Իրանի իշխանությունները հայտնել են Թեհրանի մերձակայքում պայթյունների պատճառը
Թեհրանից արևելք պայթյունները կապված են եղել պայթուցիկ նյութերի ոչնչացման հետ։ Այս մասին հայտնում է Tasnim գործակալությունը՝ վկայակոչելով տեղական իշխանություններին:
«Պայթյունների ձայները, որոնք հնչել են Թեհրան նահանգի արևելյան մասում, կապված են պայթուցիկ նյութերի ոչնչացման վերահսկվող գործողության հետ», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ Fars գործակալությունը հայտնել էր, որ Թեհրանից արևելք պայթյունների ձայներ են լսվել:
Հիշեցնենք` ԱՄՆ զինվորականները հուլիսի 7-ի լույս 8-ի գիշերը հզոր հարվածների շարք սկսեցին Իրանի ուղղությամբ։ ԱՄՆ ԶՈւ կենտրոնական հրամանատարությունը հայտարարեց, թե դա իբր արվել է ի պատասխան Հորմուզի նեղուցով անցնող առևտրային նավերի դեմ Իրանի գործողությունների։
Իրանցի զինվորականները հայտնեցին Բահրեյնում և Քուվեյթում գտնվող ԱՄՆ ռազմաբազաներին հասցված պատասխան հարվածների մասին, Իրանի իշխանությունները Վաշինգտոնին մեղադրեցին ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին հուշագիրը խախտելու մեջ։ Թեհրանը հայտարարեց, որ դադարեցնում է ԱՄՆ–ի հետ վերջնական կարգավորման շուրջ բանակցությունները։

Власти Ирана сообщили о причине взрывов в окрестностях Тегерана
Взрывы к востоку от Тегерана были связаны с уничтожением взрывчатых веществ. Об этом сообщает агентство Tasnim со ссылкой на местные власти:
«Звуки взрывов, которые раздавались в восточной части провинции Тегеран, связаны с контролируемой операцией по уничтожению взрывчатых веществ», - говорится в сообщении:
Ранее агентство Fars сообщило, что слышны звуки взрывов к востоку от Тегерана:
Напомним, что американские военные 7 июля, переходя на 8-е, начали серию мощных ударов по Ирану. Центральное командование вооруженных сил США заявило, что это якобы было сделано в ответ на действия Ирана против торговых судов, проходящих через Ормузский пролив.
Иранские военные сообщили о ответных ударах по американским военным базам в Бахрейне и Кувейте, власти Ирана обвинили Вашингтон в нарушении соглашения о прекращении военных действий. Тегеран заявил, что прекращает переговоры с США о окончательном урегулировании.