Իրանի իշխանությունները հայտնել են Թեհրանի մերձակայքում պայթյունների պատճառը
Թեհրանից արևելք պայթյունները կապված են եղել պայթուցիկ նյութերի ոչնչացման հետ։ Այս մասին հայտնում է Tasnim գործակալությունը՝ վկայակոչելով տեղական իշխանություններին:
«Պայթյունների ձայները, որոնք հնչել են Թեհրան նահանգի արևելյան մասում, կապված են պայթուցիկ նյութերի ոչնչացման վերահսկվող գործողության հետ», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ Fars գործակալությունը հայտնել էր, որ Թեհրանից արևելք պայթյունների ձայներ են լսվել:
Հիշեցնենք` ԱՄՆ զինվորականները հուլիսի 7-ի լույս 8-ի գիշերը հզոր հարվածների շարք սկսեցին Իրանի ուղղությամբ։ ԱՄՆ ԶՈւ կենտրոնական հրամանատարությունը հայտարարեց, թե դա իբր արվել է ի պատասխան Հորմուզի նեղուցով անցնող առևտրային նավերի դեմ Իրանի գործողությունների։
Իրանցի զինվորականները հայտնեցին Բահրեյնում և Քուվեյթում գտնվող ԱՄՆ ռազմաբազաներին հասցված պատասխան հարվածների մասին, Իրանի իշխանությունները Վաշինգտոնին մեղադրեցին ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին հուշագիրը խախտելու մեջ։ Թեհրանը հայտարարեց, որ դադարեցնում է ԱՄՆ–ի հետ վերջնական կարգավորման շուրջ բանակցությունները։

Iranian authorities have reported the cause of the explosions near Tehran.
The explosions east of Tehran were related to the destruction of explosive materials. This was reported by the Tasnim agency, citing local authorities:
«The sounds of explosions heard in the eastern part of Tehran province are related to a controlled operation for the destruction of explosive materials,» the statement said.
Previously, the Fars agency reported that sounds of explosions were heard east of Tehran.
Recall that U.S. military forces began a series of powerful strikes towards Iran on the night of July 7-8. The U.S. Central Command stated that this was allegedly in response to Iran's actions against commercial vessels passing through the Strait of Hormuz.
Iranian military officials reported retaliatory strikes against U.S. military bases in Bahrain and Kuwait, while Iranian authorities accused Washington of violating the ceasefire agreement. Tehran announced that it was halting negotiations for a final settlement with the U.S.