Փենսիլվանիայի աշակերտները մասնակցել են Հայոց ցեղասպանության թեմայով ամառային դպրոցին
Հուլիսի 8-11-ը Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը ամառային դպրոցի շրջանակում հյուրընկալել է ԱՄՆ-ի Փենսիլվանիա նահանգի Ջորջ ավագ դպրոցի (George School) աշակերտներին։ Ծրագիրն իրականացվել է «Genocide Education Project»-ի հետ համագործակցությամբ և նպատակ ուներ մասնակիցներին ծանոթացնել Հայոց ցեղասպանության պատմության տարբեր ասպեկտներին։ Հարկ է նշել, որ սա առաջին դեպքն է, երբ Հայոց ցեղասպանության թեմայով կրթական ծրագրի շրջանակում ՀՑԹԻ են այցելում ԱՄՆ-ից ժամանած դպրոցականներ։
Նշենք, որ ամառային դպրոցի նախաձեռնողը՝ Ջորջ ավագ դպրոցի ուսուցչուհի Մերեդիթ Բալդին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի և «Genocide Education Project»-ի կողմից համատեղ իրականացվող՝ Հայոց ցեղասպանության թեմայով ամերիկացի ուսուցիչների վերապատրաստման ամենամյա կրթական ծրագրի 2024 թվականին մասնակիցներից է։ Այս տարի նա Հայաստան էր ժամանել արդեն իր աշակերտների հետ։
Ամառային դպրոցի շրջանակում մասնակիցներն այցելել են Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և թանգարան։ Չորս օրերի ընթացքում աշակերտները ՀՑԹԻ գիտաշխատողների ուղեկցությամբ մասնակցել են շրջայցերի և թեմատիկ դասընթացների։ Քննարկվել են Հայոց ցեղասպանության տարբեր ասպեկտներ, այդ թվում՝ զանգվածային բռնությունների ընթացքում մեդիայի և քարոզչության դերը, վերապրածների վկայությունների նշանակությունը, ինչպես նաև առանձին անդրադարձ է կատարվել Ավրորա Մարդիգանյանի կյանքին և «Հոգիների աճուրդ» ֆիլմին։
Ծրագրի շրջանակում աշակերտների գործնական պարապմունքները վարել են Ջորջ դպրոցի ուսուցիչներ Մերեդիթ Բալդին և Փրեսքոթ Սերայդարյանը։
ՀՑԹԻ-ում անցկացվող կրթական ծրագրից բացի, աշակերտներն այցելել են նաև Մատենադարան, Հայաստանի մի շարք պատմամշակութային վայրեր՝ առավել մոտիկից ծանոթանալով երկրի մշակույթին և հարուստ պատմական ժառանգությանը։
Նման նախաձեռնությունները կարևոր դեր են կատարում միջազգային կրթական համագործակցության զարգացման, ցեղասպանության հանցագործության ճանաչողության բարձրացման, հիշողության պահպանման, ինչպես նաև երիտասարդ սերնդի շրջանում մարդու իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացման գործում։

Students from Pennsylvania participated in a summer school on the topic of the Armenian Genocide.
During July 8-11, the Armenian Genocide Museum-Institute hosted students from George School in Pennsylvania, USA, as part of its summer school program. The program was implemented in collaboration with the "Genocide Education Project" and aimed to introduce participants to various aspects of the history of the Armenian Genocide. It is noteworthy that this is the first time that students from the USA have visited the AGMI as part of an educational program on the topic of the Armenian Genocide.
It should be noted that the initiator of the summer school, George School teacher Meredith Bald, is one of the participants in the annual educational program for American teachers on the topic of the Armenian Genocide, conducted jointly by the AGMI and the "Genocide Education Project" in 2024. This year, she arrived in Armenia with her students.
As part of the summer school, participants visited the Armenian Genocide Memorial and Museum. Over the course of four days, students participated in tours and thematic classes accompanied by AGMI researchers. Various aspects of the Armenian Genocide were discussed, including the role of media and propaganda during mass violence, the significance of survivor testimonies, and a specific focus was given to the life of Aurora Mardiganian and the film "Auction of Souls."
Practical sessions for students were conducted by George School teachers Meredith Bald and Prescott Seraydarian.
In addition to the educational program held at the AGMI, students also visited the Matenadaran and several historical and cultural sites in Armenia, getting a closer look at the country's culture and rich historical heritage.
Such initiatives play an important role in the development of international educational cooperation, raising awareness of the crime of genocide, preserving memory, and increasing awareness of human rights protection among the younger generation.