Կաթողիկոսը և եպիսկոպոսները մասնակցելու են դատական առաջին նիստին. Արա Զոհրաբյան
Sputnik. Օգոստոսի 7-ին՝ ժամը 16։00-ին Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանում տեղի կունենա Ամենայն հայոց կաթողիկոսի և Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամ վեց եպիսկոպոսների քրեական գործի նախնական դատալսումների առաջին նիստը։
Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ–ն և եպիսկոպոսները մասնակցելու են դատական առաջին նիստին։ Տեղեկությունը սոցցանցի իր էջում հայտնել է փաստաբան Արա Զոհրաբյանը։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի և Հայ առաքելական եկեղեցու Գերագույն հոգևոր խորհրդի 6 անդամների դեմ գործն ուղարկվել է դատարան։
Նշենք, որ օգոստոսի 7-ին՝ ժամը 16։00-ին Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանում տեղի կունենա Ամենայն հայոց կաթողիկոսի և Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամ վեց եպիսկոպոսների քրեական գործի նախնական դատալսումների առաջին նիստը։ Գործը քննելու է դատավոր Հակոբ Մանուկյանը:
«Թեմակալ առաջնորդի պաշտոնից ետ կանչելու և եպիսկոպոսի կարգավիճակից զրկելու վերաբերյալ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի որոշումներին պետության միջամտությունը Եկեղեցու ինքնավարության, պետություն–Եկեղեցի սահմանադրական հարաբերությունների և կրոնական ազատության հիմնարար սկզբունքի խախտում է և պատմական ամոթալի իրադարձություն»,–գրել է Զոհրաբյանը։
Հիշեցրել է, որ հայոց հայրապետը ենթարկվում է քրեական հետապնդման՝ իր եկեղեցական և կանոնական պարտականությունը կատարելու համար։
«Այս քրեական գործով դատարանը քննելու է ոչ միայն առանձին անձանց ներկայացված մեղադրանքները, այլ կարևոր մեկ այլ հարց՝ կարո՞ղ է արդյոք աշխարհիկ իշխանությունը ներխուժել եկեղեցու ներքին կյանք և քրեականացնել Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի կանոնական իշխանության իրացումը»,–տեղեկացրել է պաշտպանը։
Հիշեցնենք՝ փետրվարի 14-ին հայտնի դարձավ, որ կաթողիկոսի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել Մասյացոտնի թեմի նախկին առաջնորդ, կարգալույծ արված Արման Սարոյանի հետ կապված դատական ակտի կատարումը խոչընդոտելու մեղադրանքով, արգելվել է նրա ելքը Հայաստանից:

Католикос и епископы примут участие в первом судебном заседании. Ара Зохрабян
Sputnik. 7 августа в 16:00 в Армавирском областном суде первой инстанции состоится первое заседание предварительных слушаний по уголовному делу Вселенского патриарха и шести епископов, членов Верховного духовного совета.
Вселенский патриарх Гарегин II и епископы примут участие в первом судебном заседании. Об этом сообщил адвокат Ара Зограбян на своей странице в соцсетях.
Ранее мы сообщали, что дело против Вселенского патриарха Гарегина II и шести членов Верховного духовного совета Армянской апостольской церкви было передано в суд.
Отметим, что 7 августа в 16:00 в Армавирском областном суде первой инстанции состоится первое заседание предварительных слушаний по уголовному делу Вселенского патриарха и шести епископов, членов Верховного духовного совета. Дело будет рассматривать судья Якоб Манукян.
«Вмешательство государства в решения Вселенского патриарха о снятии с должности епископа и лишении его статуса является нарушением автономии Церкви, конституционных отношений между государством и Церковью, а также основополагающего принципа религиозной свободы и историческим позором»,– написал Зограбян.
Он напомнил, что армянский патриарх подвергается уголовному преследованию за выполнение своих церковных и канонических обязанностей.
«На этом уголовном деле суд будет рассматривать не только обвинения, выдвинутые против отдельных лиц, но и важный другой вопрос: может ли светская власть вмешиваться во внутреннюю жизнь церкви и криминализировать осуществление канонической власти Вселенского патриарха?»,– сообщил защитник.
Напомним, что 14 февраля стало известно о том, что против патриарха возбуждено уголовное преследование по обвинению в препятствовании исполнению судебного акта, связанного с бывшим руководителем Мартуни Арманом Сароянцем, который был лишен сана, ему запрещен выезд из Армении.