«Հայերեն ժեստերի լեզվի թարգմանություն»․ նոր մասնագիտություն Երևանի պետական հումանիտար քոլեջում
Երևանի պետական հումանիտար քոլեջում այս ուսումնական տարվանից փորձարարական կարգով ներդրվում է «Հայերեն ժեստերի լեզվի թարգմանություն» մասնագիտությունը՝ «Հայերեն ժեստերի լեզվի թարգմանիչ» որակավորմամբ։
Միջին մասնագիտական կրթական ծրագրի տևողությունը՝ միջնակարգ կրթության հիմքով, 2 տարի է։ Այս տարի առաջին անգամ Երևանի պետական հումանիտար քոլեջը նշված մասնագիտությամբ կիրականացնի ընդունելություն․ հատկացվել է 25 տեղ՝ 13 անվճար, 12 վճարովի։
«Չլսող մարդկանց սոցիալական հնարավորությունների ընդլայնման նպատակով շատ կարևոր է նրանց համար ժեստերի լեզվի թարգմանչի առկայությունը: Նրանք էական դերակատարում ունեն տարբեր իրավիճակներում աջակցելու տեսանկյունից՝ սկսած ամենապարզ կենցաղային իրավիճակներից», – նշում է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը՝ ներկայացնելով նոր մասնագիտությունը։
Նրա տեղեկացմամբ՝ մասնագիտական տարբեր կառույցների ներկայացուցիչներից ձևավորվել էր աշխատանքային խումբ, որն ուսումնասիրել է միջազգային փորձը և շուրջ մեկ տարի աշխատել կրթական ծրագրի բովանդակության, չափորոշչի մշակման շուրջ:
Արաքսիա Սվաջյանի դիտարկմամբ՝ Հայաստանում բավականին մեծ է սուրդոթարգմանիչների պահանջարկը․ հեռուստատեսության ոլորտում, մասնագիտացված որոշ կառույցներում սուրդոթարգմանություն ապահովելու օրենսդրական պարտադիր պահանջ կա։ Բացի դրանից` համընդհանուր ներառականության շրջանակում կա հեռահար նպատակ. ԿԱՊԿ ունեցող երեխաները պետք է հաճախեն ոչ թե հատուկ դպրոցներ, այլ սովորեն իրենց համայնքի դպրոցում: Այսինքն՝ դպրոցում, ըստ անհրաժեշտության, պետք է համապատասխան մասնագետ լինի։
Դասավանդողների մասին խոսելիս նախարարի տեղակալը նշում է՝ ծրագրի մշակման ժամանակ հաշվի են առնվել բոլոր անհրաժեշտ կարողությունները, որոնք պետք է ունենա տվյալ մասնագետը: Քանի որ Հայաստանում երբևէ այսպիսի մասնագետների պատրաստման ուսումնական գործընթաց չի իրականացվել, դիպլոմավորված մասնագետների ձևավորված բազա առայժմ չկա։ Դասավանդումը կիրականացնեն ոլորտում երկարամյա փորձ ունեցող մասնագետները:
Այս մասնագիտության ընդունելության համար մրցութային են համարվում «Հասարակագիտություն», «Կենսաբանություն» և «Հայոց լեզու» առարկաների ավարտական վկայականի միավորները:

"Translation of Armenian Sign Language": a new profession at Yerevan State Humanitarian College
Yerevan State Humanitarian College is introducing the specialty of "Translation of Armenian Sign Language" with the qualification of "Armenian Sign Language Translator" on an experimental basis starting this academic year.
The duration of the vocational education program, based on secondary education, is 2 years. This year, for the first time, Yerevan State Humanitarian College will conduct admissions for this specialty; 25 places have been allocated, 13 free and 12 paid.
"It is very important to have a sign language translator for the social opportunities of deaf people. They play a significant role in supporting various situations, starting from the simplest everyday scenarios," said Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Araksia Svajyan, presenting the new specialty.
According to her, a working group was formed from representatives of various professional organizations, which studied international experience and worked for about a year on the content and standards of the educational program:
Araksia Svajyan noted that there is quite a high demand for sign language interpreters in Armenia; there is a legislative requirement to provide sign language interpretation in the field of television and in some specialized organizations. In addition, within the framework of universal inclusion, there is a long-term goal: children with hearing impairments should attend not special schools, but learn in their community school. This means that the necessary specialists should be present in schools as needed.
When talking about the educators, the deputy minister mentioned that all the necessary competencies that the specialist should have were taken into account during the program's development. Since there has never been an educational process for training such specialists in Armenia, there is currently no established base of qualified specialists. Teaching will be conducted by professionals with many years of experience in the field.
The admission for this specialty will consider the scores of the final certificates in "Sociology," "Biology," and "Armenian Language" as competitive.