ՀՈՒՆՎԱՐ-ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻՆ ԵՐԵՎԱՆԻ ՀԻՎԱՆԴԱՆՈՑՆԵՐՈՒՄ ՊԵՏՊԱՏՎԵՐԻ<br /> ՇՐՋԱՆԱԿՈՒՄ ՄԱՏՈՒՑՎԵԼ ԵՆ 4,1 ՄԼՆ ԱՄՆ ԴՈԼԱՐԻ ԲՈՒԺԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ<br />
ՀՈՒՆՎԱՐ-ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻՆ ԵՐԵՎԱՆԻ ՀԻՎԱՆԴԱՆՈՑՆԵՐՈՒՄ ՊԵՏՊԱՏՎԵՐԻ
ՇՐՋԱՆԱԿՈՒՄ ՄԱՏՈՒՑՎԵԼ ԵՆ 4,1 ՄԼՆ ԱՄՆ ԴՈԼԱՐԻ ԲՈՒԺԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ
• 30-10-2006 20:00:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: 2006թ.-ի հունվար-սեպտեմբերին Երեւանի քաղաքապետարանի ենթակայության տակ գտնվող հիվանդանոցներում պետպատվերի շրջանակներում մատուցվել են 1 մլրդ 799 մլն դրամի (մոտ 4,1 մլն ԱՄՆ դոլար) բուժծառայություններ, իսկ պոլիկլինիկներում` 2 մլրդ դրամի: Ինչպես հոկտեմբերի 30-ի ասուլիսում հայտնեց փոխքաղաքապետ Կամո Արեյանը, նշված ամիսների ընթացքում տեղամասային բժիշկների մոտ բնակչության այցելությունների թիվը կազմել է 435368, ինչը 2005թ.-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ 23,4%-ով ավելի է, նեղ մասնագետների մոտ գրանցվել է 548656 այց (աճը` 42%): Նույն ժամանակահատվածում 42%-ով աճել է նաեւ գործիքային հետազոտությունների թիվը: Ըստ Կ.Արեյանի, հունվար-սեպտեմբերին քաղաքապետարանի ենթակայության 4 կլինիկաներում անվճար բուժվել է 18362 հիվանդ, իսկ վճարովի բուժօգնությունից օգտվել է 7013 հիվանդ: Վիրահատական միջամտություն է ցուցաբերվել 6241 հիվանդի, ինչը նախորդ տարվա համեմատ ավելի է 12%-ով: Կ.Արեյանը հայտնեց, որ ավելացել են նաեւ շտապօգնության ծառայության կանչերը. եթե 2005թ.-ի հունվար-սեպտեմբերին գրանցվել էր 106558 կանչ, ապա այս տարվա 9 ամսում` 114 հազար: Երեւանի փոխքաղաքապետը հայտնեց, որ մայրաքաղաքի բնակիչներին առաջնահերթ բուժօգնություն են ցուցաբերում «Շտապօգնություն» ՓԲԸ-ի 35 բրիգադները: Կ.Արեյանը նշեց, որ ընկերության 35 մեքենաները բավարար չեն, որպեսզի անմիջապես արձագանքեն կանչերին, եւ ներկայումս քայլեր են ձեռնարկվում դրանց թիվն ավելացնելու ուղղությամբ: Բացի այդ, նախատեսվում է կապի նոր համակարգ ներդնել ծառայությունում:

В ЯНВАРЕ-СЕНТЯБРЕ В БОЛЬНИЦАХ ЕРЕВАНА В РАМКАХ ГОСЗАКАЗА<br /> ОКАЗАНО МЕДУСЛУГ НА 4,1 МЛН ДОЛЛАРОВ США<br />
В ЯНВАРЕ-СЕНТЯБРЕ В БОЛЬНИЦАХ ЕРЕВАНА В РАМКАХ ГОСЗАКАЗА
ОКАЗАНО МЕДУСЛУГ НА 4,1 МЛН ДОЛЛАРОВ США
• 30-10-2006 20:00:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 30 ОКТЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. За январь-сентябрь 2006 года в больницах, подчиняющихся мэрии Еревана, в рамках госзаказа оказано медуслуг на сумму в 1 млрд 799 млн драмов (около 4,1 млн долларов США), а в поликлиниках - на 2 млрд драмов. Как сообщил на пресс-конференции 30 октября вице-мэр Камо Ареян, за отмеченные месяцы число посещений населением участковых врачей составило 435368, что по сравнению с тем же периодом 2005 года больше на 23,4%, у узких специалистов зарегистрировались 548656 человек (рост 42%). За тот же период на 42% возросло количество инструментальных обследований. По данным Ареяна, в январе-сентябре, в 4 клиниках в подчинении мэрии лечились 18362 больных, а платным лечением воспользовались 7013. Хирургическая помощь была оказана 6241 больному, что по сравнению с прошлым годом больше на 12%. К.Ареян сообщил, что стало больше вызовов скорой помощи: если за январь-сентябрь 2005 года скорую вызывали 106558 раз, то в этом году - 114000 раз. Вице-мэр сообщил, что первичную медицинскую помощь жителям Еревана оказывают 35 бригад ЗАО "Скорая помощь". Он отметил, что 35 машин скорой помощи недостаточны для быстрого реагирования на вызовы, и в настоящее время предпринимаются шаги для увеличения их количества. Кроме того, предусмотрено внедрить новую систему связи в этой службе.