Առեւանգուած ժողովրդավարութիւն. Հայաստանի կեղծուած խորհրդարանական ընտրութիւնները. Հարութ Սասունեան
Հայաստանի Ազգային ժողովի ընտրութիւնները կայացան յունիս 7-ին` լայնածաւալ, համակարգային եւ փաստաթուղթերով հաստատուած կեղծիքներով։
Այս ընտրութիւններուն նպատակը պարզապէս ժողովուրդի ներկայացուցիչները կամ երկրին ապագայ կողմնորոշումը ճշդելը չէր: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինեան լիովին կը գիտակցէր, որ որոշուած արդիւնքէն կախեալ է՝ ինք պիտի շարունակէ՞ յաւելեալ հինգ տարիներ միանձնեայ երկիրը ղեկավարել, թէ՞ պիտի ենթարկուի քրէական պատասխանատուութեան՝ սահմանադրութիւնն ու հարիւրաւոր օրէնքներ խախտելուն համար:
Գիտակցելով, որ ասիկա պայքար է սեփական գոյատեւման համար՝ Փաշինեան օգտագործեց իր տրամադրութեան տակ եղած օրինական եւ անօրէն բոլոր միջոցները՝ վերընտրուելու եւ բանտարկութենէ խուսափելու համար:
Ընտրակեղծիքները սկսած էին քուէարկութեան օրէն շատ առաջ իսկ։ Ընտրութիւններուն նախորդող ամիսներուն կիրարկուած շարք մը տրակոնեան միջոցներու ծիրին մէջ՝ Փաշինեան հրամայեց ձերբակալել ընդդիմութեան հարիւրաւոր կողմնակիցներ` զանոնք մեղադրելով ընտրակաշառք բաժնելու մէջ:
Այդուհանդերձ, ձերբակալուածներէն ոչ մէկը մինչեւ հիմա դատուած է կամ՝ մեղաւոր ճանչցուած: Աւելի՛ն. առանց որեւէ իրաւական հիմքի՝ ան հրամայեց ձերբակալել ընդդիմութեան քանի մը պատգամաւորութեան թեկնածուներ՝ նպատակ ունենալով տապալել անոնց նախընտրական քարոզարշաւը եւ վախցնել անոնց կողմնակիցները: Փաշինեան նաեւ խախտեց օրէնսդրական պահանջը, որուն համաձայն, խորհրդարանի պատգամաւորութեան թեկնածուն ձերբակալելու համար անհրաժեշտ էր նախապէս ստանալ Կեդրոնական ընտրական յանձնաժողովին համաձայնութիւնը: Բացի ատկէ՝ ան արգիլեց ընդդիմադիր առաջնորդներ Գագիկ Ծառուկեանին, Ռոպերթ Քոչարեանին ու Նարեկ Կարապետեանին կարճատեւ ճամբորդութիւններով լքել երկիրը` դարձեալ առանց Կեդրոնական ընտրական յանձնաժողովի անհրաժեշտ համաձայնութեան:
Փաշինեան հրամայեց ձերբակալել ճանչցուած գործարար եւ բարերար Սամուէլ Կարապետեանը ճիշդ այն օրը, երբ վերջինս յայտնեց իր աջակցութիւնը Հայ առաքելական եկեղեցւոյ: Ամիսներ շարունակ նախնական կալանքի վայրին մէջ ծանր պայմաններու տակ գտնուելէ ետք, Կարապետեան փոխադրուեցաւ տնային կալանքի: Այս քայլով Փաշինեան փաստօրէն զրկեց քաղաքական մեծ ընդդիմախօսը ընտրութիւններէն առաջ իր կուսակցութեան ի նպաստ քարոզարշաւ ընելու կարելիութենէն:
Ընտրութիւններուն նախորդող շաբաթներուն Փաշինեան շրջագայեցաւ ամբողջ երկրով մէկ՝ իր քաղաքական քարոզարշաւին համար անօրինաբար օգտագործելով պետական հսկայական կարողականութիւնը: Իրեն կ'ընկերակցէին նախարարներ եւ խորհրդարանի ղեկավարներ, որոնք կը չարաշահէին իրենց պաշտօնական դիրքերը՝ առանց արձակուրդ երթալու:
Հակառակ ընտրական օրէնսդրութեան՝ կառավարութիւնը հարիւրաւոր աշակերտներ եւ ուսուցիչներ ստիպեց դպրոցական ժամերուն մասնակցիլ Փաշինեանի քարոզարշաւի հաւաքներուն՝ զանգուածային հանրային աջակցութեան պատրանք ստեղծելու նպատակով: Նման պարտադիր ներկայութեան ենթարկուեցան նաեւ պետական պաշտօնեաները:
Ընտրողներու ցանկերուն վերաբերեալ Կեդրոնական ընտրական յանձնաժողովը յայտարարած էր 2,5 միլիոն արձանագրուած ընտրողներու մասին` առաւելագոյնը երեք միլիոն բնակչութիւն ունեցող երկրի մը մէջ: Այս ցանկերուն մէջ ներառուած էին մեծ թիւով 18 տարեկանէն փոքր մանուկներ ու պատանիներ եւ հարիւր հազարաւոր հայեր, որոնք տարիներ առաջ արտագաղթած էին, սակայն անոնց անունները կը շարունակէին մնալ ընտրացանկերուն մէջ: Այս անհամապատասխանութիւնը լայն կարելիութիւն կը ստեղծէր ընտրակեղծիքներու, որովհետեւ կառավարութիւնը կրնար քուէարկել բացակայ քաղաքացիներուն փոխարէն: Արդարեւ, շարք մը ընտրողներ, հասնելով ընտրատեղամասեր, պարզած էին, որ իրենց փոխարէն մէկը արդէն քուէարկած է:
Յաւելեալ ընտրակեղծիքներ տեղի ունեցան, երբ իշխանութիւնները մեծ թիւով զինուորներ բերին ընտրատեղամասեր եւ հրահանգեցին անոնց քուէարկել վարչապետին կուսակցութեան ի նպաստ: Այս զինուորները բազմակի քուէարկութիւն կատարեցին՝ տեղափոխուելով քանի մը ընտրատեղամասեր, մարտավարութիւն մը, որ ծանօթ է իբրեւ «կարուսելային քուէարկութիւն»:
Իշխանութիւնները խոչընդոտներ ստեղծեցին նաեւ Հայաստանի այն քաղաքացիներուն համար, որոնք արտերկրէն յատուկ եկած էին քուէարկութեան մասնակցելու նպատակով: Հազիւ ժամանած՝ անոնցմէ շատեր անմիջապէս ուղարկուեցան 25-օրեայ զինուորական հաւաքներու` այդպիսով զրկելով զանոնք ընտրական իրաւունքէն:
Զարմանալիօրէն, յունիս 7-ին, մինչ տակաւին քուէարկութեան արդիւնքներուն փոքր մասը հաշւըուած էր, Փաշինեան փութաց յայտարարելու, թէ իր կուսակցութիւնը ստացած է մեծամասնութիւն՝ այդպիսով ճնշում բանեցնելով Կեդրոնական ընտրական յանձնաժողովին վրայ զինք յաղթող հռչակելու համար:
Յունիս 8-ի նախնական հաշուարկէն ետք լուրջ անհամապատասխանութիւններ երեւան եկան ընտրատեղամասերուն մէջ արձանագրուած ձայներուն եւ Կեդրոնական ընտրական յանձնաժողովի հրապարակած ընդհանուր թիւերուն միջեւ: Ընդդիմադիր կուսակցութիւններուն ի նպաստ տրուած հարիւրաւոր, եթէ ոչ հազարաւոր ձայներ պակաս հաշւըուած էին: Բոլոր երեք մեծ ընդդիմադիր կուսակցութիւնները մերժեցին արդիւնքները՝ զանոնք որակելով կեղծուած, նաեւ պահանջեցին նոր ընտրութիւններ եւ դիմեցին Սահմանադրական դատարան: Սակայն նոր ընտրութիւնները, ամենայն հաւանականութեամբ, պիտի բերէին նոյն արդիւնքը՝ կիրարկուած նոյն կեղծ մեթոտներուն պատճառով: Աւելի՛ն. Սահմանադրական դատարանի բոլոր անդամները նշանակուած են Փաշինեանի խորհրդարանական գործընկերներուն կողմէ, ինչ որ արդիւնքներու չեղարկումը գրեթէ անկարելի կը դարձնէ:
Յունիս 14-ին՝ ընտրութիւններէն ճիշդ շաբաթ մը ետք, Կեդրոնական ընտրական յանձնաժողովը հրապարակեց վերջնական արդիւնքները։ Հակառակ Բարգաւաճ Հայաստան կուսակցութեան ներկայացուցած փաստաթուղթերուն, որոնք ցոյց կու տային բազմաթիւ չհաշուարկուած ձայներ, յանձնաժողովը պնդեց, որ կուսակցութեան քանի մը ձայն պակսած է 4 տոկոսի շեմը յաղթահարելու համար: Արդիւնքներուն հիման վրայ յայտարարուեցաւ, որ Փաշինեանի Քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցութիւնը ստացած է ձայներուն 49.75 առ հարիւրը՝ ապահովելով 64 խորհրդարանական աթոռ, «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցութիւնը՝ 23.27 առ հարիւր, 29 աթոռ, իսկ «Հայաստան դաշինք»-ը՝ 9.9 տոկոս, 12 աթոռ: Փաշինեանի կուսակցութիւնը ապահովեց խորհրդարանի աթոռներուն մօտ 60 առ հարիւրը, հակառակ անոր որ ստացաւ հանրային ձայներուն միայն 49 տոկոսը, այդպէս եղաւ, որովհետեւ մնացած 15 կուսակցութիւնները չյաղթահարեցին 4 տոկոսի անցողակի շեմը, ուստի անոնց ձայները վերաբաշխուեցան` գլխաւորաբար ի նպաստ Փաշինեանի կուսակցութեան:
Այսուամենայնիւ, Փաշինեանի կուսակցութեան չյաջողեցաւ ապահովել անհրաժեշտ երկու երրորդ մեծամասնութիւնը Ազրպէյճանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի պահանջած նոր սահմանադրութիւնը ընդունելու համար: Հետեւաբար Ազրպէյճանը պիտի հրաժարի ստորագրելէ Փաշինեանի կողմէ լայնօրէն գովաբանուած Խաղաղութեան պայմանագիրը: Այս կացութիւնը Փաշինեանը կը դնէ շատ անյարմար դրութեան մէջ, որովհետեւ ան քարոզարշաւ կը վարէր խաղաղութեան խոստումին հիման վրայ՝ միաժամանակ ընդդիմութիւնը մեղադրելով «պատերազմի կուսակցութիւններ» ըլլալու մէջ:
Նախորդ շաբթուան ընթացքին Հայաստանի մէջ ծաւալած են լայնածաւալ քննարկումներ այն մասին, թէ արդեօք ընդդիմադիր կուսակցութիւնները պէ՞տք է վերցնեն իրենց աթոռները կեղծուած խորհրդարանին մէջ, թէ՞ հրաժարին անոնցմէ եւ պոյքոթի ենթարկեն: Երկու տարբերակներն ալ ունին իրենց առաւելութիւններն ու թերութիւնները: Յառաջիկային անոնք պիտի յայտարարեն իրենց որոշման մասին:
Անկախ անկէ, թէ ընդդիմադիր կուսակցութիւնները ի՛նչ պիտի որոշեն՝ ստանձնե՞լ խորհրդարանական աթոռները, թէ՞ ոչ, անոնք պէտք է ձեռնարկեն հետեւեալ երկու կարեւոր քայլերու.
1․- Միաւորել բոլոր ընդդիմադիր ուժերը եւ միասնաբար կոչ ուղղել հարիւր հազարաւոր հայերու՝ ողողելու Երեւանի եւ այլ քաղաքներու փողոցները մասնակցելու՝ անընդմէջ բողոքի ցոյցերու, մինչեւ Փաշինեանի հրաժարականը:
2․- Ձեւաւորել «ստուերային խորհրդարան» (shadow cabinet)՝ ընդդիմադիր քաղաքական գործիչները նշանակելով ոչ պաշտօնական նախարարական պատասխանատուութեան վրայ: Այս կառոյցը պիտի ղեկավարէ Փաշինեանը պաշտօնանկ ընելու գործընթացը եւ պիտի նախապատրաստէ իշխանութեան սահուն փոխանցումը անոր հեռացումէն ետք:

• 18-06-2026 11:13:57   | Armenia  |  Politics
Armenia’s parliamentary elections were held on June 7 under widespread, systematic, and well-documented fraudulent conditions.
These elections were not merely held to determine the representatives of the people or the future orientation of the country. Prime Minister Nikol Pashinyan was well aware that the outcome would decide whether he could continue to rule the country single-handedly for another five years or face prosecution for violating hundreds of laws and the constitution.
Realizing that this was a fight for personal survival, Pashinyan resorted to every legal and illegal means at his disposal to secure reelection and avoid imprisonment.
The electoral fraud started long before a single vote was cast. In a series of draconian measures in the months leading up to the election, Pashinyan ordered the arrests of hundreds of opposition supporters, accusing them of buying votes. Yet, not a single one of the arrested individuals has been tried or found guilty. Furthermore, without any legal authority, he ordered the arrests of several parliamentary candidates from the opposition. His intent was to undermine their electoral campaigns and intimidate their supporters. He also violated the legal requirement of obtaining prior approval from the Central Election Commission before arresting any candidate for parliament. Pashinyan additionally barred opposition leaders Gagik Tsarukyan, Robert Kocharyan, and Narek Karapetyan from leaving the country for brief trips, again without the required approval of the Central Election Commission.
Pashinyan ordered the arrest of prominent businessman and philanthropist Samvel Karapetyan on the very day he said he defended the Armenian Apostolic Church. After spending months in pretrial detention under harsh conditions, Karapetyan was placed under house arrest. In doing so, Pashinyan effectively deprived a major political opponent of the ability to campaign for his party ahead of the elections.
Pashinyan travelled throughout the country for several weeks before the election, improperly using extensive government resources for his political campaign. He was accompanied by government ministers and parliamentary leaders who abused their official positions by failing to take leave of absence.
Contrary to election laws, the government compelled hundreds of schoolchildren and teachers to attend Pashinyan’s campaign rallies during school hours, to create the appearance of massive public support. Government employees faced similar forced attendance.
Regarding voter rolls, the Central Election Commission announced 2.5 million registered voters in a country with a population of at most three million. This includes a large number of children under 18 and hundreds of thousands of Armenians who had emigrated years earlier but whose names remained on the registered voter lists․ This discrepancy created ample opportunity for fraud, as the government could cast votes in the names of absent citizens. Indeed, several voters reported arrived at polling stations only to discover that someone else had already voted in their place.
Additional fraud occurred when authorities brought a large number of soldiers to polling stations and instructed them to vote for the Prime Minister’s party. These soldiers engaged in multiple voting by moving between several precincts -- a tactic known as “Carousel voting.”
The authorities also created obstacles for those citizens of Armenia who had come from overseas specifically to vote. Upon arrival, many were immediately sent for 25-day military training, thus depriving them of their voting rights.
Remarkably, after only a small number of votes were counted on June 7, Pashinyan hastily announced that his party had won a majority, thereby pressuring the Central Election Commission to declare him the victor.
After preliminary counting on June 8, serious discrepancies emerged between the votes recorded at polling stations, and the totals reported by the Central Election Commission. Hundreds, if not thousands, of votes for opposition parties were undercounted. All three major opposition parties rejected the results as fraudulent, called for new elections, and appealed to the Constitutional Court. However, new elections would likely yield the same outcome under the same fraudulent methods. Moreover, all the members of the Constitutional Court were appointed by Pashinyan’s parliamentary allies, making any overturning of the results virtually impossible.
On June 14, a full week after the elections, the Central Election Commission announced the final results. Despite documentation from the Prosperous Armenia party showing plenty of uncounted votes, the Commission claimed the party had fallen a few votes short of the 4% threshold. As a result Pashinyan’s Civil Contract party was reported to have received 49.75% of the votes -- which translates to 64 parliamentary seats; Strong Armenia party received 23.27% -- 29 seats; and Armenia Alliance received 9.9% -- 12 seats. Pashinyan’s party secured approximately 60% of the seats in parliament, despite receiving only 49% of the public votes because 15 other parties having fallen below the 4% threshold, their votes were redistributed -- largely benefiting Pashinyan’s party.
Nevertheless, Pashinyan’s party failed to achieve the two-thirds majority needed, to adopt the new constitution demanded by Pres. Ilham Aliyev. Consequently, Azerbaijan will not sign Pashinyan’s much-touted Peace Treaty. This outcome is highly embarrassing for Pashinyan, who had campaigned on a promise of peace while accusing the opposition of being “parties of war.”
Over the past week, there has been extensive debate in Armenia about whether opposition parties should take their seats in the fraudulent parliament or boycott it. Both options carry advantages and disadvantages. They will shortly announce their decision.
Regardless of whether the opposition parties choose to assume their seats, they should take two critical steps:
1)    Unite all opposition forces and jointly call for hundreds of thousands of Armenians to flood the streets of Yerevan and other cities in sustained protests until Pashinyan resigns.
2)    Form a “Shadow Cabinet,” assigning opposition politicians to unofficial ministerial positions. This body would lead the campaign to oust Pashinyan and prepare for a smooth governmental transition after his departure.