Բաբաջանյանի մեղեդիները՝ Դիլիջանի սրտում․ Ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը անվճար համերգ կունենա
Հուլիսի 22-ին` ժամը 19։00-ին, Դիլիջանում տեղի կունենա Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի և Green Rock-ի համատեղ բացօթյա համերգը՝ նվիրված Դիլիջանին և դիլիջանցիներին։
Ֆիլհարմոնիկից հայտնում են, որ մշակութային այս յուրահատուկ երեկոն կանցկացվի Դիլիջանի քաղաքային լճի հարևւանությամբ։ Քաղաքի բնակիչներն ու հյուրերը կվայելեն հայ ամենասիրելի կոմպոզիտորներից մեկի՝ Առնո Բաբաջանյանի ստեղածագործությունները: Համերգի մուտքն ազատ է բոլի համար:
Միջոցառման նպատակն է մշակույթը դարձնել համայնքային կյանքի կարևոր բաղադրիչներից մեկն ու նպաստել Դիլիջանի մշակութային միջավայրի զարգացմանը։
Գրին Ռոքի գործադիր տնօրեն Կատերինա Դանեկինայի գնահատմամբ՝ կայուն քաղաքային զարգացումը միայն ենթակառուցվածքների և ներդրումների մասին չէ․ այն առաջին հերթին մարդկանց, համայնքների և մշակույթի մասին է։
«Դիլիջանն ունի բացառիկ ներուժ՝ դառնալու տարածաշրջանի կարևորագույն մշակութային, կրթական և զբոսաշրջային կենտրոններից մեկը, և Green Rock-ի տեսլականն է աջակցել այդ ճանապարհին՝ ստեղծելով միջավայրեր, որոնք արժեք են ձևավորում քաղաքի և նրա բնակիչների համար։ Մենք ցանկանում ենք, որ Green Rock-ի տարածքները դառնան վայրեր, որտեղ մարդիկ ոչ միայն կաշխատեն, կհանգստանան և կապրեն, այլև կհանդիպեն, կվայելեն արվեստը և կստեղծեն նոր գաղափարներ»։
Անդրադառնալով նախաձեռնությանը՝ Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը նշել է. «Դիլիջանը միշտ եղել է Հայաստանի երաժշտական կարևորագույն կենտրոններից մեկը. պատահական չէ, որ հենց այստեղ է գտնվում Էդվարդ Միրզոյանի անվան կոմպոզիտորների ստեղծագործական տունը, որը տասնամյակներ շարունակ ոգեշնչման աղբյուր է եղել մեծանուն կոմպոզիտորների համար: Մենք անչափ ուրախ ենք, որ Ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի և Green Rock-ի համագործակցությամբ նպաստում ենք այս հրաշալի ավանդույթների վերականգնմանը՝ Դիլիջանի սրտում հնչեցնելով բարձրարժեք երաժշտություն: Համերգային ծրագրում ընդգրկել ենք Առնո Բաբաջանյանի սիրված երգերը, ինչը նույնպես խորհրդանշական է, քանի որ նա հաճախ է հյուրընկալվել և ստեղծագործել Դիլիջանում։ Բաբաջանյանի երաժշտական ժառանգությունը հայկական մշակույթի անգնահատելի գանձերից է, որն աչքի է ընկնում իր բացառիկ քնարականությամբ, անսահման ջերմությամբ, ժողովրդական ու արդիական հարմոնիաների ու ռիթմերի ինքնատիպ համադրությամբ. այն ապրում է սերունդների սրտում և հիշողության մեջ: Հուսով ենք, որ այս երեկոն դիլիջանցիներին անմոռանալի պահեր կպարգևի»։

Мелодии Бабаджаняна в сердце Дилижана: Национальный филармонический оркестр проведет бесплатный концерт
22-07-2026 16:00 Армения Культура
22 июля в 19:00 в Дилижане состоится совместный открытый концерт Национального филармонического оркестра Армении и Green Rock, посвященный Дилижану и дилижанцам.
Филармония сообщает, что этот уникальный культурный вечер пройдет рядом с городским озером Дилижана. Жители города и гости смогут насладиться произведениями одного из самых любимых армянских композиторов — Арно Бабаджаняна. Вход на концерт свободный для всех.
Цель мероприятия — сделать культуру важной частью общественной жизни и способствовать развитию культурной среды Дилижана.
По словам генерального директора Green Rock Екатерины Данекиной, устойчивое городское развитие — это не только инфраструктура и инвестиции, это прежде всего люди, сообщества и культура.
«Дилижан обладает исключительным потенциалом стать одним из важнейших культурных, образовательных и туристических центров региона, и видение Green Rock заключается в поддержке этого пути, создавая среды, которые формируют ценности для города и его жителей. Мы хотим, чтобы территории Green Rock стали местами, где люди не только будут работать, отдыхать и жить, но и встречаться, наслаждаться искусством и создавать новые идеи».
Комментируя инициативу, художественный руководитель и главный дирижер Национального филармонического оркестра Армении Эдуард Топчян отметил: «Дилижан всегда был одним из важнейших музыкальных центров Армении. Не случайно именно здесь находится Дом творчества композиторов имени Эдварда Мирзояна, который на протяжении десятилетий служил источником вдохновения для великих композиторов. Мы очень рады, что благодаря сотрудничеству Филармонического оркестра и Green Rock мы способствуем восстановлению этих замечательных традиций, исполняя высококачественную музыку в сердце Дилижана. В концертной программе мы включили любимые песни Арно Бабаджаняна, что также символично, так как он часто бывал и творил в Дилижане. Музыкальное наследие Бабаджаняна — это неоценимое сокровище армянской культуры, отличающееся своей исключительной лиричностью, безграничным теплом, уникальным сочетанием народных и современных гармоний и ритмов. Оно живет в сердцах и памяти поколений. Надеемся, что этот вечер подарит дилижанцам незабываемые моменты».