«Հայերեն ժեստերի լեզվի թարգմանություն»․ նոր մասնագիտություն Երևանի պետական հումանիտար քոլեջում
Երևանի պետական հումանիտար քոլեջում այս ուսումնական տարվանից փորձարարական կարգով ներդրվում է «Հայերեն ժեստերի լեզվի թարգմանություն» մասնագիտությունը՝ «Հայերեն ժեստերի լեզվի թարգմանիչ» որակավորմամբ։
Միջին մասնագիտական կրթական ծրագրի տևողությունը՝ միջնակարգ կրթության հիմքով, 2 տարի է։ Այս տարի առաջին անգամ Երևանի պետական հումանիտար քոլեջը նշված մասնագիտությամբ կիրականացնի ընդունելություն․ հատկացվել է 25 տեղ՝ 13 անվճար, 12 վճարովի։
«Չլսող մարդկանց սոցիալական հնարավորությունների ընդլայնման նպատակով շատ կարևոր է նրանց համար ժեստերի լեզվի թարգմանչի առկայությունը: Նրանք էական դերակատարում ունեն տարբեր իրավիճակներում աջակցելու տեսանկյունից՝ սկսած ամենապարզ կենցաղային իրավիճակներից», – նշում է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը՝ ներկայացնելով նոր մասնագիտությունը։
Նրա տեղեկացմամբ՝ մասնագիտական տարբեր կառույցների ներկայացուցիչներից ձևավորվել էր աշխատանքային խումբ, որն ուսումնասիրել է միջազգային փորձը և շուրջ մեկ տարի աշխատել կրթական ծրագրի բովանդակության, չափորոշչի մշակման շուրջ:
Արաքսիա Սվաջյանի դիտարկմամբ՝ Հայաստանում բավականին մեծ է սուրդոթարգմանիչների պահանջարկը․ հեռուստատեսության ոլորտում, մասնագիտացված որոշ կառույցներում սուրդոթարգմանություն ապահովելու օրենսդրական պարտադիր պահանջ կա։ Բացի դրանից` համընդհանուր ներառականության շրջանակում կա հեռահար նպատակ. ԿԱՊԿ ունեցող երեխաները պետք է հաճախեն ոչ թե հատուկ դպրոցներ, այլ սովորեն իրենց համայնքի դպրոցում: Այսինքն՝ դպրոցում, ըստ անհրաժեշտության, պետք է համապատասխան մասնագետ լինի։
Դասավանդողների մասին խոսելիս նախարարի տեղակալը նշում է՝ ծրագրի մշակման ժամանակ հաշվի են առնվել բոլոր անհրաժեշտ կարողությունները, որոնք պետք է ունենա տվյալ մասնագետը: Քանի որ Հայաստանում երբևէ այսպիսի մասնագետների պատրաստման ուսումնական գործընթաց չի իրականացվել, դիպլոմավորված մասնագետների ձևավորված բազա առայժմ չկա։ Դասավանդումը կիրականացնեն ոլորտում երկարամյա փորձ ունեցող մասնագետները:
Այս մասնագիտության ընդունելության համար մրցութային են համարվում «Հասարակագիտություն», «Կենսաբանություն» և «Հայոց լեզու» առարկաների ավարտական վկայականի միավորները:

«Перевод языка жестов на армянском» — новая специальность в Ереванском государственном гуманитарном колледже
15-07-2026 17:30 Армения Пресс-релизы
В Ереванском государственном гуманитарном колледже с этого учебного года в экспериментальном порядке вводится специальность «Перевод жестового языка на армянский» с квалификацией «Переводчик жестового языка на армянский».
Продолжительность среднего профессионального образовательного программы на основе общего образования составляет 2 года. В этом году впервые Ереванский государственный гуманитарный колледж проведет прием на указанную специальность: выделено 25 мест, из которых 13 бесплатных и 12 платных.
«Для расширения социальных возможностей людей с нарушениями слуха очень важно наличие переводчика жестового языка. Они играют существенную роль в поддержке в различных ситуациях, начиная с самых простых бытовых случаев», – отмечает заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Араксия Сваджян, представляя новую специальность.
По ее словам, была сформирована рабочая группа из представителей различных профессиональных структур, которая изучила международный опыт и около года работала над содержанием образовательной программы и разработкой стандартов:
По наблюдениям Араксии Сваджян, в Армении довольно велик спрос на сурдопереводчиков: в сфере телевидения, в некоторых специализированных учреждениях существует законодательное требование о необходимости обеспечения сурдоперевода. Кроме того, в рамках всеобъемлющей инклюзии есть дальняя цель: дети с нарушениями слуха должны посещать не специальные школы, а учиться в школе своего сообщества. То есть в школе должен быть соответствующий специалист по мере необходимости.
Говоря о преподавателях, заместитель министра отмечает, что при разработке программы были учтены все необходимые компетенции, которые должен иметь данный специалист. Поскольку в Армении никогда не проводился учебный процесс по подготовке таких специалистов, сформированная база дипломированных специалистов пока отсутствует. Преподавание будут осуществлять специалисты с многолетним опытом в данной области:
Для поступления на эту специальность конкурсными являются баллы аттестатов по предметам «Социология», «Биология» и «Армянский язык».