ՌԴ–ի և Հայաստանի ապրանքաշրջանառությունը նախորդ տարվա համեմատ նվազել է 2/3-ով. Օվերչուկ
Sputnik. Ռուսաստանի փոխվարչապետը հիշեցրել է, որ վերջին 3-4 տարվա ընթացքում ռուսական կողմը Հայաստանի գործընկերներին ասում էր, որ նման ռիսկեր կան։
Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը դրամատիկ կերպով կրճատվում է. 2026 թվականին ցուցանիշը նախորդ տարվա համեմատ նվազել է երկու երրորդով և կշարունակի նվազել։ Այս մասին լրագրողներին ասել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
«Այն իրավիճակը, որը զարգանում է ԵԱՏՄ-ի և Հայաստանի հարաբերություններում, կանխատեսելի էր։ Մենք վերջին 3-4 տարվա ընթացքում Հայաստանի մեր գործընկերներին ասում էինք, որ նման ռիսկեր կան, մասնավորապես՝ ապրանքաշրջանառության կրճատման ռիսկեր»,- նշել է ՌԴ փոխվարչապետը։
2024 թվականին Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը հասել էր ռեկորդային ցուցանիշի՝ շուրջ 12 միլիարդ դոլարի, ինչը հսկայական թիվ է։ Անցյալ տարի այն նվազել էր՝ հասնելով մոտ 8 միլիարդ դոլարի։
«Այս տարի ապրանքաշրջանառության դրամատիկ անկում է տեղի ունենում՝ 2025 թվականի համեմատ այն կրճատվել է մոտ երկու երրորդով։ Իրավիճակն այնպիսին է, որ ցուցանիշն ակնհայտորեն շարունակելու է նվազել»,- արձանագրել է Օվերչուկը։
Ավելի վաղ Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեն հայտնել էր, որ 2026 թվականի առաջին 5 ամիսներին Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը Ռուսաստանի հետ կրճատվել է շուրջ 567 միլիոն դոլարով՝ 2 միլիարդ 763 միլիոն դոլարից հասնելով 2 միլիարդ 196 միլիոն դոլարի։

The trade turnover between the Russian Federation and Armenia has decreased by 2/3 compared to last year, Ovechuk stated.
06-08-2026 12:04 Ռուսաստան Economy
Sputnik. The Russian Deputy Prime Minister reminded that in the last 3-4 years, the Russian side has been telling its Armenian partners that such risks exist.
The trade turnover between Russia and Armenia is dramatically decreasing. In 2026, the figure has decreased by two-thirds compared to the previous year and will continue to decline. This was stated by Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk to reporters.
«The situation that is developing in the relations between the EAEU and Armenia was predictable. Over the last 3-4 years, we have been telling our partners in Armenia that such risks exist, particularly the risks of a decrease in trade turnover,» noted the Russian Deputy Prime Minister.
In 2024, the trade turnover between Russia and Armenia reached a record figure of around 12 billion dollars, which is a huge number. Last year, it decreased to about 8 billion dollars.
«This year, there is a dramatic decline in trade turnover, which has decreased by about two-thirds compared to 2025. The situation is such that the figure will obviously continue to decline,» Overchuk recorded.
Previously, Armenia's statistical committee reported that in the first 5 months of 2026, Armenia's trade turnover with Russia decreased by about 567 million dollars, from 2 billion 763 million dollars to 2 billion 196 million dollars.