2 արծաթե և 3 բրոնզե մեդալ՝ ֆիզիկայի 56-րդ միջազգային օլիմպիադայից
Հայաստանի դպրոցականների թիմը 2 արծաթե և 3 բրոնզե մեդալ է նվաճել հուլիսի 4-12-ը Կոլումբիայի Բուկարամանգա քաղաքում տեղի ունեցած ֆիզիկայի 56-րդ միջազգային օլիմպիադայում:
Օլիմպիադան անցկացվել է փորձնական և տեսական փուլերով․ մասնակցել են 91 երկրների 400-ից ավելի ներկայացուցիչներ։
Հայաստանյան թիմը ներկայացրել են Ա․ Շահինյանի անվան ֆիզմաթ մասնագիտացված դպրոցի 12-րդ դասարանի աշակերտ Գոռ Հովսեփյանը, 11-րդ դասարանի աշակերտ Էդգար Բաղմանյանը,  ՀԱՊՀ ավագ դպրոցի 12-րդ դասարանի աշակերտներ Գառնիկ Գավալջյանն ու Էմիլ Հարությունյանը, «Քվանտ» վարժարանի 12-րդ դասարանի աշակերտ Սամվել Հարությունյանը։ Արծաթե մեդալների են արժանացել Գոռ Հովսեփյանը և Գառնիկ Գավալջյանը,  բրոնզե մեդալների՝  Էդգար Բաղմանյանը, Էմիլ Հարությունյանը և Սամվել Հարությունյանը։
Թիմը ղեկավարել են Բիլոր Կուրղինյանը /ֆիզիկայի օլիմպիադայի հանրապետական հանձնաժողովի նախագահ, Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ մասնագիտացված դպրոցի ուսուցիչ/ և Հովսեփ Կարապետյանը /Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ մասնագիտացված դպրոցի և ՀԱՊՀ ավագ դպրոց դպրոցի ֆիզիկա առարկայի խմբավար/, իսկ որպես դիտորդ՝ Արտյոմ Գասպարյանը /Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ մասնագիտացված դպրոցի և ՀԱՊՀ ավագ դպրոցի ֆիզիկա առարկայի խմբակավար/։
Հիշեցնենք, որ ֆիզիկայի 55-րդ միջազգային օլիմպիադայում, որն անցկացվել էր Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում, Հայաստանի թիմն արժանացել էր 2 բրոնզե մեդալի և 2 գովասանագրի։

2 silver and 3 bronze medals from the 56th International Physics Olympiad
The team of Armenian schoolchildren has won 2 silver and 3 bronze medals at the 56th International Physics Olympiad held in Bucaramanga, Colombia from July 4-12.
The Olympiad was conducted in experimental and theoretical phases, with over 400 representatives from 91 countries participating.
The Armenian team consisted of Gor Hovsepyan, a 12th-grade student from A. Shahinyan Specialized School of Physics and Mathematics, Edgar Bagmanyan, an 11th-grade student, and 12th-grade students Garnik Gavalyan and Emil Harutyunyan from the Yerevan State University of Architecture and Construction, as well as Samvel Harutyunyan, a 12th-grade student from the "Kvant" school. Gor Hovsepyan and Garnik Gavalyan earned silver medals, while Edgar Bagmanyan, Emil Harutyunyan, and Samvel Harutyunyan received bronze medals.
The team was led by Bilur Kurghinyan (Chairman of the Republican Committee of the Physics Olympiad, teacher at A. Shahinyan Specialized School of Physics and Mathematics) and Hovsep Karapetyan (group leader of the physics subject at A. Shahinyan Specialized School of Physics and Mathematics and Yerevan State University of Architecture and Construction), with Artem Gasparyan serving as an observer (group leader of the physics subject at A. Shahinyan Specialized School of Physics and Mathematics and Yerevan State University of Architecture and Construction).
Recall that at the 55th International Physics Olympiad, which took place in Paris, France, the Armenian team won 2 bronze medals and 2 honorable mentions.