• 24-04-2024 13:34:29   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և նրա նույնքան ապաշնորհ ստորադասներն ամիսներ շարունակ հակահայկական հայտարարություններ էին անում։ Սկզբում նա նսեմացրեց Արարատ լեռը, այնուհետև քննադատեց Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրորեն պաշտպանված պետական խորհրդանիշները՝ օրհներգը և զինանշանը։
Փաշինյանը նաև առաջարկեց, որ Հայաստանը ընդունի նոր Սահմանադրություն՝ ջնջելով Արցախի և Հայոց ցեղասպանության մասին հիշատակումները, որոնք ամրագրված են Անկախության հռչակագրում։ Նա բազմիցս արհեստական տարբերություն է դնում «Պատմական Հայաստանի» և «Իրական Հայաստանի» միջև՝ նկատի ունենալով այսօրվա Հայաստանի Հանրապետությունը, որը Հայոց հայրենիքի մի փոքր մասն է։
Փաշինյանը համակված էր նաև խաղաղություն մուրալու մոլուցքով թշնամական Ադրբեջանից, որը շահագրգռված չէ Հայաստանի հետ հաշտություն կնքելու հարցում։ Նախագահ Իլհամ Ալիևի միակ նպատակը Հայաստանի լիակատար ոչնչացումն է, մի երկրի, որի գոյությունը նա մերժում է՝ այն անվանելով «Արևմտյան Ադրբեջան»։ Ցավոք, Փաշինյանն արդարացնում է իր բոլոր պարտվողական և զիջողական հայտարարությունները՝ օգտագործելով վախեցնելու մարտավարությունը, որ եթե Հայաստանը չկատարի Ադրբեջանի պահանջները, այն նոր պատերազմ կսկսի․․․
Իր հնազանդ ծառաներից մեկի միջոցով Փաշինյանը հիմա էլ կասկածի տակ է դնում Հայոց ցեղասպանության ճշմարտացիությունը՝ ցեղասպանության իրական փաստերը հաստատելու պատրվակով։ Վերջին սկանդալը սկսվեց Ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հանձնաժողովի նախագահ, Փաշինյանի իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության բարձրաստիճան անդամ Անդրանիկ Քոչարյանի խիստ կասկածելի հայտարարությամբ։
Խորանալով իր պաշտոնի հետ աղերս չունեցող թեմաների մեջ՝ Քոչարյանը կասկածի տակ դրեց Հայոց ցեղասպանության փաստերը։ Բնականաբար, ադրբեջանական և թուրքական լրատվամիջոցները չափազանց գոհ էին նրա հայտարարությունից։
Ապրիլի 14-ին «Ազատություն/Ազատ Եվրոպա» ռադիոկայանի հայկական ծառայությանը տված հարցազրույցում Քոչարյանն ասաց, որ Փաշինյանը նպատակ ունի կառուցելու ցեղասպանությանն առնչվող «իրական հիմքեր» և «ցեղասպանության ենթարկված հայրենակիցների ցուցակն ավելի առարկայական դարձնել»։ Ավելին, նա ընդգծեց, որ անհրաժեշտ է ունենալ ցեղասպանության ենթարկված բոլոր հայերի անունները և ստուգել, թե «որտեղ, ինչպես և ինչ պայմաններում են» նրանք սպանվել։ Պնդելով իր սխալ հայտարարությունը, նա հենց հաջորդ օրն այն կրկնեց խորհրդարանում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ։
Այնուամենայնիվ, կոշտ քննադատության ենթարկվելուց հետո, Քոչարյանը հայտարարեց, որ արտահայտում է ոչ թե իր կուսակցության, այլ իր անձնական տեսակետները, այդպիսով պաշտպանելով Փաշինյանին իր անպատասխանատու խոսքերից։
Սակայն ակնհայտ է, որ Քոչարյանը չէր համարձակվի նման վիճահարույց հայտարարություն անել առանց իր շեֆի՝ վարչապետի նախնական հավանության, որը միանձնյա կայացնում է կառավարական բոլոր որոշումները։ Բացի այդ, ինքը՝ Քոչարյանը, ցեղասպանության մասին իր հայտարարության մեջ հղում էր արել Փաշինյանին։
«Սա պարզ նպատակ ունի, որպեսզի իմանանք մեր 1,5 միլիոն հայրենակիցների հասցեներն ու վայրերը։ Դա ևս շատ կարևոր է ապագայում մեր [Թուրքիայի հետ] հարաբերությունների կառուցման համար», ասաց Քոչարյանը։ «Ապրիլի 24-ը մոտենում է։ 1,5 միլիո՞ն էր, թե՞ 2 միլիոն կամ պակաս։ Դա պետք է ճշտորեն հասցեականացնել։ Բայց եթե մենք դա չարձանագրենք, ապա մյուս կողմը [Թուրքիան] միշտ կարող է ասել, թե նման բան չի եղել։ Եվ մինչ օրս էլ նրանք այդպես են ասում», հավելեց նա։
Սա չափազանց վտանգավոր հայտարարություն է, որն արվում է Հայաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյայի կողմից։ Դա ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ թութակաբանում թուրքական ժխտողական թեզի, որ տասնամյակներ շարունակ նվազագույնի է հասցրել հայ զոհերի թիվը՝ ասելով, որ այն շատ ավելի քիչ է, քան 1,5 միլիոնը, ցինիկաբար հարցնելով՝ որտե՞ղ են մահացածների մարմինները:
Այժմ գալիս է Հայաստանի իշխող կուսակցության անդամը՝ վստահություն հայտնելով թուրքական հերքումներին։
Հայոց ցեղասպանության զոհերի թիվը ճշտելու ձգտումը խնդրահարույց է նաև այլ պատճառներով: Ցեղասպանությունից հարյուր ինը տարի անց Քոչարյանը «փայլուն» գաղափար է հղացել՝ հաշվելու զոհերի թիվը։ Անհնար է, որ որևէ մեկը հետ գնա և փաստի բոլոր 1,5 միլիոն հայ զոհերի անուններն ու վայրերը: Չկան զոհերի գերեզմանները և  հետքերը։ Բնաջնջվել են ամբողջական ընտանիքներ՝ իրենց գերդաստաններով։
Երկրորդ, եթե Քոչարյանը շարունակի իր անհեռատես առաջարկը, ապա ես կասկածում եմ, որ հնարավոր կլինի գտնել երկու հարյուր հազարից ավելի զոհերի անուններ։ Սա կլինի ամենամեծ նվերը, որը կարող է մատուցվել թուրք ժխտողականներին: Այն րոպեին, երբ կհավաքվի և կհայտարարվի զոհերի համեմատաբար փոքր թիվ, թուրք ժխտողականները կհայտարարեն, որ հայերը պարզապես ապացուցեցին, որ ցեղասպանություն չի եղել և 1,5 միլիոնից շատ ավելի պակաս զոհեր են եղել: Թուրքիայի կառավարությունը կհայտարարի աշխարհին, որ արդեն մեկ դար է իրենք ասում են, որ ցեղասպանությունը մեծ կեղծիք է, և հայերը վերջապես ապացուցեցին դա։
Ո՛չ Քոչարյանը, ո՛չ  թուրք ժխտողակաները ամենևին պատկերացում չունեն ՄԱԿ-ի՝ ցեղասպանության սահմանման մասին, որը հիմնված է մարդկանց որոշակի խմբի «ամբողջությամբ կամ մասամբ» սպանելու մտադրության վրա, առանց զոհերի նվազագույն թիվը նշելու։ Այսպիսով, ամբողջ հործընթացը ոչ միայն ժամանակի կորուստ է, այլև հակաարդյունավետ:
Ես ավելի լավ առաջարկ ունեմ։ Տարիներ առաջ մի հոդված էի գրել՝ առաջարկելով, որ հայերը ստեղծեն «Ամոթի պատ» և դրա վրա նշեն բոլոր նրանց անունները, որոնք ժխտել են Հայոց ցեղասպանությունը 1915 թվականից ի վեր, ներառյալ թուրք ժխտողականներին և ոչ թուրքերին, այդ թվում՝ որոշ հայերի:
Իրավիճակն ավելի սրելով, Հայաստանի «սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարն» անցած շաբաթ հեռուստատեսային հարցազրույցում ցնցող կերպով ողջունեց Քոչարյանի անխոհեմ խոսքերը՝ հայտարարելով, որ «շատ է հավանում այդ գաղափարը»: Չպետք է շատ զարմանալ, որ Սինանյանը հակառակ իր կոչման, բազմաթիվ հայտարարություններ է արել, որոնք հակասում են Հայաստանի և Սփյուռքի շահերին։
Եթե Փաշինյանը շարունակի իր հակահայկական հայտարարությունները, ի՞նչ է հայտարարելու հաջորդ անգամ՝ թուրքական դրոշի այրման արգելո՞ւմը ապրիլի 24-ին Երևանում, թե՞ Ցեղասպանության հուշարձանի և թանգարանի փակումը՝ օգտագործելով վախեցնելու իր սովորական մարտավարությունը, որ հակառակ դեպքում Թուրքիան կհարձակվի։
Ցավալի է, որ Հայոց ցեղասպանության տարելիցի նախօրեին մենք ստիպված ենք գործ ունենալ այնպիսի հայերի հետ, որոնք ծառայում են ցեղասպանության թուրք ժխտողականների գործին՝ Թուրքիայի նկատմամբ մեր արդար պահանջներն առաջ տանելու փոխարեն:

• 24-04-2024 13:34:29   | Armenia  |  Politics
Prime Minister Nikol Pashinyan and his equally incompetent underlings have been making for months anti-Armenian statements. He started with denigrating Mount Ararat and then went on to criticize Republic of Armenia’s constitutionally-protected official symbols: the national anthem and coat of arms.
Pashinyan also suggested that Armenia needs to adopt a new Constitution deleting its references to Artsakh and the Armenian Genocide which are enshrined in the Declaration of Independence. He repeatedly makes the artificial distinction between “Historical Armenia” and what he calls “Real Armenia,” meaning today’s Republic of Armenia, which is a small part of the Armenian Homeland.
Pashinyan has also been obsessed with begging for peace from hostile Azerbaijan which has no interest in making peace with Armenia. Pres. Ilham Aliyev’s only goal is the total destruction of Armenia, a country whose existence he rejects, calling it “Western Azerbaijan.” Regrettably, Pashinyan makes the excuse for all of his defeatist and compromising statements, using the scare tactic that if Armenia doesn’t comply with Azerbaijan’s demands, it would start a new war!
Through one of his obedient servants, Pashinyan is now questioning the veracity of the Armenian Genocide, under the guise of confirming the real facts of the genocide. The latest scandal began with a highly questionable statement by Antranik Kocharyan, Chairman of the Parliament’s Defense and Security Committee and senior member of Pashinyan’s ruling Civil Contract party. Delving into subjects that are unrelated to his office, Kocharyan cast doubt about the facts of the Armenian Genocide. Naturally, the Azeri and Turkish media were extremely pleased with his statement.
In an interview with Radio Free Europe Armenian Service on April 14, Kocharyan said that Pashinyan’s goal is to build “real foundations” related to the Genocide and to “make the list of compatriots subjected to genocide more objective.” Furthermore, he stressed that it is necessary to have the names of all Armenians subjected to genocide and verify “where, how and under what conditions” they were killed. Insisting on his misguided statement, the very next day he repeated it during a press briefing in parliament.
Nevertheless, after coming under harsh criticism, Kocharyan claimed that he was expressing his personal views, not those of his political party, thus shielding Pashinyan from his irresponsible words. However, it is clear that Kocharyan would not have dared to make such a controversial statement without the prior approval of his boss, the Prime Minister, who single-handedly makes all governmental decisions. Besides, Kocharyan himself referenced Pashinyan in his statement about the Genocide.
“This is a simple goal for us to know the addresses and locations of each of our 1.5 million compatriots. It is very important for the building of our relations [with Turkey] in the future as well,” Kocharyan said. “April 24 is approaching. Was it 1.5 million, 2 million or less? It should be strictly addressed. But if we don’t record it, the other side [Turkey] can always say that no such thing happened. And till today that have been saying so,” he added.
This is a very dangerous statement to be made by a high-ranking Armenian official. It is nothing less than parroting the Turkish denialist thesis which has for decades minimized the number of Armenian victims, saying that it is far fewer than 1.5 million and cynically asking, where are the bodies of the dead? Now comes a member of Armenia’s ruling party giving credence to the Turkish denials.
Seeking to verify the number of Armenian Genocide victims is problematic for other reasons. One hundred and nine years after the genocide, Kocharyan has come up with the 'brilliant' idea of counting the number of the victims. It is impossible for anyone to go back in time and document the names and locations of all 1.5 million Armenian victims. There are no graves and no traces of the victims.
Entire families with all their relatives were wiped out.
Secondly, if Kocharyan goes ahead with his shortsighted suggestion, I doubt that it would be possible to come up with more than a couple of hundred thousand names of victims. This will be the greatest gift anyone can give to denialist Turks. The minute that relatively small number of victims is collected and announced, Turkish denialists will declare that Armenians just proved that there was no genocide and nowhere close to 1.5 million victims. The Turkish government will tell the world that it has been saying for a century that the genocide is a big lie and Armenians finally proved it.
Neither Kocharyan nor denialist Turks have the slightest notion about the United Nations’ definition of genocide which is based on the intent to kill a particular group of people, “in whole or in part,” without specifying the minimum number of victims. So the whole exercise is not only a waste of time, but also counterproductive.
I have a better idea. I wrote a column years ago suggesting that Armenians set up a “Wall of Shame” and list on it all those who have denied the Armenian Genocide since 1915, including denialist Turks and non-Turks, including some Armenians.
To make matters worse, Zareh Sinanyan, Armenia’s “Chief Commissioner for Diaspora Affairs,” in a TV interview last week, shockingly welcomed Kocharyan’s unwise words, stating that he “likes the idea very much.” We should not be too surprised that, contrary to his title, Sinanyan has made several statements which are contrary to Armenia’s and Diaspora’s interests.
If Pashinyan continues making his anti-Armenian statements, what will he announce next? The outlawing of the burning of the Turkish flag on April 24 in Yerevan or closing down the Genocide Monument and Museum, using his usual scare tactic that otherwise Turkey will attack?
It is sad that on the eve of the anniversary of the Armenian Genocide, we have to deal with Armenians who are serving the cause of Turkish genocide denialists rather than advancing our just demands from Turkey.