ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ԱՌԿԱ Է ԲԱՆՎՈՐԱԿԱՆ ԵՎ ՍՊԱՍԱՐԿՄԱՆ ՈԼՈՐՏԻ<br /> ՄԱՍՆԱԳԵՏՆԵՐԻ ՊԱՀԱՆՋԱՐԿ, ԻՍԿ ՄԱՐԶԵՐՈՒՄ` ԲԺԻՇԿՆԵՐԻ, ԴԵՂԱԳՈՐԾՆԵՐԻ<br /> ԵՎ ՈՒՍՈՒՑԻՉՆԵՐԻ<br />
ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ԱՌԿԱ Է ԲԱՆՎՈՐԱԿԱՆ ԵՎ ՍՊԱՍԱՐԿՄԱՆ ՈԼՈՐՏԻ
ՄԱՍՆԱԳԵՏՆԵՐԻ ՊԱՀԱՆՋԱՐԿ, ԻՍԿ ՄԱՐԶԵՐՈՒՄ` ԲԺԻՇԿՆԵՐԻ, ԴԵՂԱԳՈՐԾՆԵՐԻ
ԵՎ ՈՒՍՈՒՑԻՉՆԵՐԻ
• 20-11-2006 16:30:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հունվար-հոկտեմբերին Հայաստանում աշխատանքի է տեղավորվել 6986 աշխատանք փնտրող` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 6589-ի փոխարեն: Ինչպես «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցին հայտնեցին ՀՀ «Զբաղվածության պետական ծառայություն» գործակալությունում, աշխատանքի տեղավորվածների 60%-ը կանայք են: Արդյունաբերության ոլորտում աշխատանքի են տեղավորվել աշխատանք փնտրողների 20,9%-ը, առեւտրի եւ հասարակական սննդի ոլորտում` 19,1%-ը, շինարարության ոլորտում` 10%-ը, կրթության ոլորտում` 6,5%-ը, տրանսպորտի եւ կապի ոլորտում` 5,4%-ը: Նույն ամիսներին մասնագիտական ուսուցման ծրագրերում ընդգրկվել են 763 գործազուրկներ, որոնցից 410-ը ՀՀ պետբյուջեի, իսկ 353-ը` ՀՀ Սոցիալաւկան ապահովության պետական հիմնադրամի ֆինանսական միջոցներով: Վարձատրվող հասարակական աշխատանքներում ընդգրկվել է 7913 աշխատանք փնտրող անձ: Նոյեմբերի 1-ի դրությամբ գործատուների կողմից ներկայացված թափուր աշխատատեղերի ամսական միջին թիվը կազմել է 1362: Եթե Երեւանում մեծ տոկոս է կազմում բանվորական եւ սպասարկման ոլորտների մասնագետների պահանջարկը (92,3%), ապա մարզերում հիմնականում գերակշռում է բժիշկների, դեղագործների եւ ուսուցիչների պահանջարկը (46,2%): Նշվեց նաեւ, որ «Դպրոցական աշխատակազմի օպտիմալացման եւ աջակցության» ծրագրի շրջանակներում կրճատված 7242 ուսուցիչներից զբաղվածության տարածքային կենտրոններ են դիմել եւ հաշվառվել 3093-ը: Նրանցից «Տեղափոխման դրամաշնորհ» ծրագրից օգտվել է 64-ը, լրացուցիչ դրամավճարներից` 913-ը, մասնագիտական ուսուցման ծրագրում ընդգրկվել է 518-ը, հոգեբանական աջակցություն է ստացել 15-ը:

В ЕРЕВАНЕ ОЩУЩАЕТСЯ ПОТРЕБНОСТЬ В РАБОЧЕЙ СИЛЕ И В<br /> СПЕЦИАЛИСТАХ СФЕРЫ ОБСЛУЖИВАНИЯ, А В ОБЛАСТЯХ - ВРАЧЕЙ,<br /> ФАРМАЦЕВТОВ И УЧИТЕЛЕЙ<br />
В ЕРЕВАНЕ ОЩУЩАЕТСЯ ПОТРЕБНОСТЬ В РАБОЧЕЙ СИЛЕ И В
СПЕЦИАЛИСТАХ СФЕРЫ ОБСЛУЖИВАНИЯ, А В ОБЛАСТЯХ - ВРАЧЕЙ,
ФАРМАЦЕВТОВ И УЧИТЕЛЕЙ
• 20-11-2006 16:30:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 20 НОЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. В январе-октябре в Армении на работу устроилось 6986 ищущих работу вместо 6589 - в прошлом году. Как сообщили корреспонденту "НОЯН ТАПАН" в агентстве РА "Государственная служба занятости", 60% устроившихся на работу - женщины. В промышленной сфере на работу устроились 20,9%, в сфере торговли и общественного питания - 19,1%, в сфере строительства - 6,5%, в сфере транспорта и связи - 5,4%. В те же месяцы в программы профессионального обучения было вовлечено 763 безработных, 410 из которых обучались на средства из госбюджета РА, а 353 - на финансовые средства, предоставленные Государственным фондом социального обеспечения РА. К оплачиваемым общественным работам было привлечено 7913 лиц, ищущих работу. По состоянию на 1 ноября среднемесячное количество вакантных мест, представленных работодателями, составляет 1362. Если в Ереване большой процент составляет потребность в специалистах рабочей сферы и сферы обслуживания, то в областях, в основном, преобладает потребность во врачах, фармацевтах и учителях (46,2%). Было отмечено также, что из сокращенных в рамках программы "Содействие и оптимизация школьного персонала" 7242 учителей в региональные центры занятости обратились и были взяты на учет 3093 человека. Программой "Грант на перемещение" воспользовались 64 человека, дополнительными денежными выплатами - 913, в программу профессионального обучения были включены 518 человек, психологическую помощь получили 15 человек.