Ռուսաստանը չի ճանաչում մեր ինքնիշխանությունը տարածքի 20 տոկոսի նկատմամբ, իսկ տիկին Կալլասը՝ 100 տոկոսի նկատմամբ. Կոբախիձե
13-07-2026 13:50 Վրաստան Քաղաքականություն
auroranews.am  «Եթե Ռուսաստանը չի ճանաչում Վրաստանի ինքնիշխանությունը նրա տարածքի 20 տոկոսի նկատմամբ, ապա տիկին Կայա Կալլասը չի ճանաչում Վրաստանի ինքնիշխանությունը նրա տարածքի 100 տոկոսի նկատմամբ։ Սա լիովին ամոթալի վերաբերմունք է։»,-  այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն:
Ինչպես հաղորդում է APA-ի վրացական բյուրոն` Կոբախիձեն մեկնաբանում է Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալլասի այսօրվա հայտարարությունը որպես ամոթալի վերաբերմունք:
Նա Վրաստանի ժողովրդի կամքի չճանաչումն ու դրան հակազդելը Եվրամիության բարձրագույն ներկայացուցչի կողմից անվանել է չափազանց լուրջ երևույթ։
Նշենք, որ Կայա Կալլասը Բրյուսելում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել էր, որ ԵՄ-ն ցանկանում է աջակցել ոչ թե Վրաստանի կառավարությանը, այլ վրաց ժողովրդին:

Russia does not recognize our sovereignty over 20 percent of the territory, while Ms. Kallas does so over 100 percent. Kobakhidze
13-07-2026 13:50 Georgia Politics
auroranews.am  «If Russia does not recognize Georgia's sovereignty over 20 percent of its territory, then Ms. Kaja Kallas does not recognize Georgia's sovereignty over 100 percent of its territory. This is a completely shameful attitude.»,-  this was stated by Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze during a press briefing:
As reported by the Georgian bureau of APA, Kobakhidze interprets the statement made today by the EU's High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, Kaja Kallas, as a shameful attitude:
He called the non-recognition of the will of the Georgian people and the opposition to it by the EU's highest representative an extremely serious phenomenon.
It should be noted that Kaja Kallas stated in a conversation with journalists in Brussels that the EU wants to support not the Georgian government, but the Georgian people: