Բաբաջանյանի մեղեդիները՝ Դիլիջանի սրտում․ Ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը անվճար համերգ կունենա
Հուլիսի 22-ին` ժամը 19։00-ին, Դիլիջանում տեղի կունենա Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի և Green Rock-ի համատեղ բացօթյա համերգը՝ նվիրված Դիլիջանին և դիլիջանցիներին։
Ֆիլհարմոնիկից հայտնում են, որ մշակութային այս յուրահատուկ երեկոն կանցկացվի Դիլիջանի քաղաքային լճի հարևւանությամբ։ Քաղաքի բնակիչներն ու հյուրերը կվայելեն հայ ամենասիրելի կոմպոզիտորներից մեկի՝ Առնո Բաբաջանյանի ստեղածագործությունները: Համերգի մուտքն ազատ է բոլի համար:
Միջոցառման նպատակն է մշակույթը դարձնել համայնքային կյանքի կարևոր բաղադրիչներից մեկն ու նպաստել Դիլիջանի մշակութային միջավայրի զարգացմանը։
Գրին Ռոքի գործադիր տնօրեն Կատերինա Դանեկինայի գնահատմամբ՝ կայուն քաղաքային զարգացումը միայն ենթակառուցվածքների և ներդրումների մասին չէ․ այն առաջին հերթին մարդկանց, համայնքների և մշակույթի մասին է։
«Դիլիջանն ունի բացառիկ ներուժ՝ դառնալու տարածաշրջանի կարևորագույն մշակութային, կրթական և զբոսաշրջային կենտրոններից մեկը, և Green Rock-ի տեսլականն է աջակցել այդ ճանապարհին՝ ստեղծելով միջավայրեր, որոնք արժեք են ձևավորում քաղաքի և նրա բնակիչների համար։ Մենք ցանկանում ենք, որ Green Rock-ի տարածքները դառնան վայրեր, որտեղ մարդիկ ոչ միայն կաշխատեն, կհանգստանան և կապրեն, այլև կհանդիպեն, կվայելեն արվեստը և կստեղծեն նոր գաղափարներ»։
Անդրադառնալով նախաձեռնությանը՝ Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը նշել է. «Դիլիջանը միշտ եղել է Հայաստանի երաժշտական կարևորագույն կենտրոններից մեկը. պատահական չէ, որ հենց այստեղ է գտնվում Էդվարդ Միրզոյանի անվան կոմպոզիտորների ստեղծագործական տունը, որը տասնամյակներ շարունակ ոգեշնչման աղբյուր է եղել մեծանուն կոմպոզիտորների համար: Մենք անչափ ուրախ ենք, որ Ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի և Green Rock-ի համագործակցությամբ նպաստում ենք այս հրաշալի ավանդույթների վերականգնմանը՝ Դիլիջանի սրտում հնչեցնելով բարձրարժեք երաժշտություն: Համերգային ծրագրում ընդգրկել ենք Առնո Բաբաջանյանի սիրված երգերը, ինչը նույնպես խորհրդանշական է, քանի որ նա հաճախ է հյուրընկալվել և ստեղծագործել Դիլիջանում։ Բաբաջանյանի երաժշտական ժառանգությունը հայկական մշակույթի անգնահատելի գանձերից է, որն աչքի է ընկնում իր բացառիկ քնարականությամբ, անսահման ջերմությամբ, ժողովրդական ու արդիական հարմոնիաների ու ռիթմերի ինքնատիպ համադրությամբ. այն ապրում է սերունդների սրտում և հիշողության մեջ: Հուսով ենք, որ այս երեկոն դիլիջանցիներին անմոռանալի պահեր կպարգևի»։

Babajanyan's melodies in the heart of Dilijan: The National Philharmonic Orchestra will have a free concert.
22-07-2026 16:00 Armenia Culture
On July 22 at 19:00, an outdoor concert featuring the Armenian National Philharmonic Orchestra and Green Rock will take place in Dilijan, dedicated to Dilijan and its residents.
The Philharmonic reports that this unique cultural evening will be held near the city lake of Dilijan. Residents and guests of the city will enjoy works by one of Armenia's most beloved composers, Arno Babajanian. Admission to the concert is free for everyone.
The aim of the event is to make culture an important component of community life and to contribute to the development of Dilijan's cultural environment.
According to Katerina Danekina, Executive Director of Green Rock, sustainable urban development is not just about infrastructure and investments; it is primarily about people, communities, and culture.
«Dilijan has exceptional potential to become one of the most important cultural, educational, and tourism centers in the region, and Green Rock's vision is to support this journey by creating environments that add value to the city and its residents. We want Green Rock's areas to become places where people not only work, relax, and live, but also meet, enjoy art, and create new ideas».
Commenting on the initiative, the artistic director and chief conductor of the Armenian National Philharmonic Orchestra, Edward Topchyan, noted: «Dilijan has always been one of the most important musical centers in Armenia. It is no coincidence that the Creative House of Composers named after Edward Mirzoyan is located here, which has been a source of inspiration for renowned composers for decades. We are very pleased that through the collaboration of the Philharmonic Orchestra and Green Rock, we are contributing to the revival of these wonderful traditions by presenting high-quality music in the heart of Dilijan. We have included Arno Babajanian's beloved songs in the concert program, which is also symbolic, as he often visited and created in Dilijan. Babajanian's musical legacy is an invaluable treasure of Armenian culture, distinguished by its exceptional lyricism, boundless warmth, and unique combination of folk and contemporary harmonies and rhythms. It lives in the hearts and memories of generations. We hope this evening will provide unforgettable moments for the people of Dilijan».