Մի՞թե հայ ժողովուրդը կշարունակի մնալ թմբիրի մեջ, եթե Փաշինյանը բանտարկի Գարեգին Երկրորդ Կաթողիկոսին. Հարութ Սասունյան
06-08-2026 14:05 Հայաստան Քաղաքականություն
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հատում է բոլոր կարմիր գծերը՝ անցնելով իր լիազորությունների սահմանները։
Անցած ութ տարիների ընթացքում Փաշինյանը խախտել է հարյուրավոր օրենքներ և Սահմանադրության բազմաթիվ դրույթներ։ Մինչդեռ, մեծ թվով հայեր հայտնվել են ճաղերի հետևում ոչ թե իրավախախտումների, այլ պարզապես նրա հետ անհամաձայնության պատճառով. մի հիմնարար իրավունք, որը ժողովրդավարական երկրում պետք է երաշխավորված լինի յուրաքանչյուր քաղաքացու համար։
Փաշինյանը հստակեցրել է, որ օրենքներն իր վրա չեն տարածվում։ Նա ինքնագոհ պարծեցել է, թե կարող է խախտել ցանկացած օրենք, և ոչ մի դատավոր չի կարող կանգնեցնել իրեն։
2018-ին իշխանությունը զավթելուց ի վեր՝ Փաշինյանը դաժանաբար հարձակվեց  Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու և նրա հոգևոր առաջնորդների վրա: Չնայած ոչ քրիստոնեավայել վարքին՝ նա հաճախ մեջբերումներ է անում Սուրբ Գրքից՝ իր միամիտ հետևորդներին մոլորության մեջ գցելու նպատակով։ Ըստ Աստվածաշնչի (Մատթեոս 4:5-7, Ղուկաս 4:9-12, Սաղմոս 91:11-12) սատանան նույնպես, Սուրբ Գիրքը վկայակոչելով, հորդորում էր Հիսուսին ցած նետվել տաճարի աշտարակից՝ վստահեցնելով, թե հրեշտակները կփրկեն նրան: Հիսուսն արձագանքել է՝ մեջբերելով Երկրորդ Օրինաց 6:16-ը. «Քո Տեր Աստծուն մի՛ փորձիր»:
Թեև Կաթողիկոսի՝ երեխա ունենալու մասին անհիմն ասեկոսեները վաղուց էին շրջանառվում, Փաշինյանը, իշխանության գալուց հետո յոթ տարի սպասելով, այդ բամբասանքը շահարկեց միայն այն ժամանակ, երբ դա պահանջեցին իր նեղ քաղաքական շահերը։ Ավելի քան մեկ տարի է, ինչ նա չարաշահում է իր պաշտոնեական դիրքը՝ փորձելով գահընկեց անել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդին
Փաշինյանը հանդես է եկել հրապարակային կոչերով, հնչեցրել անձնական սպառնալիքներ և նույնիսկ անպարկեշտ բառապաշար է կիրառել իր ֆեյսբուքյան էջում՝ Կաթողիկոսին հրաժարական պարտադրելու նպատակով։ Այս բոլոր փորձերի տապալումից հետո նա դիմեց  անգամ 10 բարձրաստիճան հոգևորականների շանտաժի՝ նրանց իր կողմը գրավելու և  Կաթողիկոսի դեմ հանելու համար։ Եկեղեցին «բարեփոխելու» քողի տակ նա ձևավորել է «քաղաքացիական կոմիտե»՝ Կաթողիկոսին գահընկեց անելու նպատակով։ Ուղղակի անհեթեթություն է, որ երկիրը կառավարելու հարցում չափազանց անկարող մեկը փորձում է միջամտել Եկեղեցու ներքին գործերին և որոշել, թե ով է լինելու հաջորդ Կաթողիկոսը։ Դա իրեն բոլորովին չի վերաբերում։
Բնականաբար, այս ամենը Հայաստանի Սահմանադրության կոպիտ խախտում է, որտեղ ամրագրված է պետության և եկեղեցու անջատումը: Սակայն, հաստատելով ավտորիտար միանձնյա իշխանություն, Փաշինյանը համառորեն փորձում է պարտադրել իր կամքը: Հունվարի սկզբին, երբ Գարեգին Բ Կաթողիկոսը և վեց եպիսկոպոսներից կազմված հանձնախումբը պաշտոնանկ արեցին Մասյացոտնի թեմի առաջնորդ Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանին, Փաշինյանը հորդորեց նրան մերժել եկեղեցու ներքին որոշումը և դիմել դատարան։ Այնուհետև եկեղեցու նվիրապետությունը հունվարի 27-ին նրան կարգալույծ հռչակեց։
Դատարանն ապօրինաբար հրահանգեց Կաթողիկոսին Սարոյանին պաշտոնանկ չանել և արգելեց Գարեգին Բ-ին լքել երկիրը՝ զրկելով նրան և Գերագույն հոգևոր խորհրդի վեց եպիսկոպոսներին Ավստրիայում անցկացվող  եպիսկոպոսաց կարևորագույն ժողովին մասնակցելու հնարավորությունից։ Չնայած դրան, ժողովը տեղի ունեցավ, և աշխարհասփյուռ 25 եպիսկոպոսներն իրենց զորակցությունը հայտնեցին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին՝ դատապարտելով Փաշինյանի իշխանության կողմից Եկեղեցու դատական հետապնդումը։
Կաթողիկոսի և մյուս վեց եպիսկոպոսների դատավարության նախնական նիստը նշանակված է օգոստոսի 7-ին, ժամը 16:00-ին՝ Վաղարշապատի (Էջմիածին) դատարանում: Սա աննախադեպ երևույթ է, երբ անկախ Հայաստանի Հանրապետությունում քրեական հետապնդում է իրականացվում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի դեմ: Դարավոր տիրապետության ընթացքում ո՛չ Օսմանյան կայսրությունը, ո՛չ էլ Ցարական Ռուսաստանը երբեք որևէ Կաթողիկոսի դատի չեն տվել։ Միակ բացառությունը Խորեն Ա Կաթողիկոսի սպանությունն էր, որին 1938 թվականի ապրիլի 6-ին խեղդամահ արեցին խորհրդային գաղտնի ծառայությունների գործակալները։
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին դատարան տանելը բացահայտ ապօրինություն է և Փաշինյանի իշխանության կողմից լիազորությունների կոպտագույն չարաշահում: Ավելի քան 1700 տարի հայերն աշխարհով մեկ պարծենում են, որ Հայաստանը առաջին պետությունն է, որը քրիստոնեություն է ընդունել: Սակայն սեփական իշխանությունն այժմ եկեղեցու նվիրապետությանը վերաբերվում է որպես հանցագործների։
Միակ լավ լուրը Գարեգին Երկրորդ Կաթողիկոսի հայտարարությունն է առ այն, որ նա հրաժարական չի տա՝ նույնիսկ ձերբակալվելու և բանտարկվելու դեպքում։ Նա կշարունակի ծառայել որպես օրինական Կաթողիկոս անգամ անազատության մեջ։
Վերջին ութ տարիների ընթացքում Փաշինյանի կառավարությունն իրականացրել է մի շարք աննախադեպ հակաեկեղեցական քայլեր.
- 2018 թվականին այն չեղարկեց հոգևորականների դիվանագիտական անձնագրերը։
- Հանրակրթական դպրոցների ուսումնական ծրագրից հանեց «Հայոց եկեղեցու պատմություն» առարկան։
- 2024 թվականին դադարեցրեց քրեակատարողական հիմնարկներում հոգևոր սպասավորների ծառայությունը:
- Դադարեցրեց հոգևորականների ծառայությունը Զինված ուժերում:
- Նախատեսում է բռնագրավել եկեղեցու բոլոր շենքերն ու ունեցվածքը։
- Անվտանգության ուժերը խուզարկություն են իրականացրել Սուրբ Էջմիածնի տարածքում՝ արքեպիսկոպոսին ձերբակալելու համար։
- Կեղծ մեղադրանքներով ձերբակալել և կալանավորել է մի քանի բարձրաստիճան հոգևորականների։
- Խախտելով Ազգային ժողովի կանոնակարգը՝ իշխանությունները թույլ չտվեցին Կաթողիկոսին օրհնության խոսք ասել 2026 թվականի օգոստոսի 2-ի նստաշրջանի բացմանը։
- Եկեղեցուց հարյուր հազարավոր դոլարների հարկեր և տուգանքներ է գանձել հավատացյալների կողմից մոմերի ձեռքբերման համար, չնայած այն հանգամանքին, որ Եկեղեցին ոչ առևտրային կազմակերպություն է, իսկ մոմեր գնողներն իրականում նվիրատվություն են անում։
Դատավոր Հակոբ Մանուկյանը պարտավոր է օգոստոսի 7-ին կարճել Կաթողիկոսի և վեց եպիսկոպոսների դեմ հարուցված մեղադրանքները, որպեսզի չդառնա Փաշինյանի ապօրինությունների հանցակիցը։ Հակառակ դեպքում, դատավոր Մանուկյանը կդառնա միջազգային ծաղրի առարկա, երբ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը վերջնականապես արձանագրի, որ նրա դատավճիռը խախտել է Հայաստանի Սահմանադրությունը։
Մինչդեռ, թե՛ Հայաստանի, թե՛ Սփյուռքի հայերը պետք է սթափվեն երկարատև թմբիրից և բարձրացնեն իրենց բողոքի ձայնը։ Եթե նրանք շարունակեն լռել անգամ Կաթողիկոսի ձերբակալությունից և բանտարկությունից հետո, ապա արժանի չեն ունենալու ո՛չ Եկեղեցի, ո՛չ էլ Հայրենիք։

Выйдут ли армяне из комы, если Пашинян посадит в тюрьму Католикоса Всех Армян? Арут Сасунян
Премьер-министр Никол Пашинян переходит все допустимые красные линии, превышая любые пределы своей власти. За последние восемь лет Пашинян нарушил сотни законов и множество положений Конституции. Между тем большое число армян оказалось в тюрьме не за нарушение закона, а лишь за то, что они с ним не согласны, — за реализацию основополагающего права, которым в демократическом государстве должны пользоваться все граждане.
Пашинян ясно дал понять, что законы на него не распространяются. Он может нарушать любой закон, и ни один судья не способен его остановить, как он сам хвастливо утверждал.
С момента захвата власти в 2018 году Пашинян яростно нападает на Святую Армянскую Апостольскую Церковь и ее руководство. Несмотря на свое нехристианское поведение, он часто цитирует Священное Писание, чтобы вводить в заблуждение своих легковерных сторонников. В Библии приводятся отрывки из Евангелия от Матфея 4:5–7, Евангелия от Луки 4:9–12 и Псалма 90:11–12, где дьявол, также цитируя Писание, призывал Иисуса броситься вниз с вершины храма, утверждая, что ангелы спасут Его. Иисус ответил, процитировав Второзаконие 6:16: «Не искушайте Господа, Бога вашего».
Хотя уже давно ходят неподтвержденные слухи о том, что у Католикоса якобы есть ребенок, Пашинян выжидал семь лет после прихода к власти, чтобы использовать эти слухи тогда, когда это понадобилось его узким политическим целям. Уже более года он злоупотребляет своим высоким постом, пытаясь сместить Католикоса Гарегина II.
Пашинян выступал с публичными призывами, высказывал личные угрозы и даже прибегал к грубой брани на своей странице в Facebook, пытаясь заставить Католикоса уйти в отставку. Потерпев неудачу во всех этих попытках, он дошел до того, что стал шантажировать десятерых высокопоставленных священнослужителей, вынуждая их выступить на его стороне против Католикоса. Под прикрытием «реформирования» Церкви он создал «гражданский комитет» для замены Католикоса. Непостижимо, что человек, слишком некомпетентный для управления страной, хочет вмешиваться во внутренние дела Церкви и решать, кто должен стать следующим Католикосом. Это не его дело.
Естественно, все эти действия являются явными нарушениями Конституции Армении, которая предусматривает отделение Церкви от государства. Но поскольку Пашинян установил автократическое единоличное правление, он продолжает пытаться навязать свою волю. В начале января, когда Католикос Гарегин II и комиссия из шести епископов освободили епископа Геворга Сарояна от должности предстоятеля Масьяцотнской епархии, Пашинян призвал Сарояна отвергнуть внутреннее решение Церкви и подать иск, чтобы заблокировать свое увольнение. Затем церковное руководство 27 января лишило его сана.
Суд незаконно постановил запретить Католикосу увольнять Сарояна и запретил Гарегину II покидать страну, тем самым лишив его и шестерых епископов Верховного духовного совета возможности принять участие в важной епископской конференции в Австрии. Тем не менее конференция состоялась, и 25 епископов, собравшихся со всего мира, выразили поддержку Католикосу и раскритиковали правительство Пашиняна за преследование Церкви.
Предварительное судебное заседание по делу Католикоса и шести других епископов назначено на 7 августа, 16:00, в суде Вагаршапата (Эчмиадзина). Это первый случай, когда независимая Республика Армения предъявила уголовные обвинения Католикосу всех армян. За века своего правления ни Османская империя, ни царская Россия никогда не выдвигали юридических обвинений против кого-либо из Католикосов. Единственным исключением стало убийство Католикоса Хорена I, которого 6 апреля 1938 года задушили советские сотрудники органов безопасности.
Попытка затащить Католикоса в суд — незаконный акт и вопиющее злоупотребление властью со стороны правительства Пашиняна. Более 1700 лет армяне с великой гордостью говорят всему миру, что Армения была первым государством, принявшим христианство. Однако их собственное правительство обращается с церковным руководством как с преступниками.
Единственная хорошая новость — заявление Католикоса Гарегина II о том, что он не уйдет в отставку, даже если будет арестован и заключен в тюрьму. Он продолжит служить законным Католикосом, даже находясь за решеткой.
За последние восемь лет правительство Пашиняна совершило ряд беспрецедентных антицерковных действий:
•в 2018 году оно аннулировало дипломатические паспорта представителей духовенства;
•исключило предмет «История Армянской Церкви» из программы государственных школ;
•в 2024 году прекратило служение капелланов в пенитенциарных учреждениях;
•прекратило духовное служение капелланов в Вооруженных силах;
•планирует конфисковать все церковные здания и имущество;
•силовые структуры властей провели рейд на территории Святого Эчмиадзина, чтобы арестовать архиепископа;
•оно арестовало и заключило в тюрьму нескольких высокопоставленных священнослужителей по сфабрикованным обвинениям;
•в нарушение регламента парламента власти не позволили Католикосу произнести молитву на его открывающем заседании 2 августа 2026 года;
•власти взыскали с Церкви сотни тысяч долларов в виде налогов и штрафов за свечи, приобретенные прихожанами, несмотря на то что Церковь является некоммерческой организацией, а покупающие свечи фактически делают пожертвования.
Судья Акоп Манукян должен 7 августа снять обвинения с Католикоса и шести епископов, чтобы не стать соучастником незаконных действий Пашиняна. В противном случае судья Манукян станет объектом международных насмешек, когда Европейский суд по правам человека в конечном итоге постановит, что его вердикт нарушил Конституцию Армении.
Тем временем армяне как в Армении, так и в диаспоре должны пробудиться от своего затянувшегося состояния самоуспокоенности и возвысить голос протеста. Если они продолжат молчать даже после ареста и заключения Католикоса, значит, они не заслуживают ни Церкви, ни родины.