Էդվարդ Նալբանդյան. «Սահմանադրական դատարանի որոշումը<br /> համահունչ է Հայաստանի նախագահի հայտարարություններին»<br />
Էդվարդ Նալբանդյան. «Սահմանադրական դատարանի որոշումը
համահունչ է Հայաստանի նախագահի հայտարարություններին»
• 18-01-2010 20:10:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայ-թուրքական արձանագրությունների վերաբերյալ ՀՀ Սահմանադրական դատարանի որոշումը համահունչ է թե' Հայաստանում, թե' Սփյուռքի հայկական խոշոր գաղթօջախներում, եւ թե հայ ժողովրդին ուղղված ուղերձում ՀՀ նախագահի արած հայտարարություններին: Այս մասին «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում նշել է ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, անհեթեթ համարելով պնդումը, թե ՍԴ-ի որոշումն ընդունվել է արձանագրություններին դեմ հանդես եկող որոշ քաղաքական ուժերի ճնշման ներքո: Ի պատասխան այն հարցի, թե Թուրքիայի կողմից նկատելի՞ է միտում ձգձգել արձանագրությունների վավերացման գործընթացը մինչեւ ապրիլ եւ հետո, նախարարն ասել է. «Չեմ կարծում, որ կարելի է բաժանել այդպես` մինչեւ ապրիլ եւ ապրիլից հետո: Վստահ եմ, Թուրքիայում էլ գիտակցում են, որ 2010թ.-ի ապրիլը աշխարհի վերջին ապրիլը չէ»: «Եթե Թուրքիան հետքայլ անի, ապա դա կլինի խախտում ոչ միայն Հայաստանի հետ պայմանավորվածությունների, այլեւ ակնհայտ կդառնա, որ Թուրքիան անհարգալից վերաբերմունք է ցուցաբերում միջազգային հանրության հանդեպ եւ առավել կորցնելու է իր հանդեպ վստահությունը` համապատասխան այլ հետեւանքներով: Իսկ Հայաստանն առնվազն չի կորցնի որեւէ բան, որ մենք ունեինք այս գործընթացից առաջ»,- նշել է Էդվարդ Նալբանդյանը: Ըստ նրա, Թուրքիայի ղեկավարության հետ Հայաստանը քննարկել է միայն հայ-թուրքական երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող խնդիրներ. «Որեւէ այլ խնդիր օրակարգում չկա»,- նշել է Է.Նալբանդյանը` վերահաստատելով Հայաստանի իշխանությունների այն դիրքորոշումը, որ Հայաստանը Ցեղասպանության իրողությունը եւ միջազգային ճանաչման կարեւորությունը կասկածի տակ չի դրել, չի դնում եւ չի դնի երբեւէ: Արտգործնախարարն ընդգծել է, որ ինքը չի տեսնում Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման վերաբերյալ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի քաղաքական գծից որեւէ շրջադարձ կամ փոփոխություն:

Edward Nalbandian: Decision of Constitutional Court is<br /> consonant with statements of Armenian president <br />
Edward Nalbandian: Decision of Constitutional Court is
consonant with statements of Armenian president
• 18-01-2010 20:10:00   | Armenia  |  Politics
YEREVAN, JANUARY 18, NOYAN TAPAN. The RA Constitutional Court's decision on the Armenia-Turkey protocols is consonant with the statements that the Armenian president made in Armenia, in large Armenian colonies of the Diaspora, as well as in his addresses to the Armenian people. Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian said this in an interview with Radio Liberty, considering as nonsensical the claim that the CC took its decision under pressure of some political forces opposing the protocols. In response to the question about whether Turkey shows a tendency to delay the protocol ratification process until April and later, the minister replied: "I do not think it is correct to divide the time into "until April" and "after April". I am sure that they in Turkey understand that April 2010 is not the last April of the world". "If Turkey takes a step backward, it will be a violation of its agreements with Armenia, and it will also become obvious that Turkey shows disrespect for the international community, and Turkey will lose the trust others have in it, with all stemming consequences. Whereas Armenia will not lose what we had prior to this process," E. Nalbandian said. In his words, Turkish and Armenian leaders dicussed only problems related to the Armenian-Turkish bilateral relations. "There is no other problem on the agenda," E. Nalbandian said, reaffirming the Armenian authorities' position that they have never called and will not call in question the fact of the Armenian Genocide and the importance of its international recognition. The foreign minister stressed that as regards the Genocide's international recognition, he does not see any sharp turn or change compared with the political line of second president Robert Kocharian.