Կոչ ենք անում անհապաղ վերանայել Արեգնազ Մանուկյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը․ ԱԺ ընդդիմադիր կին պատգամավորների հայտարարությունը
10-07-2026 19:35 Հայաստան Հայտարարություններ
ԱԺ ընդդիմադիր կին պատգամավորները հանդես են եկել Արեգնազ Մանուկյանի կալանավորման հետ կապված հայտարարությամբ։
«ՀՀ ԱԺ ԸՆԴԴԻՄԱԴԻՐ ԿԻՆ ՊԱՏԳԱՄԱՎՈՐՆԵՐԻ ՀՐԱՏԱՊ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
Մենք՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի կին պատգամավորներս, խոր մտահոգություն ենք հայտնում մեր գործընկեր, «Մայր Հայաստան» կուսակցության վարչության անդամ Արեգնազ Մանուկյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանքի կիրառման առնչությամբ։
Համոզված լինելով, որ հարուցված քրեական վարույթն ուղղորդված է գործադիր իշխանության կողմից և ակնհայտորեն քաղաքական ենթատեքստ ունի, նաև խիստ վիճահարույց է օրինական հիմքերի առկայությունը, այնուամենայնիվ, արձանագրում ենք, որ կալանքը քրեական դատավարության մեջ խափանման ծայրահեղ միջոցն է և կիրառվում է, երբ ավելի մեղմ միջոցներով անհնար է ապահովել վարույթի բնականոն ընթացքը։
Օրենքի գերակայության, մարդու ազատության և անմեղության կանխավարկածի սկզբունքները պահանջում են, որ յուրաքանչյուր նման որոշում լինի համաչափ, բավարար հիմնավորված և անխուսափելի։
Հաշվի առնելով փաստի հանրային հնչեղությունը, Արեգնազ Մանուկյանի՝ քաղաքական-հասարակական գործունեությունը, անչափահաս երեխա ունենալու հանգամանքը, ինչպես նաև մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանության սկզբունքները՝ կոչ ենք անում.
1. Անհապաղ վերանայել Արեգնազ Մանուկյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը։
2. Կիրառել ազատությունից զրկելու հետ չկապված այլընտրանքային խափանման միջոց։
3. Ապահովել քրեական վարույթի ամբողջ ընթացքում օրենքի, արդար դատաքննության և մարդու իրավունքների միջազգային չափանիշների լիարժեք պահպանումը։
Այսու, հորդորում ենք ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանին և վարույթ իրականացնող մարմնի ղեկավար Արթուր Պողոսյանին՝ վերանայել կալանքի անհրաժեշտությունը և ապահովել Արեգնազ Մանուկյանի կալանքից ազատ արձակումը՝ կիրառելով խափանման ավելի մեղմ, այլընտրանքային միջոց։
Հաստատում ենք, որ արդարադատության նկատմամբ հանրային վստահությունը կարող է պահպանվել միայն այն դեպքում, երբ յուրաքանչյուր որոշում հիմնված է բացառապես օրենքի և իրավաչափության սկզբունքի վրա, այլ ոչ թե՝ քաղաքական բռնաճնշումների։
Մենք՝ ԱԺ ընդդիմադիր կին պատգամովորերս, մեր ամբողջական զորակցությունն ենք հայտնում Արեգնազ Մանուկյանին և ընտանիքին՝ համոզումով, որ խոսքի, խղճի, քաղաքական հայացքների և գործունեության ազատությունը անկասելի արժեքներ են։

Призываем незамедлительно пересмотреть меру пресечения, избранную в отношении Арегназ Манукян. Заявление женщин-депутатов оппозиции Национального собрания.
10-07-2026 19:35 Армения Объявления
Женщины-депутаты оппозиции Национального собрания Армении выступили с заявлением в связи с арестом Арегназ Манукян.
«СРОЧНОЕ ЗАЯВЛЕНИЕ ЖЕНЩИН-ДЕПУТАТОВ ОПОЗИЦИИ НС РА»
Мы, женщины-депутаты Национального собрания Республики Армения, выражаем глубокую обеспокоенность в связи с применением меры пресечения в виде ареста в отношении нашего коллеги, члена правления партии «Материнская Армения» Арегназ Манукян.
Убежденные в том, что возбужденное уголовное дело направлено исполнительной властью и явно имеет политический подтекст, а также что наличие законных оснований является крайне спорным, тем не менее, отмечаем, что арест является крайней мерой в уголовном процессе и применяется, когда более мягкими мерами невозможно обеспечить нормальное течение дела.
Принципы верховенства закона, свободы человека и презумпции невиновности требуют, чтобы каждое такое решение было соразмерным, достаточно обоснованным и неизбежным.
Учитывая общественный резонанс факта, политико-общественную деятельность Арегназ Манукян, наличие несовершеннолетнего ребенка, а также принципы защиты основных прав человека, призываем:
1. Немедленно пересмотреть меру пресечения, примененную к Арегназ Манукян.
2. Применить альтернативные меры пресечения, не связанные с лишением свободы.
3. Обеспечить полное соблюдение закона, справедливого судебного разбирательства и международных стандартов прав человека на протяжении всего уголовного процесса.
Настоящим призываем Генерального прокурора РА Анну Вардапетян и руководителя органа, осуществляющего производство, Артура Погосяна пересмотреть необходимость ареста и обеспечить освобождение Арегназ Манукян из-под стражи, применив более мягкие, альтернативные меры пресечения.
Подтверждаем, что общественное доверие к правосудию может быть сохранено только в том случае, если каждое решение основано исключительно на законе и принципе правомерности, а не на политических репрессиях.
Мы, женщины-депутаты оппозиции НС, выражаем нашу полную поддержку Арегназ Манукян и ее семье, убежденные в том, что свобода слова, совести, политических взглядов и деятельности являются неотъемлемыми ценностями.