Քննարկուած են Հայաստանինէն ԱՄՆ սննդի արտահանման խթանելու հնարաւորութիւնները
Հայաստանի Հանրապետութեան սննդամթերքի անվտանգութեան տեսչական մարմնի ղեկավար Տիգրան Պետրոսեանը հիւրընկալեց Անկարայում ԱՄՆ դեսպանատան գյուղատնտեսական հարցերով (USDA) առեւտրային ներկայացուցիչ Ռիշան Չաուդհրիին, Վրաստանում ԱՄՆ դեսպանատան գյուղատնտեսական հարցերով (USDA) ավագ մասնագետ Դեմնա Ձիրկվաձեին, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան տնտեսական եւ առեւտրային բաժնի ղեկավար Էդվարդ Էյքլերին։
Հանդիպման ընթացքին քննարկուեցան Հայաստանից Ամերիկայի Միացեալ Նահանգներ, ինչպէս նաեւ Թուրքիոյ տարածքով այլ երկրներ տարանցիկ փոխադրուող գյուղատնտեսական մթերքներու, ծաղիկներու արտահանման, բուսասանիտարական հավաստագրերու տրամադրման, ապրանքներու հետագծելիութեան ապահովման, TRACES համակարգին մէջ տնտեսավարողներու գրանցման, մթերքներում մնացորդային նյութերու առավելագույն թույլատրելի քանակի, լաբորատոր կարողութիւններու զարգացման վերաբերող հարցերը։
Կողմերը, դիտարկելով երկու երկիրներու միջեւ առեւտրատնտեսական համագործակցութեան զարգացմանը խոչընդոտող խնդիրները, ընդգծեցին անոնց հաղթահարման ուղղութեամբ համատեղ քայլերու իրականացման կարեւորութիւնը։
Պայմանաւորութիւն է ձեռք բերուած խորացնել երկու երկիրներու լիազոր մարմիններու միջեւ համագործակցութիւնը, ինչը կնպաստի առեւտրաշրջանառութեան ակտիվացմանը, տնտեսական կապերու ամրապնդմանն ու շուկայի բազմակողմանի զարգացմանը։

Обсуждены возможности стимулирования экспорта продуктов питания из Армении в США
Руководитель инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов Республики Армения Тигран Петросян принял торгового представителя США по сельскохозяйственным вопросам (USDA) в Анкаре Ришана Чаудхри, старшего специалиста по сельскохозяйственным вопросам (USDA) посольства США в Грузии Демну Дзирквадзе и руководителя экономического и торгового отдела посольства США в Армении Эдварда Эйклерa.
Во время встречи были обсуждены вопросы экспорта сельскохозяйственной продукции и цветов из Армении в Соединенные Штаты Америки, а также в другие страны через территорию Турции, выдачи фитосанитарных сертификатов, обеспечения прослеживаемости товаров, регистрации операторов в системе TRACES, максимального допустимого уровня остаточных веществ в продуктах и развития лабораторных мощностей.
Стороны, рассматривая проблемы, препятствующие развитию торгово-экономического сотрудничества между двумя странами, подчеркнули важность реализации совместных шагов по их преодолению.
Достигнута договоренность о углублении сотрудничества между уполномоченными органами двух стран, что будет способствовать активизации товарооборота, укреплению экономических связей и многостороннему развитию рынка.