Եթե կա մարդ, որ պետք է պատասխանատվություն կրի, կկրի. Փաշինյանը՝ անկած առյուծի մասին
1lurer.am Կառավարության ճեպազրույցի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ ԲՀԿ ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի տանը տեղի ունեցած խուզարկության շրջանակում կենդանիների քնեցմանը, ինչի հետևանքով առյուծներից մեկը չէր արթնացել:
Լրագրողը նշեց՝ հանրությունը պահանջում է, որ քնից չարթնացած կենդանու մասով պատշաճ պատասխանատվություն լինի:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանեց. «Կենդանիների հետ կապված՝ եթե կա մարդ, որ պետք է պատասխանատվություն կրի, կկրի: Ինչքան գիտեմ, քննություն է նշանակված»:
Նշենք, որ ըստ Կենդանաբանական այգու հաղորդագրության՝ կենդանու մոտ արձանագրվել են ներքին օրգանների ախտահարումներ՝ փայծաղի, լյարդի, թոքերի և սրտի հետ կապված խնդիրներ, ինչպես նաև լեղապարկի փոփոխություններ, ճարպակալում և որովայնի խոռոչում հեղուկի առկայություն։
Ըստ Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի հաղորդագրության՝ անկած առյուծը տարեց էր և լեուցիստ (գենետիկական առանձնահատկություն, որն արտահայտվում է բաց գունավորմամբ և հաճախ զուգորդվում է բնածին թաքնված հիվանդություններով): Նաև նշվել էր, որ խոշոր կատվազգիների դեպքում ցանկացած միջամտություն արվում է քնեցման եղանակով, և եթե նույնիսկ տեղափոխումը կազմակերպվեր և իրականացվեր ոչ արտակարգ իրավիճակում, միևնույն է, ռիսկերն անխուսափելի էին:
ՀՀ քննչական կոմիտեից էլ հայտնել էին, որ Էգ առյուծի՝ քնեցումից չարթնանալու հանգամանքները կդարձվեն քննության առարկա:

Если есть человек, который должен нести ответственность, он понесет. Пашинян о павшем льве
1lurer.am Во время брифинга правительства премьер-министр Никол Пашинян прокомментировал усыпление животных в рамках обыска, проведенного в доме главы БHK Гагика Царукяна, в результате чего один из львов не проснулся:
Журналист отметил, что общественность требует, чтобы за не проснувшееся животное была предусмотрена соответствующая ответственность:
Премьер-министр Никол Пашинян ответил: «Что касается животных, если есть человек, который должен нести ответственность, он понесет. Насколько я знаю, назначено расследование»:
Отметим, что согласно сообщению зоопарка, у животного были зафиксированы поражения внутренних органов — проблемы с селезенкой, печенью, легкими и сердцем, а также изменения в желчном пузыре, ожирение и наличие жидкости в брюшной полости.
Согласно сообщению Фонда охраны дикой природы и культурных ценностей, упавший лев был пожилым и леуцизмом (генетическая особенность, проявляющаяся в светлом окрасе и часто сопровождающаяся врожденными скрытыми заболеваниями). Также было отмечено, что в случае крупных кошачьих любое вмешательство осуществляется путем усыпления, и даже если бы транспортировка была организована и осуществлена в неэкстренной ситуации, риски все равно были бы неизбежны.
Из Следственного комитета РА также сообщили, что обстоятельства не проснувшейся самки льва станут предметом расследования.