Հ. Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնը հյուրախաղերով հանդես է եկել Արցախում
ՀՀ մշակույթի նախարարության «Մշակութային կանգառ» ծրագրի շրջանակում Երևանի Հ. Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնը՝ ս. թ. հունիսի 9-14-ը հյուրախաղերով հանդես է եկել Արցախում: «Անխելք մարդը» /ռեժիսոր՝ Ռ. Բաբայան/ և «Իմ
14-րդ «Ոսկե ծիրան» ՄԿՓ-ի արտամրցութային ծրագրի շրջանակներում ցուցադրվելու է ավելի քան 70 ֆիլմ
• 2017-06-16 15:40:46
Այս տարի  «Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային 14-րդ կինոփառատոնի (ՄԿՓ) արտամրցութային ծրագրերն առանձնակի հագեցվածություն ունեն. Դրանց շրջանակներում ընդհանուր առմամբ ցուցադրվելու է ավելի քան 70 ֆիլմ: Այս մասին հունիսի 16-ին լրագրողների
Հաշվետու համերգ՝ Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության երաժշտական և արվեստի դպրոցներում
• 2017-06-15 17:32:39
Կոմիտասի ինստիտուտ-թանգարանում տեղի է ունեցել Երևանի Բ. Կանաչյանի անվան թիվ 17 արվեստի դպրոցի հաշվետու համերգը, որի ընթացքում իրենց կատարումներն են ներկայացրել դպրոցի սաները:    Համերգին ներկա են եղել Երևանի քաղաքապետի տեղակալ
Ա. Խաչատրյանի անվան 13-րդ միջազգային մրցույթի հաղթող է ճանաչվել Ջուլիետա Ալեքսանյանը
• 2017-06-15 12:43:42
Հունիսի 14-ի երեկոյան հայտնի դարձան Խաչատրյանի անվան 13-րդ միջազգային մրցույթի հաղթողները։ Առաջին մրցանակի արժանացավ Հայաստանը ներկայացնող սոպրանո Ջուլիետա Ալեքսանյանը, երկրորդ մրցանակը շնորհվեց Ազամատ Ժելտիրգուզովին (Ղազախստան, բարիտոն), երրորդ մրցանակակիր դարձավ
Երևանում անցկացվելու է Գիա Կանչելիին նվիրված փառատոն
• 2017-06-14 15:19:21
Հունիսի 18-20-ը Երևանում կանցկացվի վրացի մեծանուն կոմպոզիտոր, մանկավարժ, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, ԽՍՀՄ պետական մրցանակի դափնեկիր Գիա Կանչելիին նվիրված փառատոն։ Միջոցառման շրջանակներում Երևանում տեղի կունենա երկու սիմֆոնիկ և մեկ կամերային
Էլժբետա Պենդերեցկա. «Խաչատրյանի մրցույթը կարևոր է Հայաստանի համար»
• 2017-06-13 14:16:42
Այսօր Խաչատրյանի անվան 13-րդ միջազգային մրցույթի մրցութային վերջին օրն է։ Մրցանակակիրների անունները կհրապարակվեն հունիսի 14-ին՝ խաչատրյանական այս ստուգատեսի փակման գալա համերգի ընթացքում։  Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ, Լյուդվիգ
Ձախ Հարութը Երևանում նոր տեսահոլովակ է նկարահանել (տեսագրություն)
• 2017-06-13 13:20:52
ՀՀ վաստակավոր արտիստ, սիրված երգիչ Հարութ Փամբուկչյանը՝ Ձախ Հարութը, երևանյան մենահամերգից հետո Հայաստանում տեսահոլովակ է նկարահանել: Տեսահոլովակը նկարահանվել է «Թե աչքերս քեզ որոնեն» երգի հիման վրա: Այն մի քանի
Երևանում կանցկացվի «Ա. Հարությունյանի անվան փողային գործիքների միջազգային փառատոնը»
• 2017-06-12 18:49:51
Ս.թ. հունիսի 25-ից 30-ը Ալ.Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի աջակցման հիմնադրամը կազմակերպում է «Ա. Հարությունյանի անվան փողային գործիքների միջազգային փառատոնը»: Անդրանիկ փառատոնի շրջանակներում կլինեն պրեմիերաներ, իսկ
Խաչատրյանի անվան մրցույթի 2-րդ փուլ են անցել 17 մասնակիցներ
• 2017-06-09 19:37:41
Հունիսի 8-ի ուշ երեկոյան պարզ են դարձել Արամ Խաչատրյանի անվան վոկալիստների 13-րդ միջազգային մրցույթի երկրորդ փուլ անցած մասնակիցները։ Առաջին փուլը հաղթահարել են 17 մասնակիցներ, որոնք ներկայացնում են հետևյալ երկրները՝
Ջիվան Ավետիսյանի «Վերջին բնակիչը» ֆիլմը՝ եվրոպական ցուցադրություններից մինչև Շանհայի միջազգային կինոփառատոն
• 2017-06-08 16:29:31
«Վերջին բնակիչը» ֆիլմի եվրոպական ցուցադրությունների սկիզբն ազդարարվել էր Հոլանդիայից, որտեղ մայիսի 26-ին ֆիլմի ցուցադրությունը կայացավ Ալմելոյում, մայիսի 27-ին՝ Ամստերդամում։ Ցուցադրությունների շղթան շարունակվեց դեպի Ֆինլանդիա, որտեղ մայիսի 30-ին՝ Հելսինկիում կայացավ
«Հիացած եմ, շատ լավ մասնակիցներ են». Մարկ Հիլդրյուն՝ խաչատրյանական մրցույթի մասին
• 2017-06-08 15:15:41
Հունիսի 8-ին Չայկովսկու անվան երաժշտական դպրոցում շարունակվում են Խաչատրյանի անվան 13-րդ միջազգային մրցույթի առաջին փուլի լսումները։ Տարբեր երկրներից ժամանած վոկալիստներն իրենց կատարումներով ներկայանում են հեղինակավոր ժյուրիին։  Ժյուրիի անդամ, «Ասկոնաս Հոլթ»
Թբիլիսիի Պ. Ադամյանի անվան պետական հայկական դրամատիկական թատրոնը միանում է ՀՀ մշակույթի նախարարության «Մշակութային կանգառ» ծրագրին
• 2017-06-08 12:13:34
ՀՀ մշակույթի նախարարության «Մշակութային կանգառ» ծրագրի շրջանակում Հայաստանի մի շարք համայնքներում ելույթ կունենա Թբիլիսիի Պետրոս Ադամյանի անվան պետական հայկական դրամատիկական թատրոնը /գեղարվեստական ղեկավար՝  Արմեն Բայանդուրյան/:   Հայաստանի սահմաններից դուրս գործող միակ
Տեղի է ունեցել Խաչատրյանի մրցույթի բացման հանդիսավոր արարողությունը (տեսանյութ)
• 2017-06-07 15:20:32
Հունիսի 6-ի երեկոյան Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի է ունեցել Խաչատրյանի անվան 13-րդ միջազգային մրցույթի բացման հանդիսավոր արարողությունը։ Երեկոյի ընթացքում հանդես են եկել Հայաստանի պետական
Խաչատրյանի մրցույթը Հայաստանում է համախմբել լավագույն երգիչներին
• 2017-06-06 18:05:18
Այսօր երեկոյան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի կունենա  Ա. Խաչատրյանի անվան 13-րդ միջազգային մրցույթի բացման հանդիսավոր արարողությունը։ Հիշեցնենք, որ մրցույթն այս տարի առաջին անգամ կանցկացվի «Վոկալ» մասնագիտությամբ։   Դեռևս
Խաչատրյանական մրցույթի մասնակիցները, ժուրիի անդամները պանթեոնում հարգանքի տուրք մատուցեցին կոմպոզիտորի հիշատակին
• 2017-06-06 15:04:29
Հունիսի 6-ն Արամ Խաչատրյանի ծննդյան օրն է։ Այդ օրը Երևանում մեկնարկում է Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը։ Հունիսի 6-ի առավոտյան, ավանդույթի համաձայն, միջազգային մրցույթի մասնակիցները, ժյուրիի անդամները, հյուրերն ու
Դաշնակահար Արկադի Վոլոդոսի հունիսի 8-ի համերգը տեղի կունենա հուլիսի 3-ին
• 2017-06-06 15:01:48
Երեկ երեկոյան Արկադի Վոլոդոսի մենեջմենթից տեղեկացանք, որ արտիստը վատառողջության պատճառով չի կարողանա այսօր ժամանել Երևան, և դաշնակահարի հունիսի 8-ի համերգը տեղափոխվեց հուլիսի 3: Արտիստի մենեջմենթը ցավ է հայտնում անհարմարավետության
«Օտրի» տրիոն հանդես է եկել Սյունիքի մարզում
• 2017-06-05 16:03:03
Երիտասարդական նվագախմբի «Օտրի» տրիոն հանդես է եկել Սյունիքի մարզում: Տրիոն, որի կազմում ընդգրկված են նվագախմբի առաջատար երաժիշտներ Ռուզաննա Թովմասյանը (ֆլեյտա), Անժելա Հովհաննիսյանը (ջութակ), Արևիկ Կոսյանը (ալտ), Գորիսում հանդես է եկել
14-րդ «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնը մեկնարկելու է հուլիսի 9-ին և շարունակվելու է մինչև 16-ը. (Տեսանյութ)
• 2017-06-05 15:52:31
Շուտով Երևանում մեկնարկելու է տարվա ամենանշանավոր իրադարձություններից մեկը` «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնը, որն իսկական տոն կպարգևի կինոսեր հասարակությանը: 14-րդ «Ոսկե ծիրան»-ի բացումն ազդարարվելու է հուլիսի 9-ին և կշարունակվի մինչև 16-ը:
Սիրահարների այգում բացվել է «Ես ու բնության իմ անկյունը» ցուցահանդեսը
• 2017-06-05 15:48:35
Այսօր Շրջակա միջավայրի համաշխարհային օրվա կապակցությամբ Երևանի Սիրահարների այգում բացվեց «Ես ու բնության իմ անկյունը» լուսանկարների ցուցահանդեսը, որը նախաձեռնել են Բնության համաշխարհային հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղը (WWF-Հայաստան) և ՄԱԿ-ի հայաստանյան
Դուդուկահար և դհոլահար քույրերն առաջին անգամ մենահամերգով հանդես են եկել ծննդավայրում
• 2017-06-03 17:13:40
Դուդուկահար և դհոլահար քույրեր Աննա և Անահիտ Մխիթարյանները մայիսի 29-ին առաջին անգամ մենահամերգով հանդես են եկել իրենց հայրենի Վանաձոր քաղաքում: Վանաձորի Հովհաննես Աբելյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնում անցկացված համերգին
Երևան կժամանի Չայկովսկու անվան մեծ սիմֆոնիկ նվագախումբը` հռչակավոր մաեստրո Վլադիմիր Ֆեդոսեևի ղեկավարությամբ
• 2017-06-03 11:21:20
Հունիսի 15-ին տեղի փառատոնի շրջանակներում Երևան կժամանի Ռուսաստանի պետական ակադեմիական Պ.Ի.  Չայկովսկու անվան մեծ սիմֆոնիկ նվագախումբը` հռչակավոր մաեստրո Վլադիմիր Ֆեդոսեևի ղեկավարությամբ:  Համերգի ծրագրում կհնչեն Պ.Ի. Չայկովսկու հինգերորդ Սիմֆոնիան, Արամ
Նախագիծ, որ երեխաների կյանքում շատ բան կարող է փոխել
• 2017-06-02 19:57:07
Հունիսի 1-ին «7» նախագիծը դասական երաժշտության հետաքրքիր երեկո պարգևեց երեխաներին ու նրանց ծնողներին։ Հանդիսատեսն ունկնդրում էր ոչ միայն երաժշտություն, այլև անմիջական մասնակցություն էր ունենում երեկոյին, ստանում անհրաժեշտ գիտելիքներ տարբեր
Հենրիկ և Գերոնտի Թալալյանների անվան ալտի և թավջութակի VI I I փառատոնը Նվիրվում է Ալեքսանդր Հարությունյանի հիշատակին
• 2017-06-01 12:32:14
Թալալյան եղբայրների անվան  ամենամյա փառատոնը նպատակ ունի ինքնադրսևորման հնարավորություն ընձեռել շնորհալի երիտասարդ կատարողների համար, պրոպագանդել դասական և հայ ակադեմիկ  երաժշտությունը, ընդլայնել ստեղծագործական շփման դաշտը հայաբնակ, սփյուռքահայ և այլազգի երաժիշտների
«Ամեն» երաժշտական դրամատիկ շոու–ներկայացմանը կմասնակցեն լավագույն կոլեկտիվներն ու մենակատարները (տեսանյութ)
• 2017-05-31 11:45:26
Լավագույն կոլեկտիվներն ու մենակատարները` մեկ բեմում, բացառիկ ու իր բնույթով եզակի նախագիծ. հունիսի 23–ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրի բեմում «AMEN Project» ընկերությունը կներկայացնի «Ամեն» երաժշտական դրամատիկ շոու–ներկայացման պրեմիերան։
Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում բացվել է «100 կտավ» ցուցահանդեսը
• 2017-05-29 18:31:01
Մայիսի 29-ին Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում բացվեց «100 կտավ» ցուցահանդեսը,  որտեղ ներկայացված են խորհրդային շրջանի հայ եւ ռուս նկարիչների աշխատանքները:    «100 կտավ» ցուցահանդեսը «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի մշակութային նախագծերից է,
«7» նախագիծ. Հունիսի 1-ը կնշվի դասական երաժշտությամբ
• 2017-05-29 16:37:41
7 նոտաները, ծիածանի 7 գույները, շաբաթվա 7 օրերը, 7 հրաշալիքները և բազմաթիվ այլ հետաքրքրաշարժ տեղեկություններ կներկայացվեն հունիսի 1-ին՝ Երեխաների պաշտպանության օրը, երեկոյան ժամը 7-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում կայանալիք երեկոյի
Էդուարդ Թոփչյանը՝ Խաչատրյանի միջազգային մրցույթի ժյուրիի անդամ
• 2017-05-25 13:28:58
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը ընդգրկվել է Խաչատրյանի 13-րդ միջազգային մրցույթի ժյուրիի կազմում։ Հիշեցնենք, որ այս տարի միջազգային մրցույթն առաջին անգամ կանցկացվի «վոկալ»
Քանոնահար Մերի Մուսինյանը մասնակցելու է «Սերունդների մեղեդիներ» միջազգային 5-րդ մանկական երաժշտական փառատոնին
• 2017-05-25 13:23:08
Ս. թ. մայիսի 28-ին` Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա նախաշեմին, Մոսկվայում՝  Կրեմլի մեծ պալատի Գեորգիևյան դահլիճում՝ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի պաշտոնական նստավայրում, կմեկնարկի «Սերունդների մեղեդիներ» միջազգային V մանկական երաժշտական փառատոնը՝ Ռուսաստանի
«Հանուն սահմանի» խորագրով համերգի հասույթն ուղղվելու է Մատաղիսի եկեղեցու վերականգնմանը(տեսանյութ)
• 2017-05-24 15:14:33
«Հանուն սահմանի» խորագրով համերգաշարի առաջին համերգը կայանալու մայիսի 26-ին Թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի դահլիճում․ համերգից ստացված ողջ հասույթն ուղղվելու է Արցախի Մատաղիս գյուղի եկեղեցու վերականգնման  և բոլոր ժամանակներում
Դասական երաժշտության համերգ՝ նվիրված Լեհահայ համայնքի կազմավորման 650-ամյակին
• 2017-05-24 12:16:25
Մայիսի 23-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը, ՀՀ մշակույթի նախարարության և Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի աջակցությամբ Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը կազմակերպել էր դասական երաժշտության համերգ՝ նվիրված Լեհահայ համայնքի կազմավորման
«ՀՈԳԻՍ. ԵՐԱԶԻՐ • ՍԻՐԻՐ • ՀԱՎԱՏԱ» - ՀԱՅ ԱՐՎԵՍՏԻ ԿԵՆՍՈՒՆԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ ՎԿԱՅՈՂ ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՄԸ ԳՅՈՒՄՐԻՈՒՄ
• 2017-05-23 18:00:54
Գյումրիի Վարդան Աճեմյանի դրամատիկական թատրոնում մայիսի 21-ին տեղի ունեցավ «Հոգիս» բազմաժանր ներկայացումը` նվիրված Գյումրիի ԹՈՒՄՈxՀԲԸՄ կենտրոնի երկրորդ տարեդարձին: «Հոգիս»-ը Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միության (ՀԲԸՄ), Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի Նորքի
Վանաձորի Հովհ. Աբելյանի անվան պետթատրոնը մայիսի 22-ից 30-ը հյուրախաղերով հանդես կգա Ռուսաստանի Դաշնությունում
• 2017-05-22 19:51:15
Վանաձորի Հովհ. Աբելյանի անվան պետթատրոնը մայիսի 22-ից 30-ը հյուրախաղերով հանդես կգա Ռուսաստանի Դաշնությունում և կներկայացնի Ա. Ծովակի «Խնայեցե՛ք տղամարդկանց» կատակերգությունը: Ներկայացման պրեմերիան կայանալու է Դոնի-Ռոստովում,մայիսի 24-ին: Թատրոնը մեկնում Դոնի
Կայացել է Տաթևիկ Սազանդարյանի 100-ամյակին նվիրված համերգ-ներկայացումը
• 2017-05-22 19:18:35
Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում մայիսի 20-ին կազմակերպված համերգ-ներկայացումը նվիրված էր ճանաչված օպերային երգչուհի, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Տաթևիկ Սազանդարյանի 100-ամյա հոբելյանին:  Համերգ-ներկայացմանը ներկա էին նաև ՀՀ
Ավիշայ Քոենն իր եռյակի հետ առաջին անգամ հանդես կգա Հայաստանում
• 2017-05-22 16:19:02
Արամ Խաչատրյան համերգասրահում մայիսի 31-ին համերգով հանդես կգա հանրաճանաչ Ավիշայ Քոենն իր եռյակի հետ: Եռյակի կազմում, բացի Ավիշայ Քոենից (կոնտրաբաս և վոկալ), հանդես են գալիս ամենապրոֆեսիոնալ երաժիշտները`Իտամար Դոարին (հարվածային
Համայնքային թանգարանները կմիանան «Թանգարանների եվրոպական գիշեր» միջոցառմանը
• 2017-05-19 13:52:19
Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության Երևան քաղաքի պատմության, Էրեբունի պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանը, Ժամանակակից արվեստի, «Կարեն Դեմիրճյան» և Ֆրիտյոֆ Նանսենի թանգարանները, միանալով «Թանգարանների եվրոպական գիշեր» ծրագրին, մայիսի 20-ին հանդես կգան մի շարք միջոցառումներով:    Այդ
«Trio Mandili» վրացական ֆոլկ խումբը համերգով հանդես կգա Երևանում
• 2017-05-19 11:43:54
«Trio Mandili» վրացական ֆոլկ խումբն առաջին անգամ համերգով հանդես կգա Երևանում:  Հունիսի 11-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կայանալիք համերգին երեք աղջիկները կներկայացնեն նաև հայերեն ստեղծագործություն: Երեկոյի ընթացքում նախատեսված են նաև
Թեմատիկ ցուցահանդեսներ՝ Թանգարանների միջազգային օրվա առիթով
• 2017-05-18 18:07:16
Թանգարանների միջազգային օրվա առիթով, ըստ ավանդույթի, Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության թանգարաններում կազմակերպվել են թեմատիկ ցուցահանդեսներ: Այս տարի ցուցահանդեսներն անցկացվել են «Ցավոտ պատմություններ, դժվար պատմելին՝ թանգարանում» ընդհանուր խորագրի ներքո և թանգարաններ
Բացառիկ ցուցանմուշներ` Շուշիի արվեստի կենտրոնում
• 2017-05-17 16:49:24
<<Թանգարանային գիշեր>> միջոցառումների շրջանակում Ալ. Թամանյանի անվան ճարտարապետության ազգային թանգարան-ինստիտուտի, ՌԴ Մշակույթի նախարարության Կրոնների պատմության թանգարանի (Սանկտ-Պետերբուրգ) և Արցախի Հանրապետության մշակույթի և երիտասարդության նախարարության համատեղ ջանքերով Շուշիի արվեստի կենտրոնում
Տարբեր երկրների և ժողովուրդների անցած դարաշրջանների օծանելիքները և նրանց սրվակները կներկայացվեն մեկ ցուցահանդեսում
• 2017-05-17 14:03:04
Սույն թվականի մայիսի 18-ին՝ Թանգարանների միջազգային օրվա կապակցությամբ Ռուսական արվեստի թանգարանը (պրոֆեսոր Արամ Աբրահամյանի հավաքածու) կազմակերպում է «ԲՈՒՅՐ, ՊԱՏԿԵՐ, ՀԻՇՈՂՈՒԹՅՈՒՆ»
Մեկնարկել է Երևանի երաժշտական ու արվեստի դպրոցների հոբելյանական10-րդ մրցույթ-փառատոնը
• 2017-05-16 18:37:40
Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում մեկնարկել է Երևանի քաղաքապետարանի երաժշտական և արվեստի դպրոցների 10-րդ մրցույթ-փառատոնը:  Պատանի երաժիշտները տարբեր գործիքներով և երաժշտագիտության մասին իրենց գիտելիքներով 10 անվանակարգում՝ դաշնամուր, լարային, հարվածային, փողային գործիքներ, ազգային նվագարաններ,
Թանգարանների միջազգային օրը 113 թանգարան իրենց դռները կբացեն հանրության առջև
• 2017-05-16 17:03:43
«Թանգարանների գիշեր» համաեվրոպական միջոցառումը կանցկացվի մայիսի 20-ին, որն ամեն տարի իրականացվում է մայիսի 18-ին նշվող Թանգարանների միջազգային օրվա շրջանակում:         Թանգարանների միջազգային օրը նշվում է 1977 թվականից` Թանգարանների միջազգային
«Էրեբունի» թանգարանում կնշվի Թանգարանների միջազգային օրը
• 2017-05-16 16:39:28
Թանգարանների միջազգային հանրությունը 1977 թվականից մայիսի 18-ը նշում է որպես Թանգարանների միջազգային օր: Ամեն տարի ԻԿՕՄ-ը՝ Թանգարանների միջազգային խորհուրդը, հանդես է գալիս ընդհանուր կարգախոսով: Այս տարի հասարակությանն առաջարկվել է
Էդվարդ Միրզոյանի անվան մրցույթի հաղթողներն են Անդրեյ Կուրբետը և Արինա Իսահակյանը
• 2017-05-16 15:28:16
ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ` ս. թ. մայիսի 10-12-ն անցկացվել է Էդվարդ Միրզոյանի անվան պատանի կոմպոզիտորների հանրապետական 4-րդ  մրցույթը: Մրցույթի կազմակերպիչն է Հայաստանի կոմպոզիտորների միությունը, աջակիցը՝  Երևանի քաղաքապետարանը:       Մրցութային
Շուշիի ազատագրման 25-ամյակին նվիրված ցուցահանդես Լոս Անջելեսում
• 2017-05-11 19:34:14
Լոս Անջելեոսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունում կայացավ Շուշիի ազատագրման 25-ամյա հոբելյանին նվիրված ցուցահանդես: Արարատ ցուցասրահի հետ գործակցությամբ ներկայացվեցին հայ հայտնի գեղանկարիչների և քանդակագործների աշխատանքներ:   Իր ելույթում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության ներկայացուցիչ Վալերի
Ձախ Հարութը Երևանում է.սկսվել են մենահամերգի փորձերը
• 2017-05-10 14:18:16
ՀՀ վաստակավոր արտիստ, սիրված երգիչ Հարութ Փամբուկչյանի՝ Ձախ Հարութի երևանյան մենահամերգին հաշված օրեր են մնացել: Ձախ Հարութն արդեն Երևանում է. սկսվել են Երևանի Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրի մեծ
17 մասնակից կպայքարի Էդվարդ Միրզոյանի անվան պատանի կոմպոզիտորների հանրապետական մրցույթի հաղթողի կոչման համար
• 2017-05-08 15:39:24
Մայիսի 10-ին Հայաստանի կոմպոզիտորների միության նախաձեռնությամբ կմեկնարկի Էդվարդ Միրզոյանի անվան պատանի կոմպոզիտորների հանրապետական մրցույթը: Արդեն 4-րդ տարին անընդմեջ անցկացվող կոմպոզիտորական ստուգատեսին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել երկու տասնյակից ավել մասնակից:
Արծվիկը մասնակցել է «Եվրատեսիլ-2017»-ի պաշտոնական բացման արարողությանը
• 2017-05-08 14:30:09
Առաջին ալիք հասարակայնության հետ կապերի բաժնից տեղեկացրել են, որ «Եվրատեսիլ-2017»-ի Հայաստանը ներկայացնող   Արծվիկը կարմիր գորգի արարողությանը ներկայացել էր հայ դիզայներ Ֆաինայի մոդելավորած բաց վարդագույնի երանգներով ոսկեգույն հագուստով եւ իր տեսքով հիացրել
Տեղի է ունեցել «Նաիրի» համահայկական երաժշտական փառատոնի մեկնարկի հանդիսավոր արարողությունը
• 2017-05-06 18:04:12
Մայիսի 6-ին Հանքավանի «Նաիրի սպա ռեզորթս» հյուրանոցային համալիրի տարածքում ՀՀ սփյուռքի և մշակույթի նախարարությունների նախաձեռնությամբ մեկնարկած «Նաիրի» համահայկական երաժշտական փառատոնի շրջանակներում կայացավ «Նաիրի» երաժշտական այգու հիմնադրման հանդիսավոր արարողությունը: Փառատոնիի
«Մշակութային կանգառ». Արցախում կկայանան հայաստանյան ազգագրական համույթների հյուրախաղերը
• 2017-05-06 17:45:22
ՀՀ մշակույթի նախարարության «Մշակութային կանգառ» ծրագրի շրջանակում Արցախում կկայանան հայաստանյան ազգագրական համույթների հյուրախաղերը:      Ս. թ. մայիսի 9-ին, ԼՂՀ Մարտունի, Հադրութ, Ասկերան, Քաշաթաղ և Քարվաճառ համայնքներում ելույթ կունենան
Մայիսի 9-ին և 28-ին թանգարանները բաց կլինեն ժամը 10-ից 18-ը, իսկ մայիսի 20-ին՝ ժամը 18-ից 24-ը
• 2017-05-06 17:05:44
Մշակույթի նախարարությունը տեղեկացնում է, որ նախարար Արմեն Ամիրյանն այսօր հրաման է ստորագրել, որով 2017թ. մայիսի 9-ին և մայիսի 28-ին նախարարության ենթակայության թանգարանները կաշխատեն ժամը 10։00-ից մինչև 18։00-ն, իսկ Թանգարանների

YEREVAN, DECEMBER 28, NOYAN TAPAN. An agreement on cooperation of the Rotterdam, Pusan and Golden Apricot ("Voske Tsiran") film festivals will be signed within the framework of the Rotterdam festival in January,
YEREVAN, DECEMBER 27, NOYAN TAPAN. The issue of retraining of the employees of cultural sphere has become one of priority tasks of RA Ministry of Culture and Youth Affairs. RA Minister of
YEREVAN, DECEMBER 28, NOYAN TAPAN. The Book Publishing Agency of the RA Ministry of Culture and Youth Issues envisages in 2007 to publish 122 titles of books for what 135.4 mln
YEREVAN, DECEMBER 27, NOYAN TAPAN. 2008-2013 Strategy of Development of Culture will be submitted to the approval of the government by RA Ministry of Culture and Youth Affairs by May 2007. RA
YEREVAN, DECEMBER 26, NOYAN TAPAN. 587 million 385.4 thousand drams is envisaged by the 2007 RA state budget for film production. 4 feature films and 14 documentaries have to be completed next
YEREVAN, DECEMBER 26, NOYAN TAPAN. Concerts of the "Hover" chamber orchestra, laureate of international contests, took place on December 1-10, in France, within the framework of the Year of Armenia. The Noyan
YEREVAN, DECEMBER 25, NOYAN TAPAN. In RA People's Artist, composer Tigran Mansurian's words, he is today considered "the most performed composer in the world music reality." The composer stated about it at
YEREVAN, DECEMBER 23, NOYAN TAPAN. Accepting the offer of citizens Zakar Khachatrian and Artashes Hovsepian (Khachatrian), the Armenian government at the December 21 sitting made a decision to accept thier property -
YEREVAN, DECEMBER 22, NOYAN TAPAN. The story "Heavenly Walnut" in Russian by Bakur Karapetian, Chairman of the Shushi Foundation, writer and publicist, was recently published in Moscow. The writer presents the Artsakh
YEREVAN, DECEMBER 22, NOYAN TAPAN. The famous and popular lecturer of Yerevan State University Levon Nersisian would be 75 on December 24. At the memorial event organized at the Narekatsi Art Center
YEREVAN, DECEMBER 21, NOYAN TAPAN. Violin Concert N 2 of composer Tigran Mansurian, RA People's Artist, professor of Yerevan Komitas State Conservatory, will be performed for the first time by Chamber Orchestra
YEREVAN, DECEMBER 21, NOYAN TAPAN. "Though nothing has been preserved from Levon Nersisian in written form, this does not impede for both artists and his students to remember and glorify him. His
YEREVAN, DECEMBER 19, NOYAN TAPAN. The concert of the Youth Orchestra of Yerevan, which will be headed by conductor Sergey Smbatian, will take place on December 19 at the Aram Khachaturian concert
YEREVAN, DECEMBER 19, NOYAN TAPAN. Results of the young creators' contest were summed up on December 18 at the Culture Center of the Yerevan State University. Students of the Philological Faculty became
YEREVAN, DECEMBER 19, NOYAN TAPAN. Prominent figure of the Kurdish national culture, writer, pedagogue Amine Avdal was a representative of that generation of the Kurdish intellectuals who had great contribution in development
YEREVAN, DECEMBER 18, NOYAN TAPAN. The first republican contest-exhibition of photo art opened at the People's Art Museum in Yerevan on December 18. 116 works of young photographers from various Armenian marzes
YEREVAN, DECEMBER 18, NOYAN TAPAN. 30 bids have been already received for participation in the Eurovision-2007 contest. As Hrach Keshishian, producer of the Public Television of Armenia, said at the December 18
YEREVAN, DECEMBER 15, NOYAN TAPAN. Results of the "Singing Armenia" 2nd children's competition of choir and vocal art will be summed up on December 17 at the Aram Khachaturian concert hall. As
YEREVAN, DECEMBER 15, NOYAN TAPAN. Results of the 4th National Music Awarding were summed up on December 14 at the Al.Spendiarian Opera and Ballet National Academic Theater. By the jury members' open
YEREVAN, DECEMBER 14, NOYAN TAPAN. The Chamber Music Theater founded in 1997 is already ruined, the theater's normal working rhythm has stopped and the theater collective has divided into two groups. Theater's
YEREVAN, DECEMBER 14, NOYAN TAPAN. Series of books of modern Armenian literature consisting of Dramaturgy, Prose, Poetry volumes was published in English. Its presentation took place on December 14. The series of
YEREVAN, DECEMBER 14, NOYAN TAPAN. "I do not believe yet that I was awarded with the BBC first prize, but I am glad that foreigners highly estimated my performance." Silva Hakobian,
YEREVAN, DECEMBER 14, NOYAN TAPAN. The American "Paper Boys INTL" group will have concerts in the "Astral" club of Yerevan starting from December 14. As group members Seto Tuncboyaciyan, William Dace and
YEREVAN, DECEMBER 13, NOYAN TAPAN. The annual festival of European films started in Yerevan on December 12 with show of the "Christmas Holiday at the Front" German full-length film and "Perished Art"
YEREVAN, DECEMBER 12, NOYAN TAPAN. Hakob Paronian State Theater of Musical Comedy will not work until spring because of lack of heating. Karo Shahbazian, theater Director, reported this at the December 12
YEREVAN, DECEMBER 12, NOYAN TAPAN. The "Margaret Mead: Film and Video" annual festival of documenaty films opened on December 10 at the Narekatsi Art Union of Yerevan. It is for the first
YEREVAN, DECEMBER 8, NOYAN TAPAN. The Armenian branches of the Oxford University's publishing house and the bookshop of the same name opened in Yerevan. Tigran Lokmagyozian, director and representative of these two
YEREVAN, DECEMBER 7, NOYAN TAPAN. On December 8, the responsible persons of RA Ministry of Culture and Youth Affairs summed up the results of at once two republican festivals, Pomegranate Grain (Nran
YEREVAN, DECEMBER 8, NOYAN TAPAN. Film director Ruben Gevorgiants, Chairman of the Union of Cinematographers of Armenia, is making a documentary about the world-famous cinema dramaturge Tonino Guerra. During the December 8
YEREVAN, DECEMBER 7, NOYAN TAPAN. "Though Aram Khachatrian is a great composer with world fame, this does not mean that he has written a good anthemn." Making such a statement at
YEREVAN, DECEMBER 7, NOYAN TAPAN. Former Director of Chamber Music Theater, Levon Abrahamian is going to apply to the court one of these days to litigate the decision of RA Minister of
YEREVAN, DECEMBER 6, NOYAN TAPAN. 28 mln 62 thousand drams (about 66 thousand USD) was allocated by 2006 state budget for replenishment of funds of the National Library of Armenia. This exceeds
YEREVAN, DECEMBER 6, NOYAN TAPAN. The RA Ministry of Culture and Youth Issues bought from the Union of Composers and Musis Experts works of 11 modern composers at 3 mln drams
YEREVAN, DECEMBER 5, NOYAN TAPAN. A delegation led by Tsovinar Chaloyan-Hakobian, AOKS (Armenian Society for Cultural Links and Cooperation) Armenia-France company's Chairwoman, was in the French state of Isern on November 20-26
YEREVAN, DECEMBER 5, NOYAN TAPAN - ARMENIANS TODAY. The Year of Armenia in Russia started a year ago was officially completed with events held in Moscow and Saint Petersburg on December 1
SAINT PETERSBURG, DECEMBER 4, NOYAN TAPAN. RA Prime Minister Andranik Margarian, who visited Saint Petersburg on the occasion of closure of Year of Armenia in Russia, took part in the opening of
YEREVAN, NOVEMBER 30, NOYAN TAPAN - ARMENIANS TODAY. Hasmik Papian, who has performed on stages of famous opera theaters of the world and captured many spectators, is again in Armenia: she was
YEREVAN, NOVEMBER 29, NOYAN TAPAN. Musician Manuk Haroutiunian made musical instrument called "juth" from maple and pear-tree wood. Juth is one of ancient Armenian national instruments. As M.Haroutiunian said in his interview
YEREVAN, NOVEMBER 27, NOYAN TAPAN. The public discussion of projects of a new monument to be erected in Republic Square of Yerevan failed on November 25. A few representatives of NGOs, architects
YEREVAN, NOVEMBER 24, NOYAN TAPAN. A concert of the State Philharmonic Orchestra of Armenia (SPOA) and State Academic Choir dedicated to the 90th anniversary of American Armenian composer Alan Hovhaness will take
YEREVAN, NOVEMBER 23, NOYAN TAPAN. On the initiative of the Turkish pianist Atakan Sari, days of the Armenian music will be held in the US in 2007. During a talk with
YEREVAN, NOVEMBER 20, NOYAN TAPAN. The models of works presented to the competition for selection of the monument to be erected in Republic Square of Yerevan are being displayed at the Union
YEREVAN, NOVEMBER 20, NOYAN TAPAN. On November 20, a group of Armenian writers headed by Chairman of the Union of Writers of Armenia, Levon Ananian will leave for Iran on a
YEREVAN, NOVEMBER 20, NOYAN TAPAN - ARMENIANS TODAY. The solemn opening ceremony of the exhibition entitled "Armenia from Sky" took place in the hall of the Council of Europe Ministers' Committee, on
YEREVAN, NOVEMBER 15, NOYAN TAPAN. The exhibition opened on November 14 at the National Library of Armenia (NLA) is dedicated to the 60th anniversary of Levon Ananian, the Chairman of the Writers'
YEREVAN, NOVEMBER 13, NOYAN TAPAN. About 100 young people from marzes of Armenia and from Artsakh, who were recognized winners in the previous 2 stages, will take part on November 13 in
YEREVAN, NOVEMBER 10, NOYAN TAPAN. The exhibition of more than five dozens of pictorial and graphic works of artist Mina Ananian opened on November 10 in the hall of the Yerevan
YEREVAN, NOVEMBER 10, NOYAN TAPAN. The jubilee concert of the "Speghani" (consolation) choir, a laureate of international competitions, will take place on November 13 at the Komitas Chamber Music House of Yerevan.
YEREVAN, NOVEMBER 8, NOYAN TAPAN. The famous singer Aram Asatrian died suddenly on November 7. The singer was participating as the godfather in a baptism ceremony in the village of Oshakan. Sitting
YEREVAN, NOVEMBER 7, NOYAN TAPAN. "Hrant Tamrazian was able to consolidate the intelligentsia of his time and to open the criticism groove of Armenian literature." David Sargsian, Director of the National Library