ՇՄ նախարարությունը և «Ամերիկայի առևտրի պալատը Հայաստանում» ՀԿ-ն ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր
Շրջակա միջավայրի նախարարության և «Ամերիկայի առևտրի պալատը Հայաստանում» հասարակական կազմակերպության միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր, որի նպատակն է խորացնել համագործակցությունը մասնավոր հատվածի հետ՝ ՄԱԿ-ի «Կենսաբանական բազմազանության մասին» կոնվենցիայի Կողմերի 17-րդ համաժողովի (CBD COP17) նախապատրաստման և անցկացման շրջանակում։
Հուշագրով նախատեսվում է համատեղ խթանել մասնավոր հատվածի ներգրավվածությունը կենսաբազմազանության պահպանության, վերականգնման և բնական ռեսուրսների կայուն օգտագործման ուղղությամբ իրականացվող նախաձեռնություններում։
Գործընկերության շրջանակում COP17-ի «Կանաչ գոտում» նախատեսվում է կազմակերպել «Բիզնես և կենսաբազմազանություն երկխոսության օր» թեմատիկ միջոցառումը, ինչպես նաև իրականացնել պանելային քննարկումներ, ներգրավել բիզնես համայնքի ներկայացուցիչներին և ընդլայնել համագործակցությունը ոլորտային հարթակների հետ։
Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Արամ Մեյմարյանը նշել է, որ նախարարությունը մեծապես կարևորում է նման համագործակցությունները՝ ընդգծելով, որ դրանք հնարավորություն են ստեղծում համատեղել բնապահպանական առաջնահերթություններն ու տնտեսական զարգացումը՝ ապահովելով կայուն և երկարաժամկետ արդյունքներ։
«Մեզ համար կարևոր է, որ պետություն–մասնավոր հատված համագործակցությունը կառուցվի բնապահպանական և տնտեսական շահերի հավասարակշռման սկզբունքի վրա։ Համոզված ենք, որ նման գործընկերությունները նպաստում են պատասխանատու բիզնես մշակույթի ձևավորմանը, կենսաբազմազանության պահպանության նպատակների արդյունավետ իրականացմանը և COP17-ի հաջող կազմակերպմանը»,-նշել է նախարարի տեղակալը։

Министерство ШМ и НПО «Торговая палата Америки в Армении» подписали меморандум о взаимопонимании.
Между Министерством окружающей среды и общественной организацией «Торговая палата Америки в Армении» подписано соглашение о взаимопонимании, целью которого является углубление сотрудничества с частным сектором в рамках подготовки и проведения 17-й Конференции Сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии (CBD COP17).
Соглашением предусмотрено совместное содействие вовлечению частного сектора в инициативы, направленные на сохранение, восстановление биологического разнообразия и устойчивое использование природных ресурсов.
В рамках партнерства в «Зеленой зоне» COP17 планируется провести тематическое мероприятие «День диалога бизнеса и биологического разнообразия», а также организовать панельные дискуссии, привлечь представителей бизнес-сообщества и расширить сотрудничество с отраслевыми платформами.
Заместитель министра окружающей среды Арам Меймирян отметил, что министерство придает большое значение такому сотрудничеству, подчеркивая, что они создают возможность совместить экологические приоритеты и экономическое развитие, обеспечивая устойчивые и долгосрочные результаты.
«Для нас важно, чтобы сотрудничество между государством и частным сектором строилось на принципе балансирования экологических и экономических интересов. Мы уверены, что такие партнерства способствуют формированию ответственной бизнес-культуры, эффективной реализации целей по сохранению биологического разнообразия и успешной организации COP17»,- отметил заместитель министра.