ՀՈՒՆՎԱՐ-ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻՆ ԵՐԵՎԱՆԻ ՀԻՎԱՆԴԱՆՈՑՆԵՐՈՒՄ ՊԵՏՊԱՏՎԵՐԻ<br /> ՇՐՋԱՆԱԿՈՒՄ ՄԱՏՈՒՑՎԵԼ ԵՆ 4,1 ՄԼՆ ԱՄՆ ԴՈԼԱՐԻ ԲՈՒԺԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ<br />
ՀՈՒՆՎԱՐ-ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻՆ ԵՐԵՎԱՆԻ ՀԻՎԱՆԴԱՆՈՑՆԵՐՈՒՄ ՊԵՏՊԱՏՎԵՐԻ
ՇՐՋԱՆԱԿՈՒՄ ՄԱՏՈՒՑՎԵԼ ԵՆ 4,1 ՄԼՆ ԱՄՆ ԴՈԼԱՐԻ ԲՈՒԺԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ
• 30-10-2006 20:00:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: 2006թ.-ի հունվար-սեպտեմբերին Երեւանի քաղաքապետարանի ենթակայության տակ գտնվող հիվանդանոցներում պետպատվերի շրջանակներում մատուցվել են 1 մլրդ 799 մլն դրամի (մոտ 4,1 մլն ԱՄՆ դոլար) բուժծառայություններ, իսկ պոլիկլինիկներում` 2 մլրդ դրամի: Ինչպես հոկտեմբերի 30-ի ասուլիսում հայտնեց փոխքաղաքապետ Կամո Արեյանը, նշված ամիսների ընթացքում տեղամասային բժիշկների մոտ բնակչության այցելությունների թիվը կազմել է 435368, ինչը 2005թ.-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ 23,4%-ով ավելի է, նեղ մասնագետների մոտ գրանցվել է 548656 այց (աճը` 42%): Նույն ժամանակահատվածում 42%-ով աճել է նաեւ գործիքային հետազոտությունների թիվը: Ըստ Կ.Արեյանի, հունվար-սեպտեմբերին քաղաքապետարանի ենթակայության 4 կլինիկաներում անվճար բուժվել է 18362 հիվանդ, իսկ վճարովի բուժօգնությունից օգտվել է 7013 հիվանդ: Վիրահատական միջամտություն է ցուցաբերվել 6241 հիվանդի, ինչը նախորդ տարվա համեմատ ավելի է 12%-ով: Կ.Արեյանը հայտնեց, որ ավելացել են նաեւ շտապօգնության ծառայության կանչերը. եթե 2005թ.-ի հունվար-սեպտեմբերին գրանցվել էր 106558 կանչ, ապա այս տարվա 9 ամսում` 114 հազար: Երեւանի փոխքաղաքապետը հայտնեց, որ մայրաքաղաքի բնակիչներին առաջնահերթ բուժօգնություն են ցուցաբերում «Շտապօգնություն» ՓԲԸ-ի 35 բրիգադները: Կ.Արեյանը նշեց, որ ընկերության 35 մեքենաները բավարար չեն, որպեսզի անմիջապես արձագանքեն կանչերին, եւ ներկայումս քայլեր են ձեռնարկվում դրանց թիվն ավելացնելու ուղղությամբ: Բացի այդ, նախատեսվում է կապի նոր համակարգ ներդնել ծառայությունում:

MEDICAL SERVICES OF 4.1 MLN USD RENDERED WITHIN FRAMEWORK<br /> OF STATE ORDER AT YEREVAN HOSPITALS IN JANUARY-SEPTEMBER<br />
MEDICAL SERVICES OF 4.1 MLN USD RENDERED WITHIN FRAMEWORK
OF STATE ORDER AT YEREVAN HOSPITALS IN JANUARY-SEPTEMBER
• 30-10-2006 20:00:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, OCTOBER 30, NOYAN TAPAN. In 2006 January-September, medical services of 1 bln 799 mln drams (about 4.1 mln USD) were rendered within the framework of state order at hospitals and services of 2 bln drams at polyclinics within the jurisdiction of Yerevan Mayor's Office. As Deputy Yerevan Mayor Kamo Areyan said at the October 30 press conference, during the above mentioned months the number of population's visits to district doctors made 435368, which exceeds the index of the same period of 2005 by 23.4%. 548656 visits to narrow specialists were registered (growth 42%). The number of instrument examinations also increased by 42% in the same period. In K.Areyan's words, in January-September, 18362 people received free treatment at 4 clinics within the jurisdiction of Yerevan Mayor's Office and 7013 people received paid treatment. 6241 people were operated on, which exceeds last year's index by 12%. K.Areyan said that the number of ambulance calls also increased: 106558 calls were registered in 2005 January-September, whereas their number was 114 thousand in the 9 months of this year. Yerevan Deputy Mayor reported that 35 brigades of Ambulance CJSC show first aid to Yerevan population. K.Areyan said that company's 35 cars are not enough to immediately respond to the calls and currently some steps are being taken to increase their number. Besides, it is planned to introduce a new communication system to the service.