Դուք չեք որոշում՝ առողջապահությունից պատկերացում ունեմ, թե ոչ. թոքաբան պետք է լինե՞ի, որ առաջադրվեի. Լուսինե Բադալյան
21-08-2026 13:40 Հայաստան Քաղաքականություն
tert.am. Դուք չեք որոշում՝ առողջապահությունից պատկերացում ունեմ, թե ոչ, թոքաբան պետք է լինե՞ի, որ առաջադրվեի: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Լուսինե Բադալյանը՝ պարզաբանելով առանց բժշկական կրթություն ունենալու առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ ընտրվելու հետ կապված լրագրողների հարցերին:
«Պարտավոր չէ ունենալ բժշկական մասնագիտություն, որևէ տեղ նման բան գրված չկա, և հիշելով, թե նախկինում ովքեր են գլխավորել հանձնաժողովը, որևէ մեկը բժիշկ չի եղել: Այս իմաստով հանձնաժողովի նախագահը հիմնականում համակարգում է հանձնաժողովի աշխատանքները, դրա համար էլ օրենքում նման կետ գրված չէ, որ որևէ հանձնաժողովի նախագահ պարտավոր է լինել մասնագետ։
Համենայն դեպս, եթե խոսում ենք մասնագիտական տեսանկյունից, բժիշկ լինելը Ազգային ժողովի ներքին աշխատանքների վրա էական ազդեցություն դերակատարում չի կարող ունենալ, բայց առողջապահության մասնագետ լինելը իհարկե ցանկալի է, և այս իմաստով այս ընթացքում ես հասցրել եմ այդ կրթությունը ստանալ, կարծում եմ, որ նաև երկու գումարումներում այդ հանձնաժողովում աշխատանքային փորձերը տալիս են այդ հնարավորությունը: Հասցրել եմ ընդունվել և ավարտել Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի բուժհաստատությունների կառավարում մագիստրոսական ծրագիրը»,- նշել է Բադալյանը:
Անդրադառնալով իր առողջապահական գիտելիքների մասին լրագրողի հարցին՝ Բադալյանը պատասխանեց. «Առաջին հերթին դուք չեք, որ կորոշեք ես պատկերացում ունեմ առողջապահական գիտելիքներից, թե ոչ, ես պետք է լինեմ էնդոկրինոլոգ, թե՞ ասենք թոքաբան, թոքաբան լինելու անհրաժեշտություն չկա»:

You do not decide whether I have an understanding of healthcare or not. Should I have been a pulmonologist to be nominated? Lusine Badalyan
21-08-2026 13:36 Armenia Politics
tert.am. You do not decide whether I have an understanding of healthcare or not; should I have been a pulmonologist to be nominated? This was stated by Luise Badalyan, a member of the "Civil Contract" faction, during a conversation with journalists, clarifying questions from reporters regarding her election as the chair of the permanent committee on healthcare without having a medical education:
"It is not necessary to have a medical specialty; there is nothing written anywhere about this, and remembering who has previously led the committee, none of them have been doctors. In this sense, the chair of the committee mainly coordinates the work of the committee, which is why there is no such point in the law stating that any committee chair must be a specialist."
"In any case, if we talk from a professional perspective, being a doctor cannot have a significant impact on the internal workings of the National Assembly, but being a healthcare specialist is certainly desirable, and in this sense, during this time I have managed to obtain that education; I believe that also the work experiences in those two sessions provide that opportunity. I have managed to enroll in and complete the master's program in healthcare management at the Yerevan State Medical University named after Mkhitar Heratsi," Badalyan noted.
Responding to a journalist's question about her healthcare knowledge, Badalyan replied, "First of all, you do not decide whether I have an understanding of healthcare knowledge or not; I should be an endocrinologist, or say, a pulmonologist; there is no need to be a pulmonologist."