Ցավակցություն Արեւմտյան Հայաստանի Խորհրդարանի պատգամավոր Ազնիվ Չիտյանի վախճանի կապակցությամբ
Խորը վշտով տեղեկացնում ենք, որ 2021 թ․ հոկտեմբերի 9-ին, ծանր հիվանդությունից հետո վախճանվեց Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային Ժողովի (Խորհրդարանի) պատգամավոր, Մշակույթի վաստակավոր գործիչ, համշենահայերի ավանդական մշակույթի վառ ներկայացուցիչ, Սոչիի հայ համայնքի ակտիվ ներկայացուցիչ, Սոչի քաղաքի Վերին Բերանդա գյուղում՝ Լազարեւսկայի Գրիգոր Մազլումյանի անվան ազգային մշակույթների կենտրոնի Մշակույթի տան տնօրեն, Հայկական ազգագրական թանգարանի տնօրեն Ազնիվ Գրիգորի Չիտյանը։
Ավելի քան 30 տարի Ազնիվ Չիտյանի ղեկավարած ստեղծագործական համույթները մասնակցել են ազգային մշակույթի քաղաքային, համառուսաստանյան եւ միջազգային մրցույթների ու տոնահանդեսների՝ նվաճելով հաղթողի և դափնեկիրների պատվավոր մրցանակներ ու դիպլոմներ։
Հանդես գալով երկրի տարբեր քաղաքներում եւ ներկայացնելով համշենահայերի երգն ու պարը՝ Ազնիվ Չիտյանի ղեկավարած համույթները իրենց ստեղծագործությամբ ոգեւորել են սփյուռքի մեր հայրենակիցներին։
Դա նրա հոգու թելադրանքն էր․ պահպանել ու զարգացնել հայկական ժողովրդական արվեստն ու ստեղծագործությունը։ Նա ղեկավարել նաեւ Վերին Բերանդա գյուղի ազգագրական պարարվեստի «Արեւիկ» համույթը։
Ազնիվ Չիտյանը համշենահայերի այն սերունդներից էր, ովքեր ապրեցին Հայրենի Համշենի կարոտը սրտում, բայց միաժամանակ միշտ վառ պահեցին հույսն ու հավատը առ այն, որ վերջապես գալու է արդարության վերահաստատման եւ Արեւմտյան Հայաստանի, Համշենի ազատագրության ժամն ու օրը։
Եվ որպես հայկական օջախի պահապան եւ մեծ ընտանիքի մայր՝ նա այդ ոգեղեն զգացումները փոխանցել է երեխաներին, որոնք նույնպես ապրում են հայկական արժեքներով, ձեւավորելով իսկական հայի ու քաղաքացու կերպար։
Մենք մշտապես բարձր ենք գնահատել Ազնիվ Չիտյանի հայրենասիրական ու մշակութային գործունեությունը ազգային ժառանգության ոլորտում, նրա նշանակալի ներդրումը հայկական ավանդույթների, ազգային երգի ու պարի վերածննդի, զարգացման ու տարածման գործում։ Ինչպես նաեւ նրա պատասխանատու դերը, որպես Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային Ժողովի (Խորհրդարանի) Մշակույթի հարցերով մշտական հանձնաժողովի անդամ։
Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան) պետական կառույցների անունից հայտնում ենք մեր խորին ցավակցությունը Ազնիվ Չիտյանի ընտանիքին ու հարազատներին, մաղթում ենք նրանց ոգու ամրություն։
Այս դժվարին պահին մենք մտքով ու հոգով Ձեզ հետ ենք եւ կիսում ենք Ձեր ցավն ու վիշտը ի տես անփոխարինելի կորստի։

Соболезнование в связи с кончиной депутата Парламента Западной Армении Азнив Читьян
С глубоким прискорбием сообщаем, что 9 октября 2021 года, на 60-ом году жизни, после тяжелой болезни скончалась депутат Национального Собрания (Парламента) Западной Армении, заслуженный деятель культуры, яркий представитель традиционной культуры амшенских армян, видный представитель армянской общины г.Сочи, директор ДК Лазаревского центра национальных культур им. Крикора Мазлумяна армянонаселенного села Верхняя Беранда г.Сочи,     директор армянского этнографического музея Азнив Григорьевна Читьян.
Более 30 лет творческие коллективы возглавляемые Азнив Григорьевной участвовали в многочисленных городских, общероссийских и международных конкурсах, смотрах и фестивалях народного творчества, и завоевывали престижные дипломы победителей и лауреатов.
Выступая в разных городах страны, представляя песни и танцы амшенских армян, коллективы Азнив Читьян вдохновляли своим творчеством наших соотечественников в диаспоре.
Творить, сохранять и развивать ценности армянского народного творчества – было велением её души. Она также возглавляла этнографический хореографический ансамбль «Аревик» В. Беранды.
Азнив Григорьевна была потомком тех амшенских армян, которые жили с тоской в сердце по своей Родине - Амшену, но в то же время всегда сохраняли надежду и веру в то, что наконец наступит день и час восторжествования справедливости и освобождения своей исторической Родины – Западной Армении, Амшена.
И как хранитель армянского очага и мать большого семейства, она передала эти возвышенные чувства своим детям, которые сегодня живут этими армянскими ценностями. Именно из этих патриотических чувств формируется облик настоящего Гражданина и Армянина.
Мы всегда высоко ценили патриотическую и творческую деятельность Азнив Читьян в области культурного наследия, её значительный вклад в дело возрождения, развития и распространения  армянских традиций, национальной песни и танца, а также её ответственную роль в качестве члена Постоянной комиссии Национального Собрания (Парламента) Западной Армении по вопросам культуры.
От имени государственных структур Республики Западная Армения (Армения) выражаем наши глубокие соболезнования семье и родным Азнив Читьян и желаем им стойкости и силы духа.
В этот тяжелый час мы душой и мысленно с вами, и разделяем вашу боль и скорбь от невосполнимой потери.