ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԹԱՓՈՒՐ ԱՇԽԱՏԱՏԵՂԵՐԸ ՇԱՏ ԴԺՎԱՐՈՒԹՅԱՄԲ ԵՆ<br /> ԼՐԱՑՎՈՒՄ,- ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒՄ Է ԶԲԱՂՎԱԾՈՒԹՅԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՊԵՏԸ<br />
ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԹԱՓՈՒՐ ԱՇԽԱՏԱՏԵՂԵՐԸ ՇԱՏ ԴԺՎԱՐՈՒԹՅԱՄԲ ԵՆ
ԼՐԱՑՎՈՒՄ,- ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒՄ Է ԶԲԱՂՎԱԾՈՒԹՅԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՊԵՏԸ
• 16-01-2007 19:45:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանում թափուր աշխատատեղերը կամ շատ դժվարությամբ են լրացվում, կամ էլ ընդհանրապես չեն լրացվում: Այս մասին հունվարի 16-ի ասուլիսում հայտնեց ՀՀ Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության «Զբաղվածության պետական ծառայություն» գործակալության պետ Սոնա Հարությունյանը: Ըստ նրա, դրա հիմնական պատճառն այն է, որ չկան աշխատաշուկայում պահանջվող մասնագետներ` էլեկտրաեռակցողներ, գազաեռակցողներ, կռունկավարներ, փականագործներ եւ այլն: Ըստ նրա, եթե Երեւանում թափուր աշխատատեղերի մեծ մասը բանվորական մասնագիտությունների գծով են, ապա մարզերում առկա են մանկավարժների, բժիշկների թափուր տեղեր: Ս.Հարությունյանը հայտնեց նաեւ, որ 2006թ.-ի նոյեմբերից իրականացվող «Ձեռնարկատիարական գործունեության պետական գրանցման համար գործազուրկներին եւ հաշմանդամներին ֆինանսական աջակցության տրամադրում» ծրագրի շրջանակներում գործակալությունը համագործակցելու է Փոքր եւ միջին բիզնեսի զարգացման հիմնադրամի հետ: Այդ համագործակցության շնորհիվ հնարավոր կլինի համապատասխան մասնագիտական ուսուցման ծրագրում ընդգրկված գործազուրկներին ձեռնարկատիրական գործունեություն սկսելու համար վարկեր տալ: Նշվեց նաեւ, որ «Մասնագիտական ուսուցում» ծրագրի շրջանակներում 2006թ.-ին 25 մասնագիտությունների գծով ուսուցման ծրագրերում ընդգրկվել են 1050 գործազուրկներ, որոնցից 100-ը ուսուցումն ավարտելուց հետո անմիջապես ապահովվել են աշխատանքով: 2005թ.-ին ուսուցում անցածներից 2006թ.-ի ընթացքում աշխատանքի է տեղավորվել նրանց շուրջ 70%-ը:

ВАКАНТНЫЕ ДОЛЖНОСТИ В АРМЕНИИ ВОСПОЛНЯЮТСЯ С БОЛЬШИМ<br /> ТРУДОМ,- ЗАЯВЛЯЕТ РУКОВОДИТЕЛЬ СЛУЖБЫ ЗАНЯТОСТИ<br />
ВАКАНТНЫЕ ДОЛЖНОСТИ В АРМЕНИИ ВОСПОЛНЯЮТСЯ С БОЛЬШИМ
ТРУДОМ,- ЗАЯВЛЯЕТ РУКОВОДИТЕЛЬ СЛУЖБЫ ЗАНЯТОСТИ
• 16-01-2007 19:45:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 16 ЯНВАРЯ, НОЯН ТАПАН. Вакантные рабочие места в Армении восполняются или с большим трудом, или вообще не восполняются. Об этом на пресс-конференции 16 января сообщила руководитель агентства "Государственная служба занятости" Сона Арутюнян. По ее словам, основной причиной этого является то, что нет востребованных на рынке труда специалистов электросварщиков, газосварщиков, крановщиков, слесарей и др. По его словам, если в Ереване большую часть вакантных должностей составляют рабочие специальности, то в областях существуют вакантные должности педагогов, врачей. С.Арутюнян сообщила также, что в рамках осуществляемой с ноября 2006 года программы "Предоставление финансовой поддержки безработным и инвалидам для государственной регистрации предпринимательской деятельности" агентство будет сотрудничать с Фондом развития бизнеса малого и среднего предпринимательства. Благодаря этому сотрудничеству будет возможно предоставить кредиты безработным, включенным в соответствующие программы обучения, для организации предпринимательской деятельности. Было отмечено также, что в рамках программы "Специализированное обучение" в 2006 году по линии 25 специальностей было привлечено 1050 безработных, 100 из которых после завершения обучения были сразу же обеспечены работой. Из получивших специальное обучение в 2005 году в течение 2006 года на работу устроились около 70%.