 2019-11-29 16:35:10
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ Թաթուլ Ալթունյանի անվան երգի-պարի պետական վաստակավոր անսամբլի կատարմամբ դեկտեմբերի 2-ին` ժամը 19։00-ին, Ա․ Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում
Հանրահայտ կիթառահար Պետրիտ Չեկուն առաջին անգամ հանդես կգա տարածաշրջանում
• 2019-11-29 12:27:43
Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը մեկ համերգի շրջանակում հանդես կգա համաշխարհային ճանաչում վայելող երկու արտիստների հետ: Դեկտեմբերի 15-ին, ժամը 19:00 Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կայանալիք երեկոյին ՀՊԿՆ-ը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր
Ջազ նվագախումբը հանդես է եկել “ArmJazz Project-part 2’’ երեկոյի շրջանակում
• 2019-11-28 13:15:57
Ջազի հայ վարպետներ ու բացառապես հայ կոմպոզիտորների գործեր. նոյեմբերի 27-ին Հայաստանի պետական ջազ նվագախումբը Արամ Խաչատրյան համերգասրահում հանդես եկավ “ArmJazz Project-part 2’’ երեկոյի շրջանակում: Ջազ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և
Թուրքական ռոք խմբի տեսահոլովակի թեման «Ախթամարի» լեգենդի թուրքական տարբերակն է
• 2019-11-27 18:32:57
Թուրքիայում հայտնի ռոք խումբ «Manga»-ի թողարկած վերջին ալբոմի  «Պանդխտություն» (Yad Eller) տեսահոլովակում թուրքական տարբերակով ներկայացվում է «Ախթամարի» լեգենդը:   Պատմվում է Վանի Ոստան (ներկայում՝ Գևաշ) բնակավայրի մի հովվի  մասին, որը Վանա
«Աշնանային սերենադներ». Կամերային նվագախումբը հանդես կգա Հմայակ Դուրգարյանի ղեկավարության ներքո
• 2019-11-27 14:59:22
Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը նոյեմբերի 28-ին, ժամը 19:00 Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը կներկայանա «Աշնանային սերենադներ» ինքնատիպ համերգով: Երեկոյի ընթացքում Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր՝
«Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի համերգը յուրահատուկ նվեր էր Սոչիի բնակիչներին». Հանս Յոակիմ Ֆրայ (տեսանյութ)
• 2019-11-27 13:13:33
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը` գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, Սոչիի «Սիրիուս» գիտության, կրթության և մշակույթի տան լեփ-լեցուն դահլիճում ներկայացրեց Պյոտր Չայկովսկու‚ Սերգեյ Պրոկոֆևի‚ Արամ Խաչատրյանի, Ղազարոս
«Պահպանենք մեր ազգային մշակույթը». «ԱԿՈՒՆՔ»-ը 45 տարեկան է
• 2019-11-26 18:21:27
Ահա այս սկզբունքով և գաղափարով էլ ստեղծման օրից արարում է «Ակունք» ազգագրական համույթը։   «Ակունք» ազգագրական համույթն այսօր արդեն տոնում է ստեղծման 45 ամյակը և դեկտեմբերի 8-ին Արամա Խաչատրյան համերգասրահում տեղի
Ավիշայ Քոեն, Take6. Մալխաս-75 միջոցառումների շարքը կվերածվի բացառիկ երաժշտական տոնի
• 2019-11-25 13:20:21
Ջազի լեգենդ, կոմպոզիտոր, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Լևոն Մալխասյանի 75-րդ տարեդարձի կապակցությամբ կկազմակերպվեն մեծամասշտաբ համերգներ՝ համաշխարհային և հայ հռչակ վայելող արտիստների մասնակցությամբ:  Դեկտեմբերի 8-ին, ժամը 19։30 Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում
Կայացել է «Կրիստալ» մարզական պարերի ակումբի բաց առաջնությունը
• 2019-11-25 11:32:15
Երեւանում՝ նոյեմբերի 24-ին կայացավ  «Կրիստալ» մարզական պարերի ակումբի բաց առաջնությունը: Մոտ 300   երեխա՝ Հայաստանից,Արցախից Ռոստովից եւ  Վրաստանից մրցեցին «Նեպտում» մարզահամերգային համալիրի պարահրապարակում։ Հարկ է նշել, որ  նմանօրինակ առաջնությունները լավ հարթակ են
Գյումրու «Գոհար» երաժշտանոցը ժամանակավորապես դադարեցնում է գործունեությունը
• 2019-11-23 15:41:29
Խաչատուրյանների լիբանանահայ ընտանիքի նախաձեռնությամբ 1999 թվականին Գյումրիում հիմնադրված «Գոհար» երաժշտանոցն առանց հստակ ժամկետի դադարեցրել է գործունեությունը: Երաժշտանոցի կազմի մեջ մտնող սիմֆոնիկ նվագախմբի եւ  երգչախմբի երաժիշտների հետ պայմանագրերը ժամանակավորապես դադարեցվել
«Մանկական Եվրատեսիլ»-ի առցանց քվեարկությունն սկսված է. Հայաստանը ևս կարող է ձայն տալ մեր պատվիրակին
• 2019-11-23 13:30:19
«Մանկական Եվրատեսիլ 2019»  երգի միջազգային մրցույթին մեր պատվիրակ Կարինա Իգնատյանի օգտին կարող են առցանց քվեարկել նաև Հայաստանում բնակվող երաժշտասերները:   «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` առցանց  քվեարկությունը մեկնարկել է նոյեմբերի 22-ից: Բոլոր ցանկացողները կարող են ձայն
Գերմանական Trio 3D-ն իր երևանյան համերգը կնվիրի Ռոբերտ Ամիրխանյանի հոբելյանին
• 2019-11-23 10:38:33
Գերմանական Trio 3D-ն, որն առաջին անգամ հանդես կգա Հայաստանում, իր երևանյան համերգը կնվիրի Ռոբերտ Ամիրխանյանի 80-ամյակին: Համերգը կանցկացվի նոյեմբերի 24-ին, ժամը 19:30 Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը:   Համերգի ընթացքում ելույթ
Բրեգովիչի նոյեմբերի 24-ի համերգը չեղարկվել է քաղաքապետարանի պատճառով. մարդիկ զանգվածաբար վերադարձրել են տոմսերը
• 2019-11-23 10:32:21
Հանրահայտ երաժիշտ Գորան Բրեգովիչի նոյեմբերի 24-ին կայանալիք երեւանյան համերգը չեղարկվել է: Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ին հայտնեց համերգի կազմակերպիչ «AVM prodaction» ընկերության պրոդյուսեր Վիկտորյա Մալոյանը:   Ամանորի գիշերը Երեւանի քաղաքապետարանը Հանրապետության հրապարակում
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը հանդես կգա Շնիտկեի 85-ամյակին նվիրված համերգով
• 2019-11-22 12:42:58
Նոյեմբերի 30-ին Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ‚ ելույթ կունենա կոմպոզիտոր Ալֆրեդ Շնիտկեի 85-ամյակին նվիրված համերգով։    Կոմպոզիտոր‚ մանկավարժ և երաժշտագետ Ալֆրեդ Շնիտկեն հեղինակել է
Համերգներ՝ նվիրված Ռոբերտ Ամիրխանյանի հոբելյանին
• 2019-11-22 12:25:38
Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի նախաձեռնությամբ տեղի կունենան հոբելյանական համերգներ՝  նվիրված ՀՀ ժողովրդական արտիստ կոմպոզիտոր Ռոբերտ Ամիրխանյանի ծննդյան 80-ամյակին: Համերգների իրականացմանն աջակցում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը։   Նոյեմբերի
Խառը զգացմունքներ՝ ռուսական թատրոնի բեմում
• 2019-11-21 17:15:33
Կ. Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնի խաղացանկը կհամալրվի ամերիկացի հայտնի դրամատուրգ Ռիչարդ Բայերի կատակերգությամբ, որի բեմադրությունն իրականցրել է ՀՀ վաստակավոր արտիստ Իռա Հարությունյանը:    Ռ. Բայերի պիեսները բեմադրվել են Բրոդվեյում, իսկ
Բարեգործական համերգ հաշմանդամության միջազգային օրվա կապակցությամբ
• 2019-11-21 10:45:53
Արդեն 16 տարի գործող «Լուսինե» կանանց հասարակական կազմակերպությունը  նպաստում է   միայնակ, հաշմանդամ երեխաներ ունեցող, բազմազավակ կանանց սոցիալական կայունությանը,  պաշտպանվածությանը,  երեխաների կրթական մակարդակի բարելավմանը,  երեխաների կարողությունների  զարգաղցմանը, ընտանիքների ամրապնդմանը, ազգային
Նարինե Խաչատուրյանը մասնակցել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր կոնֆերանսի 40-րդ նստաշրջանի շրջանակում կայացած մշակույթի նախարարների բարձրաստիճան համաժողովին
• 2019-11-20 18:31:12
Նոյեմբերի 19-ին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր կոնֆերանսի 40-րդ նստաշրջանի շրջանակում կայացած մշակույթի նախարարների բարձրաստիճան համաժողովին մասնակցել է Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Նարինե Խաչատուրյանը: Միջոցառմանը մասնակցում էին
Սերգեյ Սմբատյանն ու Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը հանդես կգան Մոսկվայի հեղինակավոր համերգասրահներում
• 2019-11-20 13:34:44
Դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը նոյեմբերի 23-ին‚ 25-ին և 27-ին ելույթներ կունենա Մոսկվայում։ Մոսկովյան համերգային շրջագայությունը տեղի է ունենում Մալթայի նախագահի հովանու ներքո և Մշակույթի աջակցության եվրոպական
Հոբելյանական համերգ՝ նվիրված Սուրեն Հախնազարյանի 70-ամյակին
• 2019-11-20 10:27:45
Հախնազարյանների ընտանիքը Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ տոնում է Մոսկվայի Չայկովսկու անվան կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր, ջութակահար Սուրեն Հախնազարյանի 70-ամյակը:   Նոյեմբերի 22-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի կունենա ճանաչված պրոֆեսորի հոբելյանական համերգը, որին
Մեկնարկում է Գոհար Գասպարյանի անվան մեներգիչների համահայկական մրցույթը
• 2019-11-19 13:50:16
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպրոտի նախարարության աջակցությամբ, Հայաստանի երաժշտական ընկերությունը, Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնը, Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիան` 2019 թ. նոյեմբերի 21-ից
«Մանկական Եվրատեսիլ»-ում Հայաստանի պատվիրակը ելույթ կունենա 15 համարի ներքո
• 2019-11-19 11:09:37
«Մանկական Եվրատեսիլ 2019» երգի մրցույթում Հայաստանի պատվիրակ Կարինա Իգնատյանը ելույթ կունենա 15-րդ համարի ներքո։ Այս մասին տեղեկացավ «Armenia in Eurovision» Ֆեյսբուքի պաշտոնական էջից:   «Մանկական Եվրատեսիլ» միջազգային երգի մրցույթն այս տարի
«Դասական Ջեքսոն». երաժշտական մեգաանակնկալ Մայքլ Ջեքսոնի և դասականի սիրահարների համար
• 2019-11-19 11:05:40
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ‚ Factory production ընկերությունն ու Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրը երաժշտական մեգաանակնկալ են պատրաստել երաժշտասերների համար։   Դեկտեմբերի 3-ին Մարզահամերգային
Ադամ Բարրոն Հայաստանում կներկայացնի իր նոր ձայնասկավառակը
• 2019-11-18 10:49:26
Ֆրանսաբնակ ճանաչված օպերային երգիչ Ադամ Բարրոն (Մուրադ Ամիրխանյան) նոր ձայնասկավառակ է թողարկել, որի շնորհանդեսը կկայանա նոյեմբերի 21-ին,  ժամը 14:00 Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տան դահլիճում:   Փարիզում օրեր առաջ լույս տեսած
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը Սոչիում կկատարի հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ
• 2019-11-18 10:47:30
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, նոյեմբերի 22-ին ելույթ կունենա Սոչիի «Սիրիուս» գիտության, կրթության և մշակույթի տանը։ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը Սոչիում հանդես
«Իմ Սարյանը» ցուցահանդեսը կշարունակվի մինչև նոյեմբերի 19-ը
• 2019-11-15 18:14:15
«Իմ Սարյանը» խորագրով Համահայկական մանկապատանեկան նկարչական մրցույթ-փառատոնի ցուցադրությունը երկարաձգվել է` հաշվի առնելով հանրային պահանջարկը: Մերիդյան էքսպո-կենտրոնում նոյեմբերի 1-ին բացված ցուցահանդեսը
Կոմպոզիտոր Ռոբերտ Ամիրխանյանի 80-ամյակի առթիվ կկազմակերպվեն համերգներ
• 2019-11-15 12:27:58
ՀՀ ժողովրդական արտիստ, կոմպոզիտոր Ռոբերտ Ամիրխանյանի 80-ամյակի առթիվ կկազմակերպվեն համերգներ: Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի նախաձեռնությամբ և ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ՝ Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը
Մշակույթը սկսվում է համայնքից. «Օկտավան» միավորում է մարզերի արվեստասերներին ու արվեստագետներին
• 2019-11-14 14:31:49
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության «Մարզային մշակութային ստեղծագործական նախագծեր և միջոցառումներ» մշակութային դրամաշնորհային ծրագրերի շրջանակում «Ռեգիոն» ՀԶԿ-ն Վանաձորում իրականացնում է «Օկտավա» («Մշակույթը սկսվում է համայնքից») ծրագիրը:   Մշակույթի ոլորտի
Համերգ՝ նվիրված քանդակագործ Արթօ Չագմաքչյանի հիշատակին
• 2019-11-14 13:47:46
Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը կանցկացվի համերգ՝ նվիրված քանդակագործ Արթօ Չագմաքչյանի հիշատակին: Երեկոն կանցկացվի նոյեմբերի 19-ին, ժամը 20։00: Միջոցառման ընթացքում կհնչի «Կոմիտաս. Տասը Հայտնություն» երգաշարը, բանաստեղծությունը՝ Կոմիտասի, երաժշտությունը՝ Վահան
«ARMENIAN GLOBAL ART-FEST». «Մինորա» մշակութային կենտրոնն իր իրականացրած փառատոների շարքը համալրեց ևս մեկ մրցույթ-փառատոնով
• 2019-11-12 18:30:48
«Մինորա» մշակութային կենտրոնն իր իրականացրած փառատոների շարքը համալրեց ևս մեկ մրցույթ-փառատոնով, որը կրում էր «ARMENIAN GLOBAL ART-FEST» անվանումը: Նոյեմբերի 9-ին և 10-ին հանրությանը ներկայացված մրցույթ-փառատոնն ընդգրկում էր արվեստի 7
Կամերային նվագախումբը հանդես է եկել երեք ճանաչված սաքսոֆոնահարների հետ
• 2019-11-11 12:13:29
Երեք տաղանդավոր և ճանաչում վայելող սաքսոֆոնահարներ նոյեմբերի 10-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը ելույթ ունեցան Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի հետ: Sax Time խորագրով համերգային երեկոյի ընթացքում Կամերային նվագախումբը (գեղարվեստական
Մեկնարկել է «Արմմոնո Plus» հանրապետական 3-րդ թատերական փառատոնի երևանյան փուլը
• 2019-11-08 15:18:41
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ, «Արմմոնո մշակութային փառատոն» կազմակերպության նախաձեռնությամբ,  նոյեմբերի 7-ին մեկնարկել է «Արմմոնո Plus» հանրապետական 3-րդ թատերական փառատոնի երևանյան փուլը, որը կշարունակվի մինչև նոյեմբերի
Աշխարհահռչակ Յուրի Բաշմետը Երևանում կկատարի Ալեքսանդր Չայկովսկու ստեղծագործությունները
• 2019-11-07 16:43:27
Նոյեմբերի 9-ին երևանյան ունկնդիրը կվայելի աշխարհի լավագույն ալտահարներից մեկի՝ Յուրի Բաշմետի կատարումները։ Այդ հնարավորությունը երաժշտասերներին ընձեռել է «Ժամանակակից դասականներ» կոմպոզիտորական փառատոնը‚ որի շրջանակներում Հայաստան են հրավիրվել մեր ժամանակների լավագույն
«Ժամանակակից դասականներ» կոմպոզիտորական փառատոնի շրջանակներում հնչեց Ալեքսեյ Շորի երաժշտությունը
• 2019-11-06 16:14:23
«Ժամանակակից դասականներ» կոմպոզիտորական փառատոնի շրջանակներում կոմպոզիտոր Ալեքսեյ Շորին նվիրված երեկոյի ընթացքում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ‚ ներկայացրեց հատվածներ Շորի «Բյուրեղապակյա դղյակը» բալետից‚ կոմպոզիտորի Թավջութակի կոնցերտը «Երաժշտական ուխտագնացություն»

Владимир Арзуманян из Армении победил на детском «Евровидении»
МИНСК, 21 НОЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. Владимир Арзуманян из Армении с песней «Мама» стал победителем детского песенного конкурса «Евровидение-2010» в Минске, финал которого прошел в субботу в культурно-спортивном
Национальный конгресс армян Грузии проводит выставку, посвященную памяти выдающейся художницы современности ГАЯНЭ ХАЧАТУРЯН
• 2010-11-15 10:48:14
ТБИЛИСИ, 15 НОЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. Национальный конгресс армян Грузии проводит выставку, посвященную памяти выдающейся художницы современности Гаянэ Хачатурян, передает ИА «КАВКАЗ-ПРЕСС». Открытие выставки состоится 15 ноября в 17:00
В Интернете появился анонс американского фильма о грузино-российской войне
• 2010-11-04 20:15:35
ТБИЛИСИ, 4 НОЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. На сайте MyVideo.ge появился анонс американского фильма о грузино-российской фоне «Пять дней августа». Роль президента Грузии в фильме Рене Харлена исполняет звезда
В Доме Европы пройдет презентация книги Юрия Мечитова «Серго Параджанов - хроника диалога»
• 2010-11-02 14:35:38
ТБИЛИСИ, 2 НОЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. 6 ноября в Доме Европе в рамках первого фестиваля российского кино пройдет презентация книги Юрия Мечитова «Серго Параджанов - хроника диалога», сообщает
Первый фестиваль российского кино пройдет в Грузии
• 2010-10-30 14:25:32
ТБИЛИСИ, 30 ОКТЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. Первый фестиваль российского кино пройдет в Грузии в ноябре, сообщает телекомпания «Рустави-2». Будут представлены как фильмы прежних лет, так и новые работы. Приедут
Гнев КНР из-за «Нобеля» мира коснулся певца Александра Рыбака
• 2010-10-13 13:45:52
ПЕКИН, 13 ОКТЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. Власти Китая запретили гастролировать норвежскому певцу, победителю музыкального конкурса «Евровидение» Александру Рыбаку. Причиной тому стало присуждение Нобелевской премии мира китайскому правозащитнику Ли Сяобо,
В «Гарикули» состоится международный фестиваль
• 2010-09-30 11:50:55
ТБИЛИСИ, 30 СЕНТЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. С 30 сентября по 13 октября в арт вилле «Гарикули» состоится второй международный фестиваль современного искусства имени братьев Зданевичей Fest i
Ансамбль "Аракс" принял участие в этнофестивале "Печенежское поле"
• 2010-09-19 14:15:41
ХАРЬКОВ, 19 СЕНТЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. 12 сентября состоялся 19-й этнофестиваль «Печенежское поле». Под патронатом почетного консульства Республики Армения в этнофестивале принял участие ансамбль песни и танца «Аракс». Ансамбль «Аракс»
12-19 сентября в Батуми будет проходить международный кинофестиваль BIAFF
• 2010-09-12 21:44:37
ТБИЛИСИ, 12 СЕНТЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. 12 сентября откроется 5-й Батумский международный фестиваль авторского кино (BIAFF). Фестиваль был основан в 2006 году, его организатором является Батумский дом мастеров искусства «Аргани»,
Армянская диаспора Одессы примет участие в праздновании 216-й годовщины города
• 2010-08-25 07:09:05
Analitika.at.ua. Празднования Дня города в Одессе состоит из большого количества различных мероприятий. Празднества по этому случаю начнутся 26 августа, а закончатся 10 сентября. Как сообщил корреспондент Analitika.at.ua в Одессе,
На детской "Новой волне" украинка Виктория Петрик разделила первое место с группой из Армении
• 2010-08-24 16:39:00
Вечером в воскресенье, 22 августа, на Международном конкурсе молодых исполнителей популярной музыки "Детская "Новая Волна" состоялся финал. Первое место в старшей группе конкурсантов (с 13 до 15 лет) разделили
Фестиваль мировой музыки пройдет в Сванетии
• 2010-08-21 12:30:57
ТБИЛИСИ, 21 АВГУСТА, НОЯН ТАПАН. В высокогорном регионе Грузии - Сванетии (Западная Грузия) с 21 по 25 августа пройдет Фестиваль мировой музыки, сообщили КАВКАЗ-ПРЕСС в пресс-службе министерства культуры
The Beatles: полвека после первого концерта — на той же сцене в Гамбурге
• 2010-08-17 13:05:47
МОСКВА, 17 АВГУСТА, НОЯН ТАПАН. Сегодня отмечает юбилей легендарная группа The Beatles. Ровно полвека назад состоялся их первый концерт. Причем, дебют прошел не в британском Ливерпуле, откуда родом
Андраник Никогосян. "Стихией Аракс Давтян была тонкость и
многообразие тонов"
• 2010-07-29 13:50:00
ЕРЕВАН, 29 ИЮЛЯ, НОЯН ТАПАН. В связи со скончиной всемирно известной армянской оперной певицы, народной артистки Армении Аракс Давтян председатель Всеармянского международного молодежного центра Андраник Никогосян направил
В Степанакерте открылась индивидуальная выставка художника
Фараона Мирзояна
• 2010-07-28 13:50:00
СТЕПАНАКЕРТ, 28 ИЮЛЯ, НОЯН ТАПАН. В Степанакерте 27 июля открылась индивидуальная выставка заслуженного деятеля искусств Армении, художника Фараона Мирзояна. Как сообщили "НТ" из Главного информационного управления
Участники “Дней исполнительского искусства” в культурных центрах Еревана
• 2010-07-26 15:49:44
25 июля участники 4-го всеармянского фестиваля “Единая нация - единая культура” посетили музей истории Армении, Национальную галерею, дома-музеи Сергея Параджанова и Ованеса Туманяна. В числе посетителей были театральная труппа
“Фестиваль в этом году организован лучше”
• 2010-07-25 23:46:22
В рамках программы “Дни исполнительского искусства” 4-го всеармянского фестиваля “Единая нация - единая культура” на площади им. Зоравара Андраника в Ереване состоялся концерт дружбы “Диаспора – Армении”. Участники концерта
Участников фестиваля в Арцахе ждали с нетерпением
• 2010-07-25 22:28:46
25 июля участники программы “Дни исполнительского искусства” (ансамбль “Наири”, три солиста из Санкт-Петербурга, ансамбль “Наири” из Нижнего Новгорода), проводимого в рамках фестиваля “Единая нация - единая культура”, отправились в
• 2010-07-25 21:02:31
Во Франции продемонстрирован фильм о Нагорном Карабахе
• 2010-07-16 21:00:05
ПАРИЖ, 16 ИЮЛЯ, НОЯН ТАПАН. Согласно сообщению Постоянного представительства Нагорно-Карабахской Республики во Франции, 14 июля французско-германский культурный телеканал Arte продемонстрировал 42-х минутный фильм о Нагорном Карабахе, который является частью
Причина армяно-турецкого противостояния заключается в
страхе посмотреть правде в лицо, - считает немецкий кинорежиссер
Фатих Акын
• 2010-07-13 18:42:00
ЕРЕВАН, 13 ИЮЛЯ, НОЯН ТАПАН. Причина армяно-турецкого противостояния в страхе посмотреть правде в лицо. Такую мысль выразил во время встречи с журналистами 13 июля
Премьер-министр Армении принял организаторов кинофестиваля
"Золотой абрикос"
• 2010-07-09 17:30:00
ЕРЕВАН, 9 ИЮЛЯ, НОЯН ТАПАН. Во время встречи в правительстве 8 июля с премьер-министром Армении Тиграном Саргсяном Генеральный директор 7-го Ереванского Международного кинофестиваля "Воске циран" ("Золотой
Театральная труппа из Бейрута "Ваграм Папазян" посетила
Министерство Диаспоры РА
• 2010-07-07 14:36:00
ЕРЕВАН, 7 ИЮЛЯ, НОЯН ТАПАН. 6 июля Министерство Диаспоры Армении посетили члены театральной труппы из Бейрута "Ваграм Папазян" Армянской молодежной ассоциации Всеобщего Армянского благотворительного союза (ВАБС) во
Национальное собрание Армении отмечает праздник
классической музыки
• 2010-06-18 18:56:00
ЕРЕВАН, 18 ИЮНЯ, НОЯН ТАПАН. 21 июня, в 19 часов, в рамках программы НС РА "День открытых дверей" состоится концерт классической музыки.
Театр экзотического танца Karinedance организует в Латвии
международный фестиваль восточного танца
• 2010-06-16 18:00:00
РИГА, 16 ИЮНЯ, НОЯН ТАПАН. Известный в Латвии хореограф и художник Каринэ Паронянц, которая возглавляет Театр экзотического танца Karinedance, уже седьмой год подряд проводит Международный фестиваль
На "Кинотавре" объявили имена победителей
• 2010-06-13 23:00:00
СОЧИ, 13 ИЮНЯ, НОЯН ТАПАН. На церемонии закрытия XXI российского кинофестиваля "Кинотавр" в Сочи вручены награды победителям основной конкурсной программы. Гран-при очередного российского киносмотра получил фильм Светланы Проскуриной "Перемирие".
Армянский культурный центр стал лауреатом государственной премии
• 2010-06-11 10:49:00
В Калининграде завершена работа экспертных комиссий по присуждению государственной премий 2010 года Калининградской области «Эврика», «Созидание», «Сопричастность» и «Признание».
В сентябре в США планируется ретроспективный показ фильмов
Арутюна Хачатряна
• 2010-06-09 17:30:00
ЕРЕВАН, 9 ИЮНЯ, НОЯН ТАПАН. 3-6 сентября, на 37 международном кинофестивале Телурайда в штате Колорадо США планируется ретроспективный показ фильмов Арутюна Хачатряна.
Победительница "Евровидений 2010" из Германии имеет
армянское происхождение
• 2010-06-07 17:38:00
МОСКВА, 7 ИЮНЯ, НОЯН ТАПАН. Признанная победительницей на конкурсе "Евровидение -2010" певица из Германии Лена имеет армянское происхождение. Об этом, как пишет "Мармара", в интервью российской
Французский режиссер армянского происхождения Серж Аветикян
на Каннском кинофестивале удостоен "Золотой пальмовой ветви"
• 2010-05-25 15:51:00
КАНН, 25 МАЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. 23 мая, на Международном кинофестивале в Каннах известный французский режиссер армянского происхождения Серж Аветикян был удостоен приза "Золотая пальмовая ветвь" за
Фильм Сержа Аведикяна на Каннском фестивале получил Малую
"Золотую пальмовую ветвь"
• 2010-05-24 10:00:00
КАННЫ, 24 МАЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. Лучшим короткометражным фильмом 63-го Каннского фестиваля признана лента французского режиссера армянского происхождения Сержа Аведикяна "Собачья история". Ему уже вручена Малая
В рамках праздника День Европы в Запорожье была
представлена "гранатово-абрикосовая" Армения
• 2010-05-20 07:30:00
ЗАПОРОЖЬЕ, 20 МАЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. 15 мая в Украине с широким размахом празднуют День Европы. Раз в год появляется прекрасная возможность украинцам окунуться
Сестры Мартиросян выступили с проектом "KRUNK" на фестивале
Kharkiv za Jazz Fest
• 2010-05-19 16:30:00
ХАРЬКОВ, 19 МАЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. С 15 по 18 апреля в Харькове прошел четвертый Международный фестиваль KHARKIV ZA JAZZ FEST. Вот уже четвертый год
Ара Маликян и его знаменитый комический концерт
"Пагагнини" будет представлен в Нью-Йорке
• 2010-05-18 19:28:00
НЬЮ-ЙОРК, 18 МАЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. С 7 апреля до 23 мая в зале "Де Нью Виторин" Нью-Йорка проходит знаменитый комический концерт "Пагагнини", который с 2007
В Санкт-Петербурге состоится презентация книги "Мадонны
Ленинграда", посвященной трем известным армянкам
• 2010-05-13 18:30:00
САНКТ-ПЕТЕРБУРГ, 13 МАЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. 14 мая в Санкт-Петербурге (РФ) состоится презентация книги "Мадонны Ленинграда", посвященной трем известным армянкам - Софие Левоновне и Рузанне Левоновне
"Диаспора придет большое значение армянской национальной
музыке..."
• 2010-05-12 18:00:00
ЕРЕВАН, 12 МАЯ, НОЯН ТАПАН - АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. Ансамбль народных инструментов "Нарекаци" с 22 апреля по 6 мая, по приглашению организации "Страна Европа" выступил с
С 5 по 14 мая в Армении проходит музыкальный фестиваль,
посвященный Дню Европы
• 2010-05-11 13:30:00
ЕРЕВАН, 11 МАЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. С 5 по 14 мая по инициативе делегации ЕС и армянского филиала ДВВ Интернейшнл в Ванадзоре, Гюмри и Ереване будет
АрменТел подарил картины музею Геноцида армян
• 2010-05-05 21:30:00
ЕРЕВАН, 5 МАЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. ЗАО "АрменТел" (торговая марка Beeline) передала в дар Музею-Институту Геноцида армян пять картин армянских художников, ранее представленных в Национальной Картинной
Журналист из Риги Карен Маркарян выпустил свой
первый поэтический сборник
• 2010-05-04 17:30:00
РИГА, 4 МАЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. Свой первый поэтический сборник выпустил в Риге известный журналист Карен Маркарян. Как сообщает рижская газета "Арарат", книжка для детей получила
В Батуми состоялся концерт музыканта из Арцаха - С.
Саргсяна
• 2010-05-03 18:30:00
БАТУМИ, 3 МАЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. В Батуми состоялся концерт классической музыки в исполнении музыканта из Арцаха - баритона С. Саргсяна, который исполнил композиции как зарубежных,
Молодой рижский режиссер Айк Карапетян по заказу
Национального центра кино Латвии будет снимать полнометражный
фильм
• 2010-04-30 21:00:00
РИГА, 30 АПРЕЛЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. Молодой талантливый рижский режиссер Айк Карапетян успешно прошел отбор Национального центра кино Латвии. Он получит более 120 тысяч латов (примерно
21 апреля в Армении начнется 6-ой Международный музыкальный
фестиваль "Национальная картинная галерея"
• 2010-04-21 15:30:00
ЕРЕВАН, 21 АПРЕЛЯ, НОЯН ТАПАН. В зале фресок Национальной картинной галереи Армении концертом Государственного молодежного оркестра Армении 21 апреля начнется 6-ой Международный музыкальный фестиваль "Национальная картинная галерея".
Известный композитор и пианист Артур Аванесов в США
представит произведения молодых армянских композиторов
• 2010-04-20 16:10:00
БОСТОН, 20 АПРЕЛЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. 16 мая в армянском культурном фонде Арлингтона штата Массачусетс США состоится концерт-лекция, на которой известный композитор и пианист Артур Аванесов представит
Латинскую Америку посетят три знаменитых армянских певца
• 2010-04-20 16:00:00
БУЭНОС-АЙРЕС, 20 АПРЕЛЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. По инициативе министерства Диаспоры РА и посольства Армении в Аргентине, 10 мая известные армянские певцы Арам Геворкян, Эмма Петросян и Арсен
В Глендейле состоится выставка под названием "Фотоэкскурс
по исторической Армении"
• 2010-04-20 14:14:00
ГЛЕНДЕЙЛ, 20 АПРЕЛЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. 25 апреля в центре юридических услуг Лос-Анджелеса NLS-LA состоится выставка фотографий Карписа Тер-Агиаяна, посвященная 95-ой годовщине Геноцида армян. Организаторами выставки являются
В Тегеране открылась выставка иранского художника
армянского происхождения Армонда Айвазяна
• 2010-04-19 14:24:00
ТЕГЕРАН, 19 АПРЕЛЯ, НОЯН ТАПАН - АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. 15 апреля, в зале "Шахбазян" спортивного комплекса "Арарат" в Тегеране открылась выставка произведений фотохудожника Армонда Айвазяна. Об этом сообщает
В округе Бурдж Гамуд Бейрута установлен обелиск армянского
скульптора
• 2010-04-16 10:30:00
БЕЙРУТ, 16 АПРЕЛЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. По инициативе градоначальства армянонаселенного округа Бурдж Гамуд Бейрута и под патронажем министра информации Тарека Мтри, на проспекте набережной установлены изготовленный и
Ереванский концерт испанского тенора армянского
происхождения Ваграма Тадевосяна состоялся под высоким патронажем
министерства Диаспоры РА
• 2010-04-14 20:30:00
ЕРЕВАН, 14 АПРЕЛЯ, НОЯН ТАПАН. Всемирно известный испанский тенор армянского происхождения Ваграм Тадевосян выступил с концертом в концертном зале имени Арама Хачатуряна. Концерт состоялся под высоким
Первые два концерта аргентинского тенора армянского
происхождения в Армении
ЕРЕВАН, 14 АПРЕЛЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. Аргентинский тенор армянского происхождения Хуан Тарбинян впервые в этом году выступил с двумя концертами в Армении, исполнив роль Трубадура в одноименном
Ева Мецорян
свой ереванский концерт посвятила арцахской героической войне и
памяти жертв Геноцида армян
• 2010-04-13 17:00:00
ЕРЕВАН, 13 АПРЕЛЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. Американская певица армянского происхождения Ева Мецорян свой состоявшийся в Ереване концерт посвятила арцахской героической войне и памяти жертв Геноцида армян. На