Fitch Ratings-ը կանխատեսում է, որ 2026-ին Հայաստանի ՀՆԱ-ի իրական աճը կկազմի 5.2%. ՀՀ ֆինանսների նախարարություն
13-07-2026 17:52 Հայաստան Տնտեսություն
Միջազգային հեղինակավոր Fitch Ratings վարկանիշային գործակալությունը հաստատել է Հայաստանի Հանրապետության՝ արտարժույթով երկարաժամկետ պարտավորությունների թողարկողի վարկանիշը «BB-» մակարդակում՝ պահպանելով վարկանիշի «դրական» հեռանկարը։
«Գործակալության գնահատմամբ՝ Հայաստանի վարկանիշն արտացոլում է երկրի կայուն մակրոտնտեսական քաղաքականության շրջանակը, տնտեսական բարձր աճը և մեկ շնչին ընկնող եկամտի շարունակական աճի միտումը։
Fitch Ratings-ը կանխատեսում է, որ 2026 թվականին Հայաստանի ՀՆԱ-ի իրական աճը կկազմի 5.2%, ինչը զգալիորեն կգերազանցի «BB» վարկանիշային խմբի երկրների համար կանխատեսվող 2.9% միջին ցուցանիշը»:

Fitch Ratings прогнозирует, что в 2026 году реальный рост ВВП Армении составит 5.2%. Министерство финансов РА
13-07-2026 17:52 Армения Экономика
Международное авторитетное рейтинговое агентство Fitch Ratings подтвердило рейтинг долговых обязательств Республики Армения в иностранной валюте на уровне «BB-», сохранив прогноз по рейтингу на «позитивном» уровне.
«По оценке агентства, рейтинг Армении отражает рамки стабильной макроэкономической политики страны, высокий экономический рост и тенденцию к постоянному увеличению дохода на душу населения.»
Fitch Ratings прогнозирует, что в 2026 году реальный рост ВВП Армении составит 5.2%, что значительно превысит прогнозируемый средний показатель в 2.9% для стран с рейтингом «BB».»