«Խախտուﬓերը կա՛մ չեն ապացուցվել, կա՛մ իրենց ծավալով և ազդեցությամբ չեն կարող կասկածի տակ դնել ընտրությունների լեգիտիմությունը». ՍԴ
10-07-2026 19:46 Հայաստան Ի՞նչ է գրում մամուլը
azatutyun.am Սահմանադրական դատարանը, հրապարակելով ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ իր ծավալուն որոշումը, եզրահանգել է՝ հունիսի 7-ի ընտրությունների ժամանակ արձանագրված թերությունները, այդ թվում՝ վարչական ռեսուրսի չարաշահման դեպքերը, չեն ազդել արդյունքի վրա:
«Իրենք ասում են՝ «այո, վատ է, չի կարելի, միջամտություն է սա, բայց չենք կարող արդյունքը չափել», - «Ազատության» հետ զրույցում նշեց փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը:
Բարձր դատարան էին դիմել ընդդիմադիր յոթ ուժեր: Նրանցից երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի առաջնորդած «Հայաստան» դաշինքի փաստաբան Խուդոյանը պնդում է՝ Բարձր դատարանն, ըստ էության, ընդունել է իրենց դիտարկումները խախտումների վերաբերյալ, բայց մինչև վերջ չի գնացել և կայացրել է ոչ թե իրավական, այլ՝ քաղաքական որոշում:
«Կատարել են մտավարժանք, կես ճանապարհը անցել են՝ որոշ դեպքերում համաձայնելով, որոշ դեպքերում չհամաձայնելով, բայց եթե էդ ճանապարհը անցնեին մինչև վերջ ու պատշաճ գնահատեին ապացույցները, պետք է եզրահանգեին, որ ընտրությունների արդյունքների վրա եղել են չափելի ազդեցություններ: Էդ վերջին քայլը արդեն չեն կատարել, որովհետև եթե դա էլ անեին, ստիպված էին լինելու էդ քաղաքական որոշումը չկայացնել», - ընդգծեց փաստաբանը:
Ընդդիմադիր առանցքային ուժերից Գագիկ Ծառուկյանի առաջնորդած «Բարգավաճ Հայաստան»-ը մեկ շաբաթ տևած քննության ընթացքում պնդել էր՝ եթե Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն ավավեր չճանաչեր երկու ընտրատեղամասերի արդյունքները, իրենք կհատեին անցողիկ 4 տոկոս շեմն ու կանցնեին խորհրդարան: Նաև նշել էին, որ իրենք դրական արդյունք կունենային, եթե այդ տեղամասերում վերաքվեարկություն կազմակերպվեր:
Բարձր դատարանը, սակայն, նույն պնդումն է արել, ինչ Սահմանադրական դատարանում արեցին թե՛ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը, թե՛ որպես երրորդ կողմ ճանաչված իշխող «Քաղաքացիական պայմանագրի» ներկայացուցիչները: Դատարանը եզրահանգել է, որ չի հիﬓավորվել ընտրությունների արդյունքներն ամփոփելիս այնպիսի խախտումների արձանագրումը, որոնք կարող էին ազդել ընտրությունների ընդհանուր արդյունքների վրա և վերաքվեարկության հիմք դառնալ:
«Սա առավել շատ նմանացրել էի ՔՊ-ի դիրքորոշմանը, որ «մենք համարում ենք, որ էնտեղ ոչ մեկ չի էլ քվեարկել, հետևաբար՝ հնարավոր չի հաշվարկել», - նշեց Խուդոյանը:
Իր 193-էջանոց որոշման մեջ Բարձր դատարանը հատուկ տեղ է հատկացրել ընդդիմության բարձրաձայնած վարչական ռեսուրսների չարաշահման գործոնին, նախընտրական քարոզարշավից առաջ անսպասելի բարձրացված թոշակներին:
«Ու սրա վերաբերյալ էլ էլի ասում էր, որ «թեև ցանկալի չի էս թոշակների բարձրացումը և այլ բաները օգտագործել որպես քարոզչական հնարք, բայց դրա արդյունքն էլ չենք կարող չափել ընտրությունների վրա»: Ստացվում է, որ էական հանգամանքներով համաձայնել են դիմումատուների հետ, բայց էն հատվածում, որտեղ պետք է ազդեցությունը գնահատեին, խուսափել են գնահատելուց՝ էդ ապացույցը անտեսելով», - ասաց փաստաբան Խուդոյանը:
Մինչ ընդդիմադիրներն իրենց դիմումներում ներկայացնում էին իշխող ուժի կողմից պետական ռեսուրսները որպես քարոզչամիջոց ծառայեցնելու դեպքերն ու պնդում՝ դա ազդել է ընտրողների կամքի վրա, Սահմանադրական դատարանը հակառակ եզրահանգումն է արել, բայց և մի քանի հանձնարարական տվել.
«Համապետական մակարդակով՝ ձեռնպահ ﬓալ սոցիալական ծրագրերի
իրականացմանն ուղղված ծախսերի այնպիսի ավելացուﬓերից, որոնք ընտրության օրվան մոտ լինելու, նախապես հայտարարված ծրագրերին էականորեն հակասելու և այլ հանգամանքների համադրման լույսի ներքո կարող են ողջամտորեն գնահատվել որպես «սոցիալական կաշառք»:
Բարձր դատարանը, առանց կոնկրետ անուն տալու, անդրադարձել է նաև Թալինի ՔՊ-ական քաղաքապետի կողմից ընտրական շրջանում արտոնություններ տրամադրելուն.
«Տեղական ինքնակառավարման մարﬕնների մակարդակով՝ իշխող քաղաքական ուժին կամ վերջինիս հետ քաղաքական դաշինք կազմած ուժը
ներկայացնող համայնքի ղեկավարներին ձեռնպահ ﬓալ այնպիսի արտոնություններ տրամադրելուց, որոնք ընտրության օրվան մոտ լինելու այլ հանգամանքների համադրման լույսի ներքո կարող են ողջամտորեն գնահատվել որպես «սոցիալական կաշառք»։
Սահմանադրական դատարանն իր որոշման եզրափակիչ մասը հրապարակեց անցած շաբաթ օրը: Դատարանն ուժի մեջ թողեց հունիսի 7-ի ընտրությունների վերաբերյալ ԿԸՀ որոշումը:
Ըստ ԿԸՀ որոշման՝ նոր խորհրդարան են անցնում Նիկոլ Փաշինյանի իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, Սամվել Կարապետյանի «Ուժեղ Հայաստան» և Ռոբերտ Քոչարյանի «Հայաստան» ընդդիմադիր դաշինքները:

«Нарушения либо не были доказаны, либо по своему объему и влиянию не могут поставить под сомнение легитимность выборов». КС
10-07-2026 19:46 Армения Обзор прессы Диаспоры
azatutyun.am Конституционный суд, опубликовав свое обширное решение по результатам выборов, пришел к выводу, что недостатки, зафиксированные во время выборов 7 июня, включая случаи злоупотребления административными ресурсами, не повлияли на результат:
«Они говорят: «да, это плохо, нельзя, это вмешательство, но мы не можем измерить результат», - отметил адвокат Геворг Худоян в беседе с «Азатутюн»:
На Высший суд обратились семь оппозиционных сил. Адвокат блока «Армения», возглавляемого вторым президентом Робертом Кочаряном, Худоян утверждает, что Высший суд фактически принял их замечания по нарушениям, но не довел дело до конца и принял не юридическое, а политическое решение:
«Они провели умственное упражнение, прошли половину пути, в некоторых случаях согласившись, в некоторых случаях не согласившись, но если бы они прошли этот путь до конца и должным образом оценили доказательства, они должны были бы заключить, что на результаты выборов оказали измеримое влияние. Этот последний шаг они уже не сделали, потому что если бы они это сделали, им пришлось бы отказаться от этого политического решения», - подчеркнул адвокат:
Одной из ключевых оппозиционных сил, возглавляемой Гагиком Царукяном, «Процветающая Армения», на протяжении недели судебного разбирательства утверждала, что если бы Центральная избирательная комиссия не признала результаты двух избирательных участков недействительными, они бы преодолели проходной барьер в 4 процента и прошли бы в парламент. Они также отметили, что у них был бы положительный результат, если бы на этих участках была проведена повторная голосование:
Однако Высший суд сделал то же самое утверждение, что и Конституционный суд, как Центральная избирательная комиссия, так и представители правящей «Гражданского договора», признанные третьей стороной. Суд пришел к выводу, что не был зафиксирован такие нарушения, которые могли бы повлиять на общие результаты выборов и стать основанием для повторного голосования:
«Это больше всего напоминало позицию ГД, что «мы считаем, что там никто не голосовал, следовательно, невозможно подсчитать», - отметил Худоян:
В своем 193-страничном решении Высший суд уделил особое внимание факторам злоупотребления административными ресурсами, о которых говорила оппозиция, неожиданно повышенным пенсиям перед предвыборной кампанией:
«И по этому поводу он также говорил, что «хотя нежелательно использовать это повышение пенсий и другие вещи как агитационный прием, но мы также не можем измерить его влияние на выборы»: получается, что они согласились с заявителями по существенным обстоятельствам, но в том разделе, где следовало оценить влияние, они уклонились от оценки, проигнорировав это доказательство», - сказал адвокат Худоян:
Пока оппозиционеры в своих заявлениях представляли случаи использования государственных ресурсов правящей силы в качестве агитационного инструмента и утверждали, что это повлияло на волю избирателей, Конституционный суд сделал противоположный вывод, но также дал несколько рекомендаций.
«На общенациональном уровне - воздержаться от таких увеличений расходов на реализацию социальных программ, которые в свете сочетания обстоятельств, связанных с близостью к дню выборов, и существенно противоречащих заранее объявленным программам, могут разумно оцениваться как «социальная взятка»:
Высший суд, не называя конкретных имен, также обратил внимание на предоставление льгот мэром Талина от ГД в период выборов.
«На уровне местного самоуправления - воздержаться от предоставления таких льгот руководителям общин, представляющим правящую политическую силу или силу, составившую политический альянс с ней, которые в свете сочетания обстоятельств, связанных с близостью к дню выборов, могут разумно оцениваться как «социальная взятка».»
Конституционный суд опубликовал заключительную часть своего решения в прошлую субботу. Суд оставил в силе решение ЦИК по выборам 7 июня:
Согласно решению ЦИК, в новый парламент проходят правящая партия Никола Пашиняна «Гражданский договор», «Сильная Армения» Самвела Карапетяна и оппозиционные блоки «Армения» Роберта Кочаряна: