Մինչև պատերազմի ավարտը Ուկրաինայի համար Patriot-ի որսացող հրթիռները կարտադրվեն Գերմանիայում
armtimes.com  Patriot-ի համար որսացող հրթիռները, ամենայն հավանականությամբ, կարտադրվեն Գերմանիայում կամ եվրոպական մեկ այլ երկրում, հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով երկու աղբյուրի: Պատերազմի ավարտից հետո արտադրությունը կարող է տեղափոխվել Ուկրաինա։ Փորձագետների կարծիքով՝ Raytheon կամ PAC-3 (Lockheed) ընկերության Patriot PAC-2 որսիչների արտադրությունը կազմակերպելու համար ժամանակ կպահանջվի։
Ըստ հաշվարկի՝ մեկ բալիստիկ հրթիռը որսալու համար պահանջվում է երեք Patriot։ Փորձագետները դրանց տարեկան պահանջարկը գնահատում են մոտ 2400 միավոր։
Հունիսին The New York Times-ը գրել էր, որ Ուկրաինան չունի ամերիկյան Patriot զենիթային հրթիռներ ՀՕՊ համակարգերի համար։ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին խնդրել է ԱՄՆ-ին Patriot հրթիռների արտադրության համար լիցենզիա տրամադրել:
Հիշեցնենք, որ Անկարայում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն Ուկրաինայի առաջնորդի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը կարող է Կիևին տրամադրել այդ իրավունքը:

Until the end of the war, Patriot interceptor missiles for Ukraine will be produced in Germany.
armtimes.com  The interceptor missiles for the Patriot system are likely to be produced in Germany or another European country, Reuters reports, citing two sources. After the end of the war, production may move to Ukraine. Experts believe that time will be needed to organize the production of Patriot PAC-2 interceptors from Raytheon or PAC-3 (Lockheed).
According to calculations, three Patriots are required to intercept one ballistic missile. Experts estimate the annual demand for them to be around 2400 units.
In June, The New York Times reported that Ukraine does not have American Patriot surface-to-air missiles for air defense systems. Ukrainian President Volodymyr Zelensky has asked the U.S. to grant a license for the production of Patriot missiles.
Recall that during the NATO summit in Ankara, U.S. President Donald Trump stated during a meeting with the Ukrainian leader that Washington could grant Kyiv that right.