Սրբուհի Գալյանը ելոյթ կ'ունենայ Պետերբուրգեան միջազգային իրաւաբանական 14-րդ համաժողովին
Արդարադատութեան նախարար Սրբուհի Գալեան ելոյթ ունեցած է Պետերբուրգեան միջազգային իրաւաբանական 14-րդ համաժողովին՝ «Արդարադատութեան համակարգի բարեփոխումը գլոբալ մարտահրավերներու պայմաններուն. Հայաստանի Հանրապետութեան փորձը» խորագրի ներքոյ:
Սրբուհի Գալեան անդրադարձած է խորհրդարանական ընտրութիւններու արդիւնքներուն.
Խորհրդարանական ընտրութիւնները վերահաստատած են երկրի հավատարմութիւնը ժողովրդավարական արժէքներուն եւ սահմանադրական գործընթացներուն։
Ֆորումի ժամանակ նախարարն ներկայացուցած է Հայաստանի արդարադատութեան համակարգին մէջ իրականացուող բարեփոխումները եւ ոլորտի զարգացման առաջնահերթութիւնները.
Մինչեւ 2 մլն դրամի բռնագանձման պահանջներով գործերու քննութիւնը պատվիրակուած է նոտարներուն, արդիւնքում՝ դատարաններու ծանրաբեռնուածութիւնը կրճատուած է։
Քաղաքացիական եւ վարչական գործերու քննութեան համար սահմանուած են ողջամիտ ժամկէտներ։
Կարեւորուած է վէճերու լուծման այլընտրանքային մեխանիզմներու զարգացումը, մասնաւորապէս՝
Ներդրուած է արբիտրաժի եւ հաշտարարութեան ինստիտուտը։
Պարտադիր հաշտարարութեան ներդրումը նպաստած է դատարաններ մուտք գործող ընտանեկան գործերու թիւի զգալի նվազման։
Ներկայացուած են արդարադատութեան համակարգի թվայնացման ուղղութեամբ իրականացուող աշխատանքները՝ ներառեալ
էլեկտրոնային դատավարութեան համակարգերու ներդրումը,
իրաւական տեղեկատուական համակարգերու արդիականացումը,
թվային ծառայութիւններու զարգացումը եւ նոր էլեկտրոնային բիզնես ռեեստրի գործարկումը։
Նախարարն խօսած է նաեւ կոռուպցիայի դէմ պայքարի ոլորտին մէջ իրականացուող բարեփոխումներու մասին՝
ներդրուած է կոռուպցիոն ռիսկերու գնահատման նոր մեխանիզմ,
խստացուած են պաշտօնատար անձանց ներկայացուող բարեվարքութեան պահանջները,
ներկայացուած է այլընտրանքային խափանման միջոցներու եւ պատժատեսակներու կիրառման փորձը, այդ թվում՝ տնային կալանքը եւ վարչական հսկողութիւնը։
Ելոյթի ավարտին Սրբուհի Գալեան նշած է, որ արդարադատութեան համակարգի արդյունավետ բարեփոխումը հնարաւոր է ինստիտուցիոնալ փոփոխութիւններու, թվային լուծումներու եւ միջազգային համագործակցութեան համադրութեան միջոցով՝ կարեւորելով փորձի փոխանակման եւ մասնագիտական երկխոսութեան շարունակական զարգացումը։

Србухи Гальян выступила на 14-м Петербургском международном юридическом конгрессе.
Министр юстиции Сарбуи Галян выступила на 14-м международном юридическом конгрессе в Санкт-Петербурге на тему «Реформа судебной системы в условиях глобальных вызовов: опыт Республики Армения».
Сарбуи Галян затронула результаты парламентских выборов.
Парламентские выборы подтвердили приверженность страны демократическим ценностям и конституционным процессам.
Во время форума министр представила реформы, проводимые в судебной системе Армении, и приоритеты развития сферы.
Рассмотрение дел с требованиями о взыскании до 2 миллионов драмов было делегировано нотариусам, в результате чего нагрузка на суды была снижена.
Для рассмотрения гражданских и административных дел установлены разумные сроки.
Подчеркнуто развитие альтернативных механизмов разрешения споров, в частности,
внедрен институт арбитража и медиации.
Введение обязательной медиации способствовало значительному снижению числа семейных дел, поступающих в суды.
Представлены работы, проводимые в направлении цифровизации судебной системы, включая
внедрение электронных судебных систем,
обновление правовых информационных систем,
развитие цифровых услуг и запуск нового электронного реестра бизнеса.
Министр также говорила о проводимых реформах в сфере борьбы с коррупцией —
внедрен новый механизм оценки коррупционных рисков,
усилены требования к добросовестности должностных лиц,
представлен опыт применения альтернативных мер пресечения и наказаний, включая домашний арест и административный контроль.
В завершение своего выступления Сарбуи Галян отметила, что эффективная реформа судебной системы возможна через сочетание институциональных изменений, цифровых решений и международного сотрудничества, подчеркивая важность продолжения обмена опытом и профессионального диалога.