ՀՀ ԱԺ նախագահը հայտարարություն է տարածել, ըստ որի՝ օգոստոսի 24-ին՝ ժամը 10։00-ին, տեղի կունենա Ազգային ժողովի իններորդ գումարման առաջին նստաշրջանի հերթական նիստը, որի ընթացքում կքննարկվի Կառավարության ծրագիրը։
«Հիմք ընդունելով ՀՀ Սահմանադրության 151-րդ հոդվածը և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 33-րդ հոդվածի 8-րդ մասը` Կառավարության ծրագիրը քննարկելու նպատակով օգոստոսի 24-ին` ժամը 10.00-ին, տեղի կունենա Ազգային ժողովի իններորդ գումարման առաջին նստաշրջանի հերթական նիստը»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

The Speaker of the National Assembly has issued a statement.
The President of the National Assembly of the Republic of Armenia has issued a statement announcing that on August 24 at 10:00 AM, a regular session of the first sitting of the ninth convocation of the National Assembly will take place, during which the Government's program will be discussed.
«Based on Article 151 of the Constitution of the Republic of Armenia and part 8 of Article 33 of the constitutional law "Rules of Procedure of the National Assembly," a regular session of the first sitting of the ninth convocation of the National Assembly will take place on August 24 at 10:00 AM for the purpose of discussing the Government's program,» the statement reads.