2 արծաթե և 3 բրոնզե մեդալ՝ ֆիզիկայի 56-րդ միջազգային օլիմպիադայից
Հայաստանի դպրոցականների թիմը 2 արծաթե և 3 բրոնզե մեդալ է նվաճել հուլիսի 4-12-ը Կոլումբիայի Բուկարամանգա քաղաքում տեղի ունեցած ֆիզիկայի 56-րդ միջազգային օլիմպիադայում:
Օլիմպիադան անցկացվել է փորձնական և տեսական փուլերով․ մասնակցել են 91 երկրների 400-ից ավելի ներկայացուցիչներ։
Հայաստանյան թիմը ներկայացրել են Ա․ Շահինյանի անվան ֆիզմաթ մասնագիտացված դպրոցի 12-րդ դասարանի աշակերտ Գոռ Հովսեփյանը, 11-րդ դասարանի աշակերտ Էդգար Բաղմանյանը,  ՀԱՊՀ ավագ դպրոցի 12-րդ դասարանի աշակերտներ Գառնիկ Գավալջյանն ու Էմիլ Հարությունյանը, «Քվանտ» վարժարանի 12-րդ դասարանի աշակերտ Սամվել Հարությունյանը։ Արծաթե մեդալների են արժանացել Գոռ Հովսեփյանը և Գառնիկ Գավալջյանը,  բրոնզե մեդալների՝  Էդգար Բաղմանյանը, Էմիլ Հարությունյանը և Սամվել Հարությունյանը։
Թիմը ղեկավարել են Բիլոր Կուրղինյանը /ֆիզիկայի օլիմպիադայի հանրապետական հանձնաժողովի նախագահ, Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ մասնագիտացված դպրոցի ուսուցիչ/ և Հովսեփ Կարապետյանը /Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ մասնագիտացված դպրոցի և ՀԱՊՀ ավագ դպրոց դպրոցի ֆիզիկա առարկայի խմբավար/, իսկ որպես դիտորդ՝ Արտյոմ Գասպարյանը /Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ մասնագիտացված դպրոցի և ՀԱՊՀ ավագ դպրոցի ֆիզիկա առարկայի խմբակավար/։
Հիշեցնենք, որ ֆիզիկայի 55-րդ միջազգային օլիմպիադայում, որն անցկացվել էր Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում, Հայաստանի թիմն արժանացել էր 2 բրոնզե մեդալի և 2 գովասանագրի։

2 серебряные и 3 бронзовые медали с 56-й международной олимпиады по физике
Команда школьников Армении завоевала 2 серебряные и 3 бронзовые медали на 56-й международной олимпиаде по физике, которая проходила с 4 по 12 июля в городе Букараманга, Колумбия:
Олимпиада проводилась в экспериментальном и теоретическом этапах; в ней участвовали более 400 представителей из 91 страны.
Команду Армении представили ученик 12 класса специализированной физико-математической школы имени А. Шахиняна Гор Геворгян, ученик 11 класса Эдгар Багманян, ученики 12 класса старшей школы ГАФТ Гарник Гавалджян и Эмиль Арутюнян, а также ученик 12 класса гимназии «Квант» Самвел Арутюнян. Серебряные медали завоевали Гор Геворгян и Гарник Гавалджян, бронзовые медали – Эдгар Багманян, Эмиль Арутюнян и Самвел Арутюнян.
Команду возглавляли Билор Кургиный /председатель республиканской комиссии по олимпиаде по физике, учитель специализированной физико-математической школы имени А. Шахиняна/ и Геворг Карапетян /групповой руководитель по физике специализированной физико-математической школы имени А. Шахиняна и старшей школы ГАФТ/, а в качестве наблюдателя выступал Артем Гаспарян /групповой руководитель по физике специализированной физико-математической школы имени А. Шахиняна и старшей школы ГАФТ/.
Напомним, что на 55-й международной олимпиаде по физике, которая проходила в столице Франции Париже, команда Армении завоевала 2 бронзовые медали и 2 похвальных грамоты.