«Խախտուﬓերը կա՛մ չեն ապացուցվել, կա՛մ իրենց ծավալով և ազդեցությամբ չեն կարող կասկածի տակ դնել ընտրությունների լեգիտիմությունը». ՍԴ
10-07-2026 19:46 Հայաստան Ի՞նչ է գրում մամուլը
azatutyun.am Սահմանադրական դատարանը, հրապարակելով ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ իր ծավալուն որոշումը, եզրահանգել է՝ հունիսի 7-ի ընտրությունների ժամանակ արձանագրված թերությունները, այդ թվում՝ վարչական ռեսուրսի չարաշահման դեպքերը, չեն ազդել արդյունքի վրա:
«Իրենք ասում են՝ «այո, վատ է, չի կարելի, միջամտություն է սա, բայց չենք կարող արդյունքը չափել», - «Ազատության» հետ զրույցում նշեց փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը:
Բարձր դատարան էին դիմել ընդդիմադիր յոթ ուժեր: Նրանցից երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի առաջնորդած «Հայաստան» դաշինքի փաստաբան Խուդոյանը պնդում է՝ Բարձր դատարանն, ըստ էության, ընդունել է իրենց դիտարկումները խախտումների վերաբերյալ, բայց մինչև վերջ չի գնացել և կայացրել է ոչ թե իրավական, այլ՝ քաղաքական որոշում:
«Կատարել են մտավարժանք, կես ճանապարհը անցել են՝ որոշ դեպքերում համաձայնելով, որոշ դեպքերում չհամաձայնելով, բայց եթե էդ ճանապարհը անցնեին մինչև վերջ ու պատշաճ գնահատեին ապացույցները, պետք է եզրահանգեին, որ ընտրությունների արդյունքների վրա եղել են չափելի ազդեցություններ: Էդ վերջին քայլը արդեն չեն կատարել, որովհետև եթե դա էլ անեին, ստիպված էին լինելու էդ քաղաքական որոշումը չկայացնել», - ընդգծեց փաստաբանը:
Ընդդիմադիր առանցքային ուժերից Գագիկ Ծառուկյանի առաջնորդած «Բարգավաճ Հայաստան»-ը մեկ շաբաթ տևած քննության ընթացքում պնդել էր՝ եթե Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն ավավեր չճանաչեր երկու ընտրատեղամասերի արդյունքները, իրենք կհատեին անցողիկ 4 տոկոս շեմն ու կանցնեին խորհրդարան: Նաև նշել էին, որ իրենք դրական արդյունք կունենային, եթե այդ տեղամասերում վերաքվեարկություն կազմակերպվեր:
Բարձր դատարանը, սակայն, նույն պնդումն է արել, ինչ Սահմանադրական դատարանում արեցին թե՛ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը, թե՛ որպես երրորդ կողմ ճանաչված իշխող «Քաղաքացիական պայմանագրի» ներկայացուցիչները: Դատարանը եզրահանգել է, որ չի հիﬓավորվել ընտրությունների արդյունքներն ամփոփելիս այնպիսի խախտումների արձանագրումը, որոնք կարող էին ազդել ընտրությունների ընդհանուր արդյունքների վրա և վերաքվեարկության հիմք դառնալ:
«Սա առավել շատ նմանացրել էի ՔՊ-ի դիրքորոշմանը, որ «մենք համարում ենք, որ էնտեղ ոչ մեկ չի էլ քվեարկել, հետևաբար՝ հնարավոր չի հաշվարկել», - նշեց Խուդոյանը:
Իր 193-էջանոց որոշման մեջ Բարձր դատարանը հատուկ տեղ է հատկացրել ընդդիմության բարձրաձայնած վարչական ռեսուրսների չարաշահման գործոնին, նախընտրական քարոզարշավից առաջ անսպասելի բարձրացված թոշակներին:
«Ու սրա վերաբերյալ էլ էլի ասում էր, որ «թեև ցանկալի չի էս թոշակների բարձրացումը և այլ բաները օգտագործել որպես քարոզչական հնարք, բայց դրա արդյունքն էլ չենք կարող չափել ընտրությունների վրա»: Ստացվում է, որ էական հանգամանքներով համաձայնել են դիմումատուների հետ, բայց էն հատվածում, որտեղ պետք է ազդեցությունը գնահատեին, խուսափել են գնահատելուց՝ էդ ապացույցը անտեսելով», - ասաց փաստաբան Խուդոյանը:
Մինչ ընդդիմադիրներն իրենց դիմումներում ներկայացնում էին իշխող ուժի կողմից պետական ռեսուրսները որպես քարոզչամիջոց ծառայեցնելու դեպքերն ու պնդում՝ դա ազդել է ընտրողների կամքի վրա, Սահմանադրական դատարանը հակառակ եզրահանգումն է արել, բայց և մի քանի հանձնարարական տվել.
«Համապետական մակարդակով՝ ձեռնպահ ﬓալ սոցիալական ծրագրերի
իրականացմանն ուղղված ծախսերի այնպիսի ավելացուﬓերից, որոնք ընտրության օրվան մոտ լինելու, նախապես հայտարարված ծրագրերին էականորեն հակասելու և այլ հանգամանքների համադրման լույսի ներքո կարող են ողջամտորեն գնահատվել որպես «սոցիալական կաշառք»:
Բարձր դատարանը, առանց կոնկրետ անուն տալու, անդրադարձել է նաև Թալինի ՔՊ-ական քաղաքապետի կողմից ընտրական շրջանում արտոնություններ տրամադրելուն.
«Տեղական ինքնակառավարման մարﬕնների մակարդակով՝ իշխող քաղաքական ուժին կամ վերջինիս հետ քաղաքական դաշինք կազմած ուժը
ներկայացնող համայնքի ղեկավարներին ձեռնպահ ﬓալ այնպիսի արտոնություններ տրամադրելուց, որոնք ընտրության օրվան մոտ լինելու այլ հանգամանքների համադրման լույսի ներքո կարող են ողջամտորեն գնահատվել որպես «սոցիալական կաշառք»։
Սահմանադրական դատարանն իր որոշման եզրափակիչ մասը հրապարակեց անցած շաբաթ օրը: Դատարանն ուժի մեջ թողեց հունիսի 7-ի ընտրությունների վերաբերյալ ԿԸՀ որոշումը:
Ըստ ԿԸՀ որոշման՝ նոր խորհրդարան են անցնում Նիկոլ Փաշինյանի իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, Սամվել Կարապետյանի «Ուժեղ Հայաստան» և Ռոբերտ Քոչարյանի «Հայաստան» ընդդիմադիր դաշինքները:

"Violations have either not been proven, or their scale and impact cannot cast doubt on the legitimacy of the elections," Constitutional Court.
10-07-2026 19:46 Armenia Press of Diaspora
azatutyun.am The Constitutional Court, in publishing its extensive decision regarding the election results, concluded that the irregularities recorded during the June 7 elections, including cases of abuse of administrative resources, did not affect the outcome.
“They say, ‘yes, it’s bad, it shouldn’t be, this is interference, but we can’t measure the outcome,’” said lawyer Hovhannes Khudoyan in an interview with “Liberty.”
Seven opposition forces appealed to the Supreme Court. The lawyer of the “Armenia” alliance led by former president Robert Kocharyan, Khudoyan, claims that the Supreme Court essentially accepted their observations regarding the violations, but did not go all the way and made a decision that was not legal, but rather political.
“They performed mental gymnastics, went halfway—agreeing in some cases, disagreeing in others—but if they had gone all the way and properly assessed the evidence, they should have concluded that there were measurable impacts on the election results. They did not take that last step because if they had, they would have been forced not to make that political decision,” emphasized the lawyer.
The opposition's key force, the “Prosperous Armenia” led by Gagik Tsarukyan, argued during the week-long hearing that if the Central Electoral Commission did not recognize the results of two polling stations as valid, they would have crossed the 4 percent threshold and entered parliament. They also noted that they would have had a positive outcome if a re-vote had been organized at those polling stations.
However, the Supreme Court made the same assertion as both the Central Electoral Commission and the representatives of the ruling “Civil Contract” party recognized as a third party in the Constitutional Court. The court concluded that it was not convinced by the recording of such violations when summarizing the election results that could have affected the overall results of the elections and served as a basis for a re-vote.
“I compared this more to the position of the CP that ‘we believe that no one voted there, therefore it is impossible to calculate,’” noted Khudoyan.
In its 193-page decision, the Supreme Court allocated a special section to the factor of abuse of administrative resources raised by the opposition, particularly the unexpectedly increased pensions before the election campaign.
“And regarding this, it was also said that ‘although it is undesirable to use these pension increases and other things as a propaganda trick, we cannot measure its impact on the elections either.’ It turns out that they agreed with the applicants on significant circumstances, but in the section where they should have assessed the impact, they avoided making an assessment, ignoring that evidence,” said lawyer Khudoyan.
While the opposition presented cases of the ruling party using state resources as a propaganda tool and claimed that it affected the will of the voters, the Constitutional Court reached the opposite conclusion but also issued several recommendations.
“At the national level, to refrain from such increases in expenditures directed at the implementation of social programs that, in light of their proximity to the election day, significantly contradict the previously announced programs and other circumstances, can reasonably be assessed as ‘social bribery.’
The Supreme Court also referred, without naming specific individuals, to the privileges granted by the CP mayor of Talin during the election period.
“At the level of local self-governance, to refrain from granting such privileges by community leaders representing the ruling political force or a force that has formed a political alliance with it, which, in light of their proximity to the election day, can reasonably be assessed as ‘social bribery.’
The Constitutional Court published the concluding part of its decision last Saturday. The court upheld the decision of the CEC regarding the June 7 elections.
According to the CEC decision, the ruling “Civil Contract” party of Nikol Pashinyan, Samvel Karapetyan’s “Strong Armenia,” and Robert Kocharyan’s “Armenia” opposition alliances are entering the new parliament.