Վանաձոր և Գյուլագարակ համայնքներին է վերադարձվել 12 հողատարածք
Լոռու մարզում, 2026 թվականի 1-ին կիսամյակում, քրեական վարույթներով, ինչպես նաև դատախազական ներգործության միջոցների կիրառմամբ, պետությանը, համայնքին, պետական և համայնքային մասնակցությամբ կազմակերպություններին պատճառված վնասի վերականգնված գումարի չափը կազմել է 82 միլիոն 480 հազար դրամ:
Մասնավորապես՝ պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում Լոռու մարզի դատախազության ներկայացրած միջնորդագրերի հիման վրա՝ Լոռու մարզի Վանաձոր համայնքի տիրապետմանն է վերադարձվել 37 միլիոն 117 հազար դրամ կադաստրային արժեքով, 3530.45 քմ մակերեսով 9 հողամաս, իսկ քրեական վարույթի շրջանակում՝ Լոռու մարզի դատախազության միջնորդագրի հիման վրա, Լոռու մարզի Գյուլագարակ համայնքի սեփականության իրավունքն է վերականգնվել 2 միլիոն 315 հազար դրամ կադաստրային արժեքով, 2.11588 հա մակերեսով 3 հողամասի նկատմամբ:
Լոռու մարզի դատախազության կողմից, 2026 թվականի 1-ին կիսամյակում, ծանր հանցագործություններով մեղադրական եզրակացությամբ, դատարան է հանձնվել 26 քրեական վարույթ, իսկ առանձնապես ծանր հանցագործություններով՝ 7 քրեական վարույթ:
Ծանր հանցագործություններով օրինական ուժի մեջ է մտել 8 մեղադրական դատավճիռ, իսկ առանձնապես ծանր հանցագործություններով՝ 4 մեղադրական դատավճիռ:

Ванадзор и Гюлагарак получили обратно 12 земельных участков
В Лорийской области, в первом полугодии 2026 года, в рамках уголовных производств, а также с применением мер прокурорского воздействия, сумма восстановленных убытков, причиненных государству, общине, государственным и муниципальным организациям, составила 82 миллиона 480 тысяч драмов.
В частности, в рамках полномочий по защите государственных (муниципальных) интересов, на основании представленных прокуратурой Лорийской области ходатайств, в собственность общины Ванадзора Лорийской области возвращено 9 земельных участков общей кадастровой стоимостью 37 миллионов 117 тысяч драмов и площадью 3530,45 кв. м, а в рамках уголовного производства, на основании ходатайства прокуратуры Лорийской области, восстановлено право собственности на 3 земельных участка площадью 2,11588 га и кадастровой стоимостью 2 миллиона 315 тысяч драмов в общине Гюлагарак Лорийской области.
Прокуратурой Лорийской области в первом полугодии 2026 года в суд передано 26 уголовных производств с обвинительными заключениями по тяжким преступлениям, а по особо тяжким преступлениям – 7 уголовных производств:
По тяжким преступлениям вступили в законную силу 8 обвинительных приговоров, а по особо тяжким преступлениям – 4 обвинительных приговора: