Fitch Ratings-ը կանխատեսում է, որ 2026-ին Հայաստանի ՀՆԱ-ի իրական աճը կկազմի 5.2%. ՀՀ ֆինանսների նախարարություն
13-07-2026 17:52 Հայաստան Տնտեսություն
Միջազգային հեղինակավոր Fitch Ratings վարկանիշային գործակալությունը հաստատել է Հայաստանի Հանրապետության՝ արտարժույթով երկարաժամկետ պարտավորությունների թողարկողի վարկանիշը «BB-» մակարդակում՝ պահպանելով վարկանիշի «դրական» հեռանկարը։
«Գործակալության գնահատմամբ՝ Հայաստանի վարկանիշն արտացոլում է երկրի կայուն մակրոտնտեսական քաղաքականության շրջանակը, տնտեսական բարձր աճը և մեկ շնչին ընկնող եկամտի շարունակական աճի միտումը։
Fitch Ratings-ը կանխատեսում է, որ 2026 թվականին Հայաստանի ՀՆԱ-ի իրական աճը կկազմի 5.2%, ինչը զգալիորեն կգերազանցի «BB» վարկանիշային խմբի երկրների համար կանխատեսվող 2.9% միջին ցուցանիշը»:

Fitch Ratings forecasts that the real GDP growth of Armenia will be 5.2% in 2026. Ministry of Finance of the Republic of Armenia
13-07-2026 17:52 Armenia Economy
The international reputable Fitch Ratings agency has confirmed the Republic of Armenia's long-term foreign currency issuer rating at "BB-" level, maintaining a "positive" outlook for the rating.
"The agency's assessment reflects Armenia's rating, which mirrors the country's stable macroeconomic policy framework, high economic growth, and the ongoing trend of increasing per capita income."
Fitch Ratings forecasts that Armenia's real GDP growth will reach 5.2% in 2026, significantly exceeding the projected average of 2.9% for countries in the "BB" rating group.