ԵԱՏՄ գործընկերները Եվրամիութեան հետ խորացած համագործակցութիւնը կը նախընտրեն
1in.am Երեւանը արեւմտեան մայրաքաղաքներու հետ տարբեր հուշագրեր կը ստորագրի, այդ թվում՝ այն ոլորտներուն համագործակցութեան մասին, ուր Մոսկվան ավանդական եւ հուսալի գործընկեր է։ Ռուսաստան եւ ԵԱՏՄ գործընկերները կը գտնեն, որ Հայաստանի սպառողական մոտեցումը՝ ուրիշի հաշուին ԵՄ երթալ, անընդունելի է։ Եւրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի Հայաստան այցելութեան մասին տեղեկութիւններուն այսպէս կը արձագանգի ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Հայաստանի «սպառողական» եւ «օգտապաշտական դիրքորոշման» մասին Ռուսաստանի պաշտոնեաները վերջին ամիսներուն բազմիցս կը արտայայտուին։ «Նորութիւնը», թերեւս, այն է, որ Մարիա Զախարովան այս անգամ խօսած է նաեւ ԵԱՏՄ մէջ Ռուսաստանի գործընկերներու անունով։
Նոյն օրը ԵԱՏՄ հիմնադիր անդամ Ղազախստանի նախագահ Կասիմ Ժոմարթ Տոկաեւ Բրյուսել գտնուած է, բանակցութիւններ կը վարի Եվրոպայի խորհրդի եւ Եւրահանձնաժողովի առաջին դեմքեր՝ Անտոնիու Կոշտայի եւ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հետ։ Արդիւնքում կողմերը ստորագրած են տնտեսական գործընկերութեան մասին մի շարք համաձայնագրեր, որոնց ընդհանուր արժէքը կը կազմէ 12 միլիարդ դոլար։ Ընդ որում, միայն Airbus քաղաքացիական ինքնաթիռներու ձեռքբերման համար Ղազախստանը կվճարի 7, 145 միլիարդ դոլար։ Տոկաեւը դեռ Բրյուսել մէջ էր, երբ ՌԴ նախագահ Պուտինը ինքնաթիռաշինութեան հարցով խորհրդակցութիւն կը անցկացնէ եւ կը յայտարարի, որ այդ բնագաւառում Ռուսաստան հասած է մեծ առաջընթացի։ Բայց ԵԱՏՄ անդամ Ղազախստանը, ինչպէս տեսնում ենք, նախապատվութիւնը կը տայ Airbus-ին։
Ես Բրյուսել եկած եմ հստակ նպատակով՝ մեր բազմակողմ համագործակցութիւնը խորացնել փոխադարձ հետաքրքրութիւն ներկայացնող բոլոր բնագաւառներուն,- յայտարարած է Ղազախստանի նախագահը։ Մոսկվայում Տոկաեւի Բրյուսել այցելութիւնը եւ իր յայտարարութիւնը կը փորձեն «չնկատելու տալ»։ Ավելին, Հայաստանի հասցէին խօսում են նաեւ Աստանայի անունով։ Այդ պարագային, երբ Ղազախստանի նախագահը խօսած է Եւրամիութեան հետ փոխադարձ հետաքրքրութիւն ներկայացնող բոլոր բնագաւառներու համագործակցութեան խորացման նպատակի մասին։
Կենտրոնական Ասիայի երկրները ձգտում են ներքին ինտեգրացիայի եւ Չինաստանի, Ճապոնիայի, Եւրամիութեան ու Միացյալ Նահանգներու հետ առեւտրատնտեսական համագործակցութեան խորացման։ Նոյն ձգտումներն ունին Հայաստանի անմիջական հարեւանները՝ Վրաստանը, Ադրբեջանը, Թուրքիան։ ԱՄՆ-ի հետ «գործարքից» ետք աշխարհի առջեւ «կբացուի» նաեւ Իրանը։ Այս միջավայրին մէջ Հայաստանը չի կրնար ընդմիշտ Ռուսաստանի ռազմա-քաղաքական, աշխարհատնտեսական շահերով կաշկանդուած մնալ։
Իսկ մանտրան, որ Հայաստանի «տնտեսութիւնը աճած է շնորհիւ Ռուսաստանից պրեֆերենցիաներու», մեղմ ասած, այնքան ալ արժանահաւատ չէ, որովհետեւ Ռուսաստանի անգամ պաշտոնական վիճակագրութիւնը վկայութիւն կը տայ «ռեցեսիայի» մասին։ Անկում ապրող տնտեսութիւնը այլ երկրի ՀՆԱ-ի կտրուկ աճ ապահովել չի կրնար։

Партнеры ЕАЭС предпочитают углубленное сотрудничество с Европейским Союзом
1in.am Ереван подписывает различные меморандумы с западными столицами, в том числе в тех областях сотрудничества, где Москва является «традиционным и надежным партнером». Россия и партнеры по ЕАЭС считают, что потребительский подход Армении — идти в ЕС за счет других — неприемлем. На информацию о визите в Армению президента Европейской комиссии Урсулы фон дер Ляйен так отреагировала официальный представитель МИД России Мария Захарова.
О «потребительской» и «эксплуататорской позиции» Армении российские чиновники высказывались неоднократно в последние месяцы. «Новостью» является, пожалуй, то, что Мария Захарова на этот раз говорила и от имени российских партнеров по ЕАЭС.
В тот же день президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев находился в Брюсселе, проводил переговоры с первыми лицами Совета Европы и Европейской комиссии — Антониу Коштой и Урсулой фон дер Ляйен. В результате стороны подписали ряд соглашений о экономическом партнерстве, общая стоимость которых составляет 12 миллиардов долларов. При этом только за приобретение гражданских самолетов Airbus Казахстан заплатит 7,145 миллиарда долларов. Токаев еще находился в Брюсселе, когда президент России Путин провел совещание по вопросам авиастроения и заявил, что в этой сфере Россия достигла значительного прогресса. Но, как мы видим, член ЕАЭС Казахстан предпочитает Airbus.
«Я приехал в Брюссель с четкой целью — углубить наше многостороннее сотрудничество во всех областях, представляющих взаимный интерес», — заявил президент Казахстана. В Москве визит Токаева в Брюссель и его заявление пытаются «не заметить». Более того, в адрес Армении также говорят от имени Астаны. В то время как президент Казахстана говорил о цели углубления сотрудничества во всех областях, представляющих взаимный интерес с Европейским Союзом.
Страны Центральной Азии стремятся к внутренней интеграции и углублению торгово-экономического сотрудничества с Китаем, Японией, Европейским Союзом и Соединенными Штатами. Те же стремления имеют и непосредственные соседи Армении — Грузия, Азербайджан, Турция. После «сделки» с США перед миром «откроется» и Иран. В этой обстановке Армения не может навсегда оставаться скованной российскими военно-политическими и экономическими интересами.
А мантра о том, что «экономика Армении выросла благодаря преференциям от России», мягко говоря, не очень правдоподобна, потому что даже официальная статистика России свидетельствует о «рецессии». Падающая экономика не может обеспечить резкий рост ВВП другой страны.