Մինչև պատերազմի ավարտը Ուկրաինայի համար Patriot-ի որսացող հրթիռները կարտադրվեն Գերմանիայում
armtimes.com  Patriot-ի համար որսացող հրթիռները, ամենայն հավանականությամբ, կարտադրվեն Գերմանիայում կամ եվրոպական մեկ այլ երկրում, հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով երկու աղբյուրի: Պատերազմի ավարտից հետո արտադրությունը կարող է տեղափոխվել Ուկրաինա։ Փորձագետների կարծիքով՝ Raytheon կամ PAC-3 (Lockheed) ընկերության Patriot PAC-2 որսիչների արտադրությունը կազմակերպելու համար ժամանակ կպահանջվի։
Ըստ հաշվարկի՝ մեկ բալիստիկ հրթիռը որսալու համար պահանջվում է երեք Patriot։ Փորձագետները դրանց տարեկան պահանջարկը գնահատում են մոտ 2400 միավոր։
Հունիսին The New York Times-ը գրել էր, որ Ուկրաինան չունի ամերիկյան Patriot զենիթային հրթիռներ ՀՕՊ համակարգերի համար։ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին խնդրել է ԱՄՆ-ին Patriot հրթիռների արտադրության համար լիցենզիա տրամադրել:
Հիշեցնենք, որ Անկարայում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն Ուկրաինայի առաջնորդի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը կարող է Կիևին տրամադրել այդ իրավունքը:

До окончания войны в Украине ракеты-перехватчики Patriot будут производиться в Германии.
armtimes.com  Ракеты-перехватчики Patriot, вероятно, будут производиться в Германии или в другой европейской стране, сообщает Reuters со ссылкой на два источника. После окончания войны производство может быть перенесено в Украину. По мнению экспертов, для организации производства перехватчиков Patriot PAC-2 компании Raytheon или PAC-3 (Lockheed) потребуется время.
Согласно расчетам, для перехвата одной баллистической ракеты требуется три Patriot. Эксперты оценивают годовой спрос на них примерно в 2400 единиц.
В июне The New York Times сообщила, что Украина не имеет американских зенитных ракет Patriot для систем ПВО. Президент Украины Владимир Зеленский попросил США предоставить лицензию на производство ракет Patriot:
Напомним, что на саммите НАТО в Анкаре президент США Дональд Трамп заявил во время встречи с украинским лидером, что Вашингтон может предоставить Киеву это право: