Առեւանգուած ժողովրդավարութիւն. Հայաստանի կեղծուած խորհրդարանական ընտրութիւնները. Հարութ Սասունեան
Հայաստանի Ազգային ժողովի ընտրութիւնները կայացան յունիս 7-ին` լայնածաւալ, համակարգային եւ փաստաթուղթերով հաստատուած կեղծիքներով։
Այս ընտրութիւններուն նպատակը պարզապէս ժողովուրդի ներկայացուցիչները կամ երկրին ապագայ կողմնորոշումը ճշդելը չէր: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինեան լիովին կը գիտակցէր, որ որոշուած արդիւնքէն կախեալ է՝ ինք պիտի շարունակէ՞ յաւելեալ հինգ տարիներ միանձնեայ երկիրը ղեկավարել, թէ՞ պիտի ենթարկուի քրէական պատասխանատուութեան՝ սահմանադրութիւնն ու հարիւրաւոր օրէնքներ խախտելուն համար:
Գիտակցելով, որ ասիկա պայքար է սեփական գոյատեւման համար՝ Փաշինեան օգտագործեց իր տրամադրութեան տակ եղած օրինական եւ անօրէն բոլոր միջոցները՝ վերընտրուելու եւ բանտարկութենէ խուսափելու համար:
Ընտրակեղծիքները սկսած էին քուէարկութեան օրէն շատ առաջ իսկ։ Ընտրութիւններուն նախորդող ամիսներուն կիրարկուած շարք մը տրակոնեան միջոցներու ծիրին մէջ՝ Փաշինեան հրամայեց ձերբակալել ընդդիմութեան հարիւրաւոր կողմնակիցներ` զանոնք մեղադրելով ընտրակաշառք բաժնելու մէջ:
Այդուհանդերձ, ձերբակալուածներէն ոչ մէկը մինչեւ հիմա դատուած է կամ՝ մեղաւոր ճանչցուած: Աւելի՛ն. առանց որեւէ իրաւական հիմքի՝ ան հրամայեց ձերբակալել ընդդիմութեան քանի մը պատգամաւորութեան թեկնածուներ՝ նպատակ ունենալով տապալել անոնց նախընտրական քարոզարշաւը եւ վախցնել անոնց կողմնակիցները: Փաշինեան նաեւ խախտեց օրէնսդրական պահանջը, որուն համաձայն, խորհրդարանի պատգամաւորութեան թեկնածուն ձերբակալելու համար անհրաժեշտ էր նախապէս ստանալ Կեդրոնական ընտրական յանձնաժողովին համաձայնութիւնը: Բացի ատկէ՝ ան արգիլեց ընդդիմադիր առաջնորդներ Գագիկ Ծառուկեանին, Ռոպերթ Քոչարեանին ու Նարեկ Կարապետեանին կարճատեւ ճամբորդութիւններով լքել երկիրը` դարձեալ առանց Կեդրոնական ընտրական յանձնաժողովի անհրաժեշտ համաձայնութեան:
Փաշինեան հրամայեց ձերբակալել ճանչցուած գործարար եւ բարերար Սամուէլ Կարապետեանը ճիշդ այն օրը, երբ վերջինս յայտնեց իր աջակցութիւնը Հայ առաքելական եկեղեցւոյ: Ամիսներ շարունակ նախնական կալանքի վայրին մէջ ծանր պայմաններու տակ գտնուելէ ետք, Կարապետեան փոխադրուեցաւ տնային կալանքի: Այս քայլով Փաշինեան փաստօրէն զրկեց քաղաքական մեծ ընդդիմախօսը ընտրութիւններէն առաջ իր կուսակցութեան ի նպաստ քարոզարշաւ ընելու կարելիութենէն:
Ընտրութիւններուն նախորդող շաբաթներուն Փաշինեան շրջագայեցաւ ամբողջ երկրով մէկ՝ իր քաղաքական քարոզարշաւին համար անօրինաբար օգտագործելով պետական հսկայական կարողականութիւնը: Իրեն կ'ընկերակցէին նախարարներ եւ խորհրդարանի ղեկավարներ, որոնք կը չարաշահէին իրենց պաշտօնական դիրքերը՝ առանց արձակուրդ երթալու:
Հակառակ ընտրական օրէնսդրութեան՝ կառավարութիւնը հարիւրաւոր աշակերտներ եւ ուսուցիչներ ստիպեց դպրոցական ժամերուն մասնակցիլ Փաշինեանի քարոզարշաւի հաւաքներուն՝ զանգուածային հանրային աջակցութեան պատրանք ստեղծելու նպատակով: Նման պարտադիր ներկայութեան ենթարկուեցան նաեւ պետական պաշտօնեաները:
Ընտրողներու ցանկերուն վերաբերեալ Կեդրոնական ընտրական յանձնաժողովը յայտարարած էր 2,5 միլիոն արձանագրուած ընտրողներու մասին` առաւելագոյնը երեք միլիոն բնակչութիւն ունեցող երկրի մը մէջ: Այս ցանկերուն մէջ ներառուած էին մեծ թիւով 18 տարեկանէն փոքր մանուկներ ու պատանիներ եւ հարիւր հազարաւոր հայեր, որոնք տարիներ առաջ արտագաղթած էին, սակայն անոնց անունները կը շարունակէին մնալ ընտրացանկերուն մէջ: Այս անհամապատասխանութիւնը լայն կարելիութիւն կը ստեղծէր ընտրակեղծիքներու, որովհետեւ կառավարութիւնը կրնար քուէարկել բացակայ քաղաքացիներուն փոխարէն: Արդարեւ, շարք մը ընտրողներ, հասնելով ընտրատեղամասեր, պարզած էին, որ իրենց փոխարէն մէկը արդէն քուէարկած է:
Յաւելեալ ընտրակեղծիքներ տեղի ունեցան, երբ իշխանութիւնները մեծ թիւով զինուորներ բերին ընտրատեղամասեր եւ հրահանգեցին անոնց քուէարկել վարչապետին կուսակցութեան ի նպաստ: Այս զինուորները բազմակի քուէարկութիւն կատարեցին՝ տեղափոխուելով քանի մը ընտրատեղամասեր, մարտավարութիւն մը, որ ծանօթ է իբրեւ «կարուսելային քուէարկութիւն»:
Իշխանութիւնները խոչընդոտներ ստեղծեցին նաեւ Հայաստանի այն քաղաքացիներուն համար, որոնք արտերկրէն յատուկ եկած էին քուէարկութեան մասնակցելու նպատակով: Հազիւ ժամանած՝ անոնցմէ շատեր անմիջապէս ուղարկուեցան 25-օրեայ զինուորական հաւաքներու` այդպիսով զրկելով զանոնք ընտրական իրաւունքէն:
Զարմանալիօրէն, յունիս 7-ին, մինչ տակաւին քուէարկութեան արդիւնքներուն փոքր մասը հաշւըուած էր, Փաշինեան փութաց յայտարարելու, թէ իր կուսակցութիւնը ստացած է մեծամասնութիւն՝ այդպիսով ճնշում բանեցնելով Կեդրոնական ընտրական յանձնաժողովին վրայ զինք յաղթող հռչակելու համար:
Յունիս 8-ի նախնական հաշուարկէն ետք լուրջ անհամապատասխանութիւններ երեւան եկան ընտրատեղամասերուն մէջ արձանագրուած ձայներուն եւ Կեդրոնական ընտրական յանձնաժողովի հրապարակած ընդհանուր թիւերուն միջեւ: Ընդդիմադիր կուսակցութիւններուն ի նպաստ տրուած հարիւրաւոր, եթէ ոչ հազարաւոր ձայներ պակաս հաշւըուած էին: Բոլոր երեք մեծ ընդդիմադիր կուսակցութիւնները մերժեցին արդիւնքները՝ զանոնք որակելով կեղծուած, նաեւ պահանջեցին նոր ընտրութիւններ եւ դիմեցին Սահմանադրական դատարան: Սակայն նոր ընտրութիւնները, ամենայն հաւանականութեամբ, պիտի բերէին նոյն արդիւնքը՝ կիրարկուած նոյն կեղծ մեթոտներուն պատճառով: Աւելի՛ն. Սահմանադրական դատարանի բոլոր անդամները նշանակուած են Փաշինեանի խորհրդարանական գործընկերներուն կողմէ, ինչ որ արդիւնքներու չեղարկումը գրեթէ անկարելի կը դարձնէ:
Յունիս 14-ին՝ ընտրութիւններէն ճիշդ շաբաթ մը ետք, Կեդրոնական ընտրական յանձնաժողովը հրապարակեց վերջնական արդիւնքները։ Հակառակ Բարգաւաճ Հայաստան կուսակցութեան ներկայացուցած փաստաթուղթերուն, որոնք ցոյց կու տային բազմաթիւ չհաշուարկուած ձայներ, յանձնաժողովը պնդեց, որ կուսակցութեան քանի մը ձայն պակսած է 4 տոկոսի շեմը յաղթահարելու համար: Արդիւնքներուն հիման վրայ յայտարարուեցաւ, որ Փաշինեանի Քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցութիւնը ստացած է ձայներուն 49.75 առ հարիւրը՝ ապահովելով 64 խորհրդարանական աթոռ, «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցութիւնը՝ 23.27 առ հարիւր, 29 աթոռ, իսկ «Հայաստան դաշինք»-ը՝ 9.9 տոկոս, 12 աթոռ: Փաշինեանի կուսակցութիւնը ապահովեց խորհրդարանի աթոռներուն մօտ 60 առ հարիւրը, հակառակ անոր որ ստացաւ հանրային ձայներուն միայն 49 տոկոսը, այդպէս եղաւ, որովհետեւ մնացած 15 կուսակցութիւնները չյաղթահարեցին 4 տոկոսի անցողակի շեմը, ուստի անոնց ձայները վերաբաշխուեցան` գլխաւորաբար ի նպաստ Փաշինեանի կուսակցութեան:
Այսուամենայնիւ, Փաշինեանի կուսակցութեան չյաջողեցաւ ապահովել անհրաժեշտ երկու երրորդ մեծամասնութիւնը Ազրպէյճանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի պահանջած նոր սահմանադրութիւնը ընդունելու համար: Հետեւաբար Ազրպէյճանը պիտի հրաժարի ստորագրելէ Փաշինեանի կողմէ լայնօրէն գովաբանուած Խաղաղութեան պայմանագիրը: Այս կացութիւնը Փաշինեանը կը դնէ շատ անյարմար դրութեան մէջ, որովհետեւ ան քարոզարշաւ կը վարէր խաղաղութեան խոստումին հիման վրայ՝ միաժամանակ ընդդիմութիւնը մեղադրելով «պատերազմի կուսակցութիւններ» ըլլալու մէջ:
Նախորդ շաբթուան ընթացքին Հայաստանի մէջ ծաւալած են լայնածաւալ քննարկումներ այն մասին, թէ արդեօք ընդդիմադիր կուսակցութիւնները պէ՞տք է վերցնեն իրենց աթոռները կեղծուած խորհրդարանին մէջ, թէ՞ հրաժարին անոնցմէ եւ պոյքոթի ենթարկեն: Երկու տարբերակներն ալ ունին իրենց առաւելութիւններն ու թերութիւնները: Յառաջիկային անոնք պիտի յայտարարեն իրենց որոշման մասին:
Անկախ անկէ, թէ ընդդիմադիր կուսակցութիւնները ի՛նչ պիտի որոշեն՝ ստանձնե՞լ խորհրդարանական աթոռները, թէ՞ ոչ, անոնք պէտք է ձեռնարկեն հետեւեալ երկու կարեւոր քայլերու.
1․- Միաւորել բոլոր ընդդիմադիր ուժերը եւ միասնաբար կոչ ուղղել հարիւր հազարաւոր հայերու՝ ողողելու Երեւանի եւ այլ քաղաքներու փողոցները մասնակցելու՝ անընդմէջ բողոքի ցոյցերու, մինչեւ Փաշինեանի հրաժարականը:
2․- Ձեւաւորել «ստուերային խորհրդարան» (shadow cabinet)՝ ընդդիմադիր քաղաքական գործիչները նշանակելով ոչ պաշտօնական նախարարական պատասխանատուութեան վրայ: Այս կառոյցը պիտի ղեկավարէ Փաշինեանը պաշտօնանկ ընելու գործընթացը եւ պիտի նախապատրաստէ իշխանութեան սահուն փոխանցումը անոր հեռացումէն ետք:

18-06-2026 11:13:57 | Армения | Политика
Парламентские выборы в Армении состоялись 7 июня в условиях масштабных, системных и документально подтвержденных фальсификаций.
Цель этих выборов заключалась не только в том, чтобы определить представителей народа или будущее страны. Премьер-министр Никол Пашинян полностью осознавал, что от результатов выборов зависит, будет ли он продолжать единолично управлять страной еще пять лет или понесет уголовную ответственность за нарушение Конституции и сотен законов.
Осознавая, что это борьба за собственное выживание, Пашинян использовал все законные и незаконные средства, которые были у него в распоряжении, чтобы переизбраться и избежать тюремного заключения.
Фальсификации выборов начались еще задолго до дня голосования. В рамках ряда драконовских мер, примененных в предшествующие выборы месяцы, Пашинян приказал арестовать сотни сторонников оппозиции, обвиняя их в раздаче взяток. Тем не менее, ни один из арестованных до сих пор не был осужден или признан виновным. Более того, без каких-либо правовых оснований он приказал арестовать нескольких кандидатов в депутаты от оппозиции с целью сорвать их предвыборную кампанию и запугать их сторонников. Пашинян также нарушил законодательное требование, согласно которому для ареста кандидата в депутаты парламента необходимо было предварительно получить согласие Центральной избирательной комиссии. Кроме того, он запретил оппозиционным лидерам Гагику Царукяну, Роберту Кочаряну и Нареку Карапетяну покидать страну на короткие поездки, снова без требуемого согласия Центральной избирательной комиссии.
Пашинян приказал арестовать известного бизнесмена и мецената Самвела Карапетяна в тот день, когда тот объявил о своей поддержке Армянской апостольской церкви. После нескольких месяцев пребывания в предварительном заключении в тяжелых условиях Карапетян был переведен под домашний арест. Таким образом, Пашинян фактически лишил крупного политического оппонента возможности провести предвыборную кампанию в поддержку своей партии перед выборами.
В течение недель, предшествующих выборам, Пашинян объездил всю страну, незаконно используя огромные государственные ресурсы для своей политической кампании. Его сопровождали министры правительства и руководители парламента, которые злоупотребляли своими официальными полномочиями, не уходя в отпуск.
Вопреки избирательному законодательству правительство заставило сотни школьников и учителей участвовать в митингах кампании Пашиняна, чтобы создать иллюзию массовой общественной поддержки. Обязательному присутствию также подверглись государственные служащие.
Центральная избирательная комиссия объявила о 2.5 миллионах зарегистрированных избирателей в стране с населением не более трех миллионов. В этих списках было много детей младше 18 лет и сотни тысяч армян, которые эмигрировали много лет назад, но их имена по-прежнему оставались в списках избирателей. Это несоответствие создавало широкие возможности для фальсификаций, поскольку правительство могло голосовать за отсутствующих граждан.
Действительно, несколько избирателей, прибыв на избирательные участки, обнаружили, что за них уже проголосовал кто-то другой.
Дополнительные фальсификации произошли, когда власти привезли большое количество солдат на избирательные участки и приказали им голосовать за партию премьер-министра. Эти солдаты голосовали несколько раз, перемещаясь между несколькими избирательными участками — тактика, известная как «карусельное голосование».
Власти также создали препятствия для граждан Армении, которые специально прибыли из-за границы, чтобы участвовать в голосовании. По прибытии многих из них немедленно отправили на 25-дневные военные сборы, тем самым лишив их избирательного права.
Удивительно, что 7 июня, после подсчета лишь небольшой части голосов, Пашинян поспешил объявить, что его партия получила большинство, тем самым оказывая давление на Центральную избирательную комиссию, чтобы она объявила его победителем.
После предварительного подсчета 8 июня выявились серьезные несоответствия между голосами, зафиксированными на избирательных участках, и общими цифрами, опубликованными Центральной избирательной комиссией. Голоса, отданные за оппозиционные партии, были недосчитаны на сотни, если не тысячи. Все три крупные оппозиционные партии отвергли результаты, назвав их сфальсифицированными, и потребовали новых выборов, обратившись в Конституционный суд. Однако новые выборы, скорее всего, приведут к тем же результатам из-за применения тех же фальсификационных методов. Более того, все члены Конституционного суда были назначены парламентскими коллегами Пашиняна, что делает отмену результатов практически невозможной.
14 июня, ровно через неделю после выборов, Центральная избирательная комиссия опубликовала окончательные результаты. Несмотря на представленные партией «Процветающая Армения» документы, показывающие множество неучтенных голосов, Комиссия настаивала на том, что партии не хватило нескольких голосов для преодоления 4%-ного порога. В результате было объявлено, что партия Пашиняна «Гражданский договор» получила 49.75% голосов, обеспечив 64 парламентских мандата, партия «Мощная Армения» — 23.27% — 29 мандатов, а «Блок Армения» — 9.9% — 12 мандатов. Партия Пашиняна обеспечила около 60% парламентских мандатов, несмотря на то, что получила лишь 49% общественных голосов, поскольку остальные 15 партий не преодолели 4%-ный порог, и их голоса были перераспределены в основном в пользу партии Пашиняна.
Тем не менее, партии Пашиняна не удалось обеспечить необходимое двухтретье большинство для принятия новой Конституции, требуемой президентом Ильхамом Алиевым. Следовательно, Азербайджан откажется подписывать широко расхваленный Пашиняном Договор о мире. Этот результат ставит Пашиняна в крайне неудобное положение, поскольку он вел кампанию на основе обещания мира, одновременно обвиняя оппозицию в том, что она является «партий войны».
На прошлой неделе в Армении развернулись широкие дискуссии о том, должны ли оппозиционные партии взять свои мандаты в фальсифицированном парламенте или отказаться от них и бойкотировать. Оба варианта имеют свои преимущества и недостатки. В ближайшее время они объявят о своем решении.
Независимо от того, решат ли оппозиционные партии взять мандаты или нет, им необходимо предпринять следующие два важных шага:
1. Объединить все оппозиционные силы и совместно призвать сотни тысяч армян заполнить улицы Еревана и других городов, участвуя в непрерывных акциях протеста до отставки Пашиняна.
2. Создать «теневой кабинет», назначив оппозиционных политиков на неофициальные министерские должности. Эта структура будет руководить процессом отставки Пашиняна и подготовит плавную передачу власти после его удаления.