Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը քննարկում է «Ուժեղ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդևանյանի թեկնածությունը խորհրդարանի նախագահի տեղակալի պաշտոնում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ թեկնածուի կենսագրությունն ու աշխատանքային գործունեությունն Ազգային ժողովի իններորդ գումարման առաջին նստաշրջանում ներկայացրել է «Ուժեղ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
Արամ Վարդևանյանի թեկնածությունն առաջադրել է «Ուժեղ Հայաստան» խմբակցությունը։ Խմբակցության ղեկավար Նարեկ Կարապետյանն օգոստոսի 2-ին հայտնել էր, որ թեկնածուի ընտրության ժամանակ հաշվի են առել նրա մասնագիտական փորձն ու պրոֆեսիոնալիզմը։ՀՀ Սահմանադրության համաձայն՝ Ազգային ժողովն ունի երեք փոխնախագահ, որոնցից մեկը պետք է ընտրվի ընդդիմադիր խմբակցությունների կազմում ընդգրկված պատգամավորներից։
ԱԺ նախագահի տեղակալն ընտրվում է գաղտնի քվեարկությամբ՝ պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ։Իններորդ գումարման Ազգային ժողովն ունի 105 պատգամավոր, հետևաբար Վարդևանյանի ընտրվելու համար անհրաժեշտ է առնվազն 53 կողմ ձայն։Արամ Վարդևանյանը ծնվել է 1989 թվականի նոյեմբերի 1-ին Երևանում։
Ավարտել է Հայ-ռուսական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետը, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու է։Նա մասնագիտական գործունեության ընթացքում աշխատել է իրավաբանական և ակադեմիական ոլորտներում։ 2016 թվականին զբաղեցրել է ՀՀ վարչապետի օգնականի պաշտոնը՝ համակարգելով մարդու իրավունքների, դատական համակարգի, քրեակատարողական հիմնարկների և հարակից ոլորտների հարցերը։
Վարդևանյանը եղել է նաև ութերորդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր։ Նրա պատգամավորական լիազորությունները դադարել էին 2022 թվականի դեկտեմբերի 2-ին։Նա 2021 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ եղել է «Հայաստան» դաշինքի պաշտոնական ներկայացուցիչը, իսկ 2026 թվականի ընտրությունների արդյունքներով պատգամավոր է ընտրվել «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի ցուցակով։
Հիշեցնենք, որ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալների պաշտոններում արդեն իսկ ընտրվել են իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ներկայացուցիչներ Վահագն Ալեքսանյանն ու Հայկ Կոնջորյանը։

Национальное собрание обсуждает кандидатуру Арама Вардевасяна на должность заместителя председателя НС.
06-08-2026 10:46 Армения Политика
Национальное собрание Республики Армения рассматривает кандидатуру депутата фракции «Сильная Армения» Арама Вардевазяна на должность заместителя председателя парламента.
Согласно информации «Арменпресс», биографию и трудовую деятельность кандидата на первом заседании девятого созыва представил секретарь фракции «Сильная Армения» Тигран Абраамян.
Кандидатуру Арама Вардевазяна выдвинула фракция «Сильная Армения». Руководитель фракции Нарек Карапетян 2 августа сообщил, что при выборе кандидата учитывался его профессиональный опыт и профессионализм. Согласно Конституции РА, Национальное собрание имеет трех заместителей председателя, один из которых должен быть избран из числа депутатов, входящих в оппозиционные фракции.
Заместитель председателя НС избирается тайным голосованием большинством голосов от общего числа депутатов. Девятый созыв Национального собрания насчитывает 105 депутатов, следовательно, для избрания Вардевазяна необходимо как минимум 53 голоса «за». Арам Вардеваян родился 1 ноября 1989 года в Ереване.
Он окончил юридический факультет Армяно-Российского университета, является кандидатом юридических наук. В ходе своей профессиональной деятельности он работал в юридической и академической сферах. В 2016 году занимал должность помощника премьер-министра РА, координируя вопросы прав человека, судебной системы, учреждений уголовно-исполнительной системы и смежных областей.
Вардеваян также был депутатом Национального собрания восьмого созыва. Его депутатские полномочия прекратились 2 декабря 2022 года. Он был официальным представителем блока «Армения» на парламентских выборах 2021 года, а по результатам выборов 2026 года был избран депутатом по списку блока «Сильная Армения».
Напомним, что на должности заместителей председателя Национального собрания уже избраны представители правящей фракции «Гражданский договор» Ваграм Алексанян и Гайк Конжорян.