Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը քննարկում է «Ուժեղ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդևանյանի թեկնածությունը խորհրդարանի նախագահի տեղակալի պաշտոնում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ թեկնածուի կենսագրությունն ու աշխատանքային գործունեությունն Ազգային ժողովի իններորդ գումարման առաջին նստաշրջանում ներկայացրել է «Ուժեղ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
Արամ Վարդևանյանի թեկնածությունն առաջադրել է «Ուժեղ Հայաստան» խմբակցությունը։ Խմբակցության ղեկավար Նարեկ Կարապետյանն օգոստոսի 2-ին հայտնել էր, որ թեկնածուի ընտրության ժամանակ հաշվի են առել նրա մասնագիտական փորձն ու պրոֆեսիոնալիզմը։ՀՀ Սահմանադրության համաձայն՝ Ազգային ժողովն ունի երեք փոխնախագահ, որոնցից մեկը պետք է ընտրվի ընդդիմադիր խմբակցությունների կազմում ընդգրկված պատգամավորներից։
ԱԺ նախագահի տեղակալն ընտրվում է գաղտնի քվեարկությամբ՝ պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ։Իններորդ գումարման Ազգային ժողովն ունի 105 պատգամավոր, հետևաբար Վարդևանյանի ընտրվելու համար անհրաժեշտ է առնվազն 53 կողմ ձայն։Արամ Վարդևանյանը ծնվել է 1989 թվականի նոյեմբերի 1-ին Երևանում։
Ավարտել է Հայ-ռուսական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետը, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու է։Նա մասնագիտական գործունեության ընթացքում աշխատել է իրավաբանական և ակադեմիական ոլորտներում։ 2016 թվականին զբաղեցրել է ՀՀ վարչապետի օգնականի պաշտոնը՝ համակարգելով մարդու իրավունքների, դատական համակարգի, քրեակատարողական հիմնարկների և հարակից ոլորտների հարցերը։
Վարդևանյանը եղել է նաև ութերորդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր։ Նրա պատգամավորական լիազորությունները դադարել էին 2022 թվականի դեկտեմբերի 2-ին։Նա 2021 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ եղել է «Հայաստան» դաշինքի պաշտոնական ներկայացուցիչը, իսկ 2026 թվականի ընտրությունների արդյունքներով պատգամավոր է ընտրվել «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի ցուցակով։
Հիշեցնենք, որ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալների պաշտոններում արդեն իսկ ընտրվել են իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ներկայացուցիչներ Վահագն Ալեքսանյանն ու Հայկ Կոնջորյանը։

The National Assembly is discussing the candidacy of Aram Vardevanyan for the position of Deputy Speaker of the National Assembly.
06-08-2026 10:46 Armenia Politics
The National Assembly of the Republic of Armenia is discussing the candidacy of Aram Vardevanyan from the "Strong Armenia" faction for the position of Deputy Speaker of Parliament.
According to Armenpress, the candidate's biography and professional activities were presented in the first session of the ninth convocation of the National Assembly by Tigran Abrahamyan, the secretary of the "Strong Armenia" faction.
Aram Vardevanyan's candidacy was proposed by the "Strong Armenia" faction. The faction leader Narek Karapetyan announced on August 2 that the candidate's professional experience and professionalism were taken into account during the selection process. According to the Constitution of the Republic of Armenia, the National Assembly has three vice-presidents, one of whom must be elected from among the deputies of the opposition factions.
The Deputy Speaker of the National Assembly is elected by secret ballot with a majority of the votes of the total number of deputies. The ninth convocation of the National Assembly has 105 deputies, therefore at least 53 votes in favor are needed for Vardevanyan to be elected. Aram Vardevanyan was born on November 1, 1989, in Yerevan.
He graduated from the Faculty of Law of the Armenian-Russian University and holds a PhD in Law. During his professional career, he has worked in the legal and academic fields. In 2016, he served as the assistant to the Prime Minister of Armenia, coordinating issues related to human rights, the judicial system, penitentiary institutions, and related areas.
Vardevanyan was also a deputy of the eighth convocation of the National Assembly. His parliamentary powers were terminated on December 2, 2022. He was the official representative of the "Armenia" alliance during the 2021 parliamentary elections, and based on the results of the 2026 elections, he was elected as a deputy from the "Strong Armenia" alliance list.
It should be noted that representatives of the ruling "Civil Contract" faction, Vahagn Aleksanyan and Hayk Konjoryan, have already been elected to the positions of Deputy Speakers of the National Assembly.