Ռուսաստանը չի ճանաչում մեր ինքնիշխանությունը տարածքի 20 տոկոսի նկատմամբ, իսկ տիկին Կալլասը՝ 100 տոկոսի նկատմամբ. Կոբախիձե
13-07-2026 13:50 Վրաստան Քաղաքականություն
auroranews.am  «Եթե Ռուսաստանը չի ճանաչում Վրաստանի ինքնիշխանությունը նրա տարածքի 20 տոկոսի նկատմամբ, ապա տիկին Կայա Կալլասը չի ճանաչում Վրաստանի ինքնիշխանությունը նրա տարածքի 100 տոկոսի նկատմամբ։ Սա լիովին ամոթալի վերաբերմունք է։»,-  այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն:
Ինչպես հաղորդում է APA-ի վրացական բյուրոն` Կոբախիձեն մեկնաբանում է Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալլասի այսօրվա հայտարարությունը որպես ամոթալի վերաբերմունք:
Նա Վրաստանի ժողովրդի կամքի չճանաչումն ու դրան հակազդելը Եվրամիության բարձրագույն ներկայացուցչի կողմից անվանել է չափազանց լուրջ երևույթ։
Նշենք, որ Կայա Կալլասը Բրյուսելում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել էր, որ ԵՄ-ն ցանկանում է աջակցել ոչ թե Վրաստանի կառավարությանը, այլ վրաց ժողովրդին:

Россия не признает нашу суверенитет над 20 процентами территории, а госпожа Каллас — над 100 процентами. Кобахидзе
13-07-2026 13:50 Грузия Политика
auroranews.am  «Если Россия не признает суверенитет Грузии над 20 процентами ее территории, то госпожа Кая Каллас не признает суверенитет Грузии над 100 процентами ее территории. Это совершенно позорное отношение.»,-  об этом на пресс-конференции заявил премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе:
Как сообщает грузинское бюро APA, Кобахидзе прокомментировал сегодняшнее заявление высокопредставителя Европейского Союза по внешним делам и политике безопасности Каи Каллас как позорное отношение:
Он назвал непризнание воли грузинского народа и противодействие ей со стороны высокопредставителя Европейского Союза крайне серьезным явлением.
Отметим, что Кая Каллас в разговоре с журналистами в Брюсселе заявила, что ЕС хочет поддерживать не правительство Грузии, а грузинский народ: