ԵՎՐԱՍԻԱԿԱՆ ՄԻՈՒԹՅԱՆ ԳԼՈԲԱԼ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՄՐՑՈՒՆԱԿՈՒԹՅԱՆ ՀԱՐՑԻ ՇՈՒՐՋ
Միաբևեռ աշխարհից բազմաբևեռի անցումն ուղեկցվում է տարբեր քաղաքական և տնտեսական ցնցումներով։ Գլոբալ ֆինանսական ճգնաժամը և «գունավոր» հեղաշրջումների փորձերն արևմտյան քաղաքակրթության սահմաններից դուրս՝ ազդեցության ոլորտների տարածման փորձերի ընդամենը սակավաթիվ օրինակներն են։
Միևնույն ժամանակ, տարածաշրջանային ռազմավարական դաշինքների ձևավորման նոր թափ ստացած գործընթացը, մեր կարծիքով, ասես տնտեսական գլոբալացման միտման հակակշիռն է հանդիսանում։ Ակնհայտ է, որ մի դեպքում նպաստող գործոններ են ազատ առևտուրը և միջազգային կազմակերպությունների՝ առևտրային արգելքների հանմանն ուղղված աստիճանական քայլերը, մյուս կողմից՝ նման գործոններ են առանձին պետությունների կամ ճյուղերի շահերի պաշտպանությունը և պետական աջակցության քաղաքական տարրերը։ Տնտեսական ինտեգրման տեսակետից միայն ռեգիոնալացման գործընթացն է հնարավորություն տալիս հասնելու նրա բարձրագույն ձևին՝ տնտեսական և քաղաքական միության ձևավորմանը, որի վառ դրսևորումն է ԵՄ-ը։
Ինչպես հայտնի է, խորհրդային կենտրոնացված պլանային տնտեսության փլուզմամբ սկսվեց գերտերություններրի ազդեցության գոտիների վերաբաշխումը1։ 1991թ. ԽՍՀՄ փլուզման ժամանակ փորձ արվեց նոր տարածաշրջանային միավորում ստեղծել՝ ԱՊՀ-ն։ Նույն թվականին Թուրքիային հաջողվեց ստեղծել մեկ այլ տարածաշրջանային կազմակերպություն՝ ՍՏՀ-ն (Սևծովյան տնտեսական համագործակցությունը)։ Նորանկախ պետությունների անդամությունը միջազգային կազմակերպություններին նպաստում է համաշխարհային շուկաներից այդ պետությունների մեկուսացումը վերացնելուն և դրականորեն է անդրադառնում այդ կառույցներում նրանց համար բարենպաստ որոշումների ընդունման վրա։
Միջազգային նոր տնտեսակարգը ձևավորվում է ինչպես զարգացող, այնպես էլ մեր՝ անցյալում «սոցիալիստական հանրապետությունների», իսկ այժմ՝ նորանկախ պետությունների ընդհանուր պահանջներին համապատասխան։ Հետխորհրդային շատ երկրներ (Ռուսաստան, Հայաստան, Ուկրաինա, Ադրբեջան, Մոլդովա) միաժամանակ անդամակցում են ինչպես ԱՊՀ-ին, այնպես էլ ՍՏՀ-ին, դրանց մի մասն անգամ ստեղծել է երրորդ կառույցը՝ ՎՈւԱՄ-ը (Վրաստան, Ուկրաինա, Ադրբեջան, Մոլդովա, կենտրոնատեղին՝ Կիևում)՝ ակնհայտորեն Ռուսաստանին ու նրա նախաձեռնություններին դիմակայելու նպատակով։ Պատահական չէ, որ ՎՈւԱՄ ակտիվ գործունեությունն սկսվելուց շատ չանցած տեղի ունեցան «գունավոր հեղափոխություններ» Վրաստանում և Ուկրաինայում, որոնք, իհարկե, ավելի ուշ քաղաքական ձախողում կրեցին։ Իսկ նրանցից երկուսը (Ադրբեջանը և Վրաստանը) հրաժարվեցին մասնակցել ԱՊՀ Ազատ առևտրի գոտուն։
Հենց քաղաքական մրցակցության, անգամ դիմակայության, ազդեցության գոտիների վերաբաշխման, այլ ոչ թե տնտեսական ինտեգրման տեսակետից է դիտարկվում ԱՊՀ երկրների կողմից Եվրասիական տնտեսական միության ստեղծումը։ «Միացյալ Նահանգներն անում է ամեն բան, որպեսզի թույլ չտա Ռուսաստանին ստեղծելու «Խորհրդային Միության» նոր տարբերակը, պնդում է Financial Times-ը՝ հղում կատարելով Հիլարի Քլինթոնի դուբլինյան ելույթին։ Նրանք դա կանվանեն Մաքսային միություն կամ Եվրասիական միություն, կամ էլի նման մի բան»,- ասել է Քլինթոնը՝ խոսելով Կրեմլի ինտեգրացիոն գործունեության մասին, որը փորձում է ամրապնդել հարաբերությունները հարևանների հետ։ Ինտեգրման հետ կապված գաղափարները ներկայացված են Վլադիմիր Պուտինի հոդվածում՝ նվիրված Եվրասիական միությանը, որը հրապարակվել է անցած տարվա հոկտեմբերին, հիշեցնում է Financial Times–ը։ «Մենք բոլորս գիտենք, թե որոնք են իրական նպատակները, և հարկավոր է գտնել դրանց իրագործումը դանդաղեցնելու կամ կանխելու արդյունավետ ուղիներ»,- Քլինթոնի խոսքերը մեջբերում է թերթը2։
Տնտեսական մի շարք հետազոտություններում փորձ է արվում կանխատեսել միջազգային նոր տնտեսակարգի միտումներն ու հեռանկարները և պետական հովանավորչության ու ռազմավարական դաշինքների խնդիրների համապատասխանեցման հնարավորությունը նրա կայացման գործընթացում։ Այս խնդիրներին ուշադրություն է դարձվում, մասնավորապես, դավոսյան վերջին ամենամյա հանդիպումների ընթացքում։ Այդ և այլ հանդիպումներում ձևավորվում են նաև մոտեցումներ ինքնուրույն (ազգային) տնտեսությունների կազմավորման թույլատրելի սահմանների գնահատմանը՝ բազմաբևեռ աշխարհի համեմատական առավելությունների համատեքստում։
Բացի այդ, ազգային տնտեսությունների ձևավորման բազմաթիվ ծրագրերում դեռ չի նշվել երկրի հստակ կողմնորոշումը համաշխարհային տնտեսության այս կամ այն բևեռի հարցում։ Ավելին, մակրոտնտեսական ծրագրերում լրիվ չափով չեն նախատեսված ներկայիս փոփոխությունները, հիմնական միտումները և դրանց հնարավոր ազդեցություններն ազգային տնտեսությունների վրա։ Արդյունքում՝ անկախության առաջին տարիներին հետխորհրդային մի շարք երկրներում որոշակի դժվարություններ ծագեցին այն հարցում, թե որ ընտրությունն է գերակա՝ անդամակցությունն Առևտրի համաշխարհային կազմակերպությա՞նը, թե՞ ԱՊՀ միասնական Մաքսային միությանը։
Չնայած այն հանգամանքին, որ ինտեգրացիոն գործընթացները համաշխարհային տնտեսությունում արդյունավետորեն փոխլրացնում են միմյանց, հետխորհրդային շատ երկրներում այսօր հնչում են հօգուտ միայն դրանցից մեկի ընտրության կոչեր՝ եվրաինտեգրումն ընդդեմ Եվրասիական տնտեսական միության։ Կոմպլեմենտարության սկզբունքը տնտեսական ինտեգրացիայում հանկարծ անընդունելի դարձավ Մոսկվայի, Վաշինգտոնի և Բրյուսելի համար, ընդ որում՝ բոլորի համար միաժամանակ։
Բոլորովին վերջերս Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Ռայներ Մորելը հայտարարեց, թե Երևանի մուտքը Եվրասիական միություն հղի է ԵՄ-ի հետ վիզային ռեժիմի պարզեցման բանակցությունների ընդհատմամբ։ Հայաստանը ստիպված կլինի մոռանալ նաև 1,5 մլրդ եվրո վարկի մասին, որն առանց այդ էլ Եվրամիությունը հրաժարվել էր հատկացնել՝ թողնելով ավելի լավ ժամանակների3։
Մենք հակված ենք կարծելու, թե Եվրասիական տնտեսական միության ստեղծումն այլընտրանք չունի։ Ավելին, դա ժամանակի պահանջն է և միակ ճանապարհը, որը թույլ կտա համարժեք պատասխանել համաշխարհային տնտեսության արդի մարտահրավերներին։ Կառույցի ներսում ուժերի ճիշտ և արդյունավետ կազմակերպման դեպքում Եվրասիական տնտեսական միությունը կարող է դառնալ հետխորհրդային տարածքում ռեգիոնալացման գործընթացի կարևոր դրսևորումը՝ որպես հակակշիռ տնտեսական և քաղաքական գլոբալացմանը։ Վերջապես, զարգացման գիտականորեն հիմնավորված ծրագրերի և գործուն կառույցների ձևավորման կշռադատված որոշումների պարագայում Եվրասիական տնտեսական միությունը կարող է վերածվել համաշխարհային տնտեսության նոր ուժի կենտրոնի4։ Դա, իր հերթին, կարագացնի բազմաբևեռ աշխարհի կազմավորման գործընթացը՝ նրա նոր դերակատարների ակտիվ մասնակցությամբ։
Ինչ վերաբերում է Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամագրվելուն, ապա այդ սցենարի նպատակահարմարությունը կասկած չի հարուցում։ Ավելին, այն պետք է պետության արտաքին քաղաքականության գերակա ուղղությունը դառնա։ Հատկապես կարևոր է ընդգծել, որ Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում ինտեգրացիայի ձևավորմանը մասնակցելը և ակտիվ մասնակցությունը որպես համահիմնադիր անհամեմատ ավելի նախընտրելի են, քան Եվրամիություն մտնելը, որտեղ դեռ լուծված չեն շատ խնդիրներ՝ կապված Հունաստանի և արևելաեվրոպական շատ երկրների անդամակցության հետ։ Միևնույն ժամանակ, եվրաինտեգրման գործընթացը ոչ միայն չի հակասում Եվրասիական տնտեսական միության շահերին, այլև, հակառակը, կօգնի ավելի լավ իրացնելու երկրների մրցակցային առավելությունները, այդ թվում ԵՄ շուկաներում, և էլ ավելի ուժեղացնել դիրքերը միջազգային ասպարեզում։ ԵՄ-ի և նրա առանձին անդամների հետ տնտեսական և քաղաքական հարաբերությունների ամրապնդումը հնարավոր ենք համարում հենց չօգտագործված հնարավորություններն իրացնելու նպատակով։ Միևնույն ժամանակ, հարկ է ուշադրություն դարձնել զարգացած և զարգացող երկրների քաղաքական և տնտեսական պայմանների տարբերություններին, ինչը վերջիններին հնարավորություն չի տալիս ոչ միայն իրականացնել իրենց մրցակցային առավելություններն արտաքին շուկաներում, այլև հաջող մրցակցել դրսից եկող սուբսիդավորված ապրանքների և ծառայությունների արհեստականորեն իջեցված գների հետ։ Հետևաբար, անհրաժեշտ է ուշադրություն դարձնել այն գործոնների վրա, որոնք որոշում են հետխորհրդային երկրների դերը համաշխարհային տնտեսությունում՝ միջազգային առևտրի փոփոխվող պայմաններում, և որոնք ակտուալ են դարձել նոր տնտեսակարգի ձևավորման հարցում։
Վերջապես, Եվրասիական տնտեսական միության ստեղծումը կօգնի համատեղ պայքարել ներքին և արտաքին բազմաթիվ խնդիրների դեմ։ ԱՊՀ երկրների անդամությունը միջազգային կազմակերպություններին այսօր էապես փոխել է զարգացող երկրների տեսակարար կշիռը։ Ընդհանուր առմամբ, հետխորհրդային երկրները, ավելի շատ ձայն ունենալով ԱՄՀ-ում և ՀԲ-ում, ի վիճակի են ժողովրդավարական և անկախ երկրների հետ համատեղ ավելի մեծ ազդեցություն գործել որոշումների ընդունման գործընթացի վրա՝ դրանք ուղղորդելով զարգացող երկրների շահերին։ Այսպիսով, ժամանակի ընթացքում հետխորհրդային երկրները կարող են համատեղ լոբբիի ենթարկել իրենց շահերը՝ համագործակցությունը և կոոպերացիան ավելի շահավետ դարձնելու նպատակներով։
Հաջողության կարևոր գործոն ենք համարում նաև որոշումների ընդունման գիտական հիմնավորումն ինչպես Եվրասիական տնտեսական միության ստեղծման, այնպես էլ նրա զարգացման ծրագրերի ուղղությամբ։ Դա տարածաշրջանային ինտեգրման գործընթացը կդարձնի արդյունավետ և անշրջելի։ Հարկ է հիշել, որ Դավոսի ներկայիս իմիջը ստեղծել են հենց գիտնականները5, որոնց հաջողվել է հմտորեն կառուցել տնտեսական ինտեգրման սկզբունքները ոչ ֆորմալ երկխոսության և ինտեգրման մասնակից կողմերի շահերը համակողմանիորեն հաշվի առնելու միջոցով։
Այս նպատակով առաջարկում ենք ստեղծել այն երկրների գիտնական տնտեսագետների աշխատանքային խումբ, որոնք պատրաստ են համատեղ ձևավորել և անդամագրվել Եվրասիական տնտեսական միությանը։ Առաջարկվող խմբի հիմնական խնդիրը, ըստ մեզ, լինելու է նշյալ միության գործունեության մեխանիզմների մշակումն ու նրա քաղաքական թիմին ցուցաբերվելիք գիտական աջակցությունը հաշվարկներով, տնտեսական վերլուծությամբ, որոշումների ընդունման փաստարկված ու հիմնավորված մոտեցումներով, ինչպես նաև պրոֆեսիոնալ օգնությամբ՝ տարածաշրջանային և գլոբալ ինտեգրման հեռանկարային ուղղությունները մշակելիս։
1 Манасерян Т.Н., Новый мировой экономический порядок: тенденции и развития, Ереван, 2002, стр. 37.
2 http://inotv.rt.com/2012-12-07/Klinton-razglyadela-sovetskuyu-ugrozu-v
3 http://www.newsinfo.am/ Членство -Армении-в-Евразийском-союзе
4 1970-ականների սկզբին կազմավորվեցին համաշխարհային տնտեսության երեք կենտրոններ՝ ԱՄՆ-ը, Արևմտյան Եվրոպան (այժմ՝ ԵՄ), Ճապոնիան, իսկ գլոբալ ֆինանսական ճգնաժամի շրջանում իր բացարձակ մրցունակությունն ապացուցեց ուժի նոր կենտրոն՝ Չինաստանը։
5 Տնտեսագետ, Ժնևի համալսարանի պրոֆեսոր Կլաուս Շվաբն առաջին կոնֆերանսը հրավիրել է 1971թ., որը դարձավ ավանդական և վերածվեց Դավոսում անցկացվող համաշխարհային տնտեսական համաժողովի։ Այն այսօր միավորող պլատֆորմ է առաջատար քաղաքական գործիչների, տնտեսագետների և ինտելեկտուալների կողմից գլոբալ խնդիրների քննարկման համար։

• 18-04-2013 16:39:24   | Армения  |  Аналитика
Переход от однополюсного к многополюсному миру сопровождается разными политическими и экономическими потрясениями. Глобальный финансовый кризис и разные попытки «цветных» переворотов за пределами западной цивилизации – лишь немногие примеры попыток распространения сфер влияния.
Вместе с тем получивший новый размах процесс формирования региональных стратегических альянсов, на наш взгляд, является неким противовесом тенденции экономической глобализации. Очевидно, что в одном случае способствующими факторами являются свободная торговля и постепенные шаги международных организаций по устранению торговых запретов, а в другом – защита общих интересов отдельных государств или отраслей экономики и политические элементы государственной поддержки. С точки зрения форм экономической интеграции, только процесс регионализации дает возможность достижения высшей ее формы – формирования экономического и политического союза, ярким проявлением которого является ЕС.
Как известно, с распадом централизованной плановой советской экономики началось перераспределение зон влияния сверхдержав1. В 1991г. при распаде СССР была сделана попытка образования нового регионального объединения – СНГ. В том же году Турции удалось создать другую региональную организацию – ЧЭС (Черноморское экономическое сотрудничество). Членство новых независимых государств в международных организациях способствует устранению изоляции этих государств от мирового рынка и положительно воздействует на принятие благоприятных для них решений в данных структурах.
Новый международный экономический порядок формируется в соответствии с общими требованиями как развивающихся, так и наших, в прошлом «социалистических республик», а ныне – новых независимых государств. Многие постсоветские страны (Россия, Армения, Украина, Грузия, Азербайджан, Молдова) одновременно являются членами как СНГ, так и ЧЭС, а некоторые из них даже создали третью структуру – ГУАМ (Грузия, Украина, Азербайджан, Молдова, штаб-квартира в Киеве) с очевидной целью противостояния России и ее инициативам. Не случайно, что незадолго после начала активной деятельности ГУАМ произошли «цветные революции» в Грузии и в Украине, потерпевшие, правда, позже политическое фиаско. А двое из них (Азербайджан и Грузия) отказались от участия в Зоне Свободной Торговли СНГ.
Именно с точки зрения политической конкуренции – даже противостояния, перераспределения зон влияния, а не экономической интеграции – рассматривается создание странами СНГ Евразийского экономического союза. «Соединенные Штаты сделают все, чтобы не позволить России создать новую версию “Советского Союза”», – утверждает Financial Times, ссылаясь на речь Хилари Клинтон в Дублине. «Назовут они это Таможенным союзом или Евразийским союзом, или как-нибудь в этом роде», – заявила она, говоря об интеграционной деятельности Кремля, который стремиться укрепить отношения с соседями. Идеи, связанные с интеграцией, были изложены Владимиром Путиным в статье, посвященной Евразийскому союзу и опубликованной в октябре прошлого года, напоминает Financial Times. «Все мы знаем, каковы реальные цели, и нужно найти эффективные пути замедлить или предотвратить их воплощение», – цитирует газета Клинтон2.
В ряде экономических исследований делается попытка предвидеть тенденции и перспективы нового международного экономического порядка и возможность сообразовывания задач государственного протекционизма и стратегических альянсов в процессе его становления. На эти проблемы обращается внимание, в частности, на последних ежегодных встречах в Давосе. На таких встречах, в числе прочего, формируются также подходы к оценке допустимых пределов образования самостоятельных (национальных) экономик в контексте сравнительных преимуществ многополюсного мира.
Наряду с этим во многих программах формирования национальных хозяйств до сих пор не обозначена четкая ориентация страны на тот или иной полюс мировой экономики. Более того, в макроэкономических программах не предусмотрены в полной мере нынешние перемены, основные тенденции и возможные их воздействия на национальные хозяйства. В результате, в первые годы независимости в ряде постсоветских стран выявились определенные трудности при выборе приоритета членства во Всемирной торговой организации или Едином таможенном союзе СНГ.
Несмотря на то обстоятельство, что интеграционные процессы в мировом хозяйстве эффективно взаимодополняют друг друга, во многих постсоветских странах сегодня звучат призывы сделать выбор в пользу только одной из них: евроинтеграция против Евразийского экономического союза. Принцип комплементарности в экономической интеграции вдруг стал неприемлемым одновременно для Москвы, Вашингтона и Брюсселя, причем для всех одновременно.
Совсем недавно посол Германии в Армении Райнер Морел заявил, что вступление Еревана в Евразийский союз чревато блокированием переговоров об упрощении визового режима с ЕС. Армении придется также забыть о кредите в размере 1,5 млрд. евро, в выделении которого Евросоюз и без того отказал – до лучших времен.3
Мы склонны думать, что создание Евразийского экономического союза не имеет альтернативы. Более того – это требование времени и единственный путь, позволяющий адекватно реагировать на современные вызовы мировой экономики. При правильной организации и эффективной расстановке сил внутри структуры, Евразийской экономический союз может стать важным проявлением процесса регионализации на постсоветском пространстве – как противовес экономической и политической глобализации. Наконец, при научно обоснованных программах развития и взвешенных решениях по формированию действенных структур, а также при проведении эффективной политики, Евразийский экономический союз может превратиться в новый центр силы мировой экономики.4 В свою очередь, это ускорит процесс образования многополюсного мира с активным участием новых его игроков.
Что касается вхождения Армении в Евразийский экономический союз, то целесообразность этого сценария не вызывает сомнения. Более того, оно должно стать приоритетным направлением внешней политики государства. Особенно важно заметить, что участие в формировании и активное участие интеграции в рамках Евразийского экономического союза в качестве соучредителя гораздо предпочтительнее попыток вхождения в Европейский союз, где еще не решены многие вопросы, связанные с членством Греции и многих восточно-европейских стран. Вместе с тем, процесс евроинтеграции не только не противоречит интересам Евразийского экономического союза, а, наоборот, поможет лучше реализовать конкурентные преимущества стран, в том числе и на рынках ЕС и еще больше усилить свои позиции на международной арене. Считаем возможным укрепление экономических и политических отношений с ЕС и отдельными его членами именно с целью реализации неиспользованных возможностей. В то же время следует обратить внимание на различия политических и экономических условий в развитых и развивающихся странах, что не дает возможности последним не только реализовать свои конкурентные преимущества на внешних рынках, но и успешно конкурировать с искусственно заниженными ценами субсидированных товаров и услуг, поступающих извне. Следовательно, необходимо обратить внимание на факторы, определяющие роль постсоветских стран в мировой экономике в меняющихся условиях международной торговли, ставшими актуальными в образовании нового экономического порядка.
Наконец, формирование Евразийского экономического союза поможет совместно бороться против множества внутренних и внешних проблем. Членство стран СНГ в международных организациях сегодня существенно изменило удельный вес развивающихся стран. В целом, постсоветские страны, имея больше голосов в МВФ и ВБ, в состоянии, совместно с демократическими и независимыми странами, иметь большое влияние на процесс принятия решений, в итоге нацеливая их на интересы развивающихся стран. Таким образом, со временем постсоветские страны могут лоббировать свои интересы совместно в целях получения больших выгод от сотрудничества и кооперации.
Немаловажным фактором успеха считаем научную обоснованность принятия решений, как в направлении создания Евразийского экономического союза, так и программ его развития. Это сделает процесс региональной интеграции эффективным и необратимым. Следует помнить, что имидж современному Давосу создали именно ученые5, которым удалось умело сконструировать принципы экономической интеграции посредством неформального диалога и всестороннего учета интересов, участвующих в интеграции сторон.
С этой целью предлагаем создать рабочую группу ученых-экономистов стран, которые готовы совместно формировать и вступать в Евразийский экономический союз. Основной задачей предлагаемой группы видится разработка механизмов функционирования и научной поддержки политической команды указанного союза расчетами, экономическим анализом, аргументированными и обоснованными подходами для принятия решений, а также профессиональной помощью в выработке перспективных направлений региональной и глобальной интеграции.
1 Манасерян Т.Н., Новый мировой экономический порядок: тенденции и развития. – Ереван, 2002, с. 37.
2 http://inotv.rt.com/2012-12-07/Klinton-razglyadela-sovetskuyu-ugrozu-v.
3 http://www.newsinfo.am/ Членство Армении в Евразийском союзе.
4 В начале 1970-х гг. были образованы три центра мировой экономики – США, Западная Европа (ныне ЕС), Япония, а в период глобального финансового кризиса свою абсолютную конкурентоспособность доказал новый центр силы – Китай.
5 Экономист, профессор университета Женевы Клаус Шваб созвал в 1971г. первую конференцию, которая затем стала традиционной, превратилась во всемирный экономический форум в Давосе и сегодня является объединительной платформой для обсуждения глобальных проблем ведущими политиками, экономистами и интеллектуалами.