Նոր կանոններ չափիչ սարքերի համար․ ինչ է փոխվում քաղաքացիների և բիզնեսի համար
Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական e-draft.am հարթակում հանրային քննարկման է ներկայացվել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի հրամանի նախագիծը։ Iravaban.net–ը ուսումնասիրել է նախագիծը, որով նախատեսվում է սահմանել Հայաստանում կիրառվող չափման միջոցների ստուգաչափման պարբերականությունը։ Նոր կարգավորումը վերաբերում է այն սարքերին, որոնց միջոցով իրականացվում են օրենսդրական չափագիտության ոլորտում չափումներ, և նպատակ ունի ապահովել դրանց ճշգրտության ու հուսալիության վերահսկումը։
Հիմնավորում
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած չափման միջոցների ստուգաչափման պարբերականությունը սահմանելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարի հրամանի նախագծի ընդունման 1. Անհրաժեշտությունը. «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած չափման միջոցների ստուգաչափման պարբերականությունը սահմանելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարի հրամանի նախագծի (այսուհետ՝ Նախագիծ) ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է «Չափումների միասնականության ապահովման մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին 2025 թվականի դեկտեմբերի 1-ի ՀՕ-374-Ն օրենքի (այսուհետ՝ ՀՕ-374-Ն օրենք) պահանջներով, ինչպես նաև նշված օրենքի կիրարկումն ապահովող միջոցառումների ցանկը հաստատելու մասին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի 2026 թվականի փետրվարի 5-ի N 87-Ա որոշման հավելվածի 11-րդ կետի կատարման անհրաժեշտությամբ։ ՀՕ-374-Ն օրենքով կատարված փոփոխությունների արդյունքում առաջացել է ոլորտը կարգավորող ենթաօրենսդրական իրավական ակտերի համապատասխանեցման անհրաժեշտություն։
Ընթացիկ իրավիճակը և խնդիրները.
Էկոնոմիկայի նախարարությունը չափումների միասնականության ապահովման ոլորտում հանդիսանում է լիազոր մարմին, որի լիազորություններն ամրագրված են «Չափումների միասնականության ապահովման մասին» օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 10.1-ին հոդվածով, որի 2-րդ մասի 5-րդ կետով նախարարությանը վերապահված է սահմանել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից սահմանված չափման միջոցների ստուգաչափման պարբերականությունը։ Միևնույն ժամանակ հարկ է նշել, որ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից սահմանվող չափման միջոցները հանդիսանում են օրենսդրական չափագիտության տարածման ոլորտներում կիրառվող չափման միջոցները, և հետևաբար, Էկոնոմիկայի նախարարի հրամանով պետք է սահմանվի օրենսդրական չափագիտության տարածման ոլորտներում կիրառվող չափման միջոցների ստուգաչափման պարբերականությունը։ Նախագծի ընդունումը պայմանավորված է օրենսդրական չափագիտության ոլորտում իրավակարգավորումների կատարելագործման անհրաժեշտությամբ։ Օրենքի նախկին խմբագրությամբ չափման միջոցների ստուգաչափման պարբերականությունը որոշվում էր չափման միջոցի տեսակի հաստատման ընթացքում և քանի որ չափման միջոցի տեսակի հաստատումն իրականացվում էր Չափագիտության ազգային մարմնի կողմից, ստուգաչափման պարբերականությունը նույնպես սահմանվում էր վերջինիս կողմից։ Օրենքում կատարված փոփոխությունների արդյունքում չափման միջոցների ստուգաչափման պարբերականություն սահմանելու լիազորությունը վերապահվել է չափագիտության լիազոր մարմնին (Էկոնոմիկայի նախարարությանը)՝ համապատասխան իրավական ակտի ընդունմամբ։
Կարգավորման նպատակը և բնույթը.
Նախագծի նպատակը օրենսդրական չափագիտության տարածման ոլորտներում կիրառվող չափման միջոցների ստուգաչափման պարբերականության սահմանումն է՝ հաշվի առնելով չափման միջոցների կիրառման առանձնահատկությունները, չափումների ճշգրտության նկատմամբ պահանջները, ինչպես նաև Եվրոպական միության և Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների փորձը։ Կարգավորումը կրում է հստակեցնող և արդիականացնող բնույթ և ուղղված է գործող իրավական դաշտի համապատասխանեցմանը ոլորտում իրականացված օրենսդրական փոփոխություններին։
Նախագծի մշակման գործընթացում ներգրավված մարմինները.
Նախագիծը մշակվել է Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարության և Չափագիտության ազգային մարմնի կողմից։
Ակնկալվող արդյունքը.
Նախագծի ընդունմամբ կապահովվի գործող իրավական ակտերի համապատասխանեցումը Օրենքում կատարված փոփոխություններին, ինչպես նաև կսահմանվի կարգավորման ենթակա օրենսդրական չափագիտության տարածման բոլոր ոլորտներում կիրառվող չափման միջոցների ստուգաչափման պարբերականությունը:
Ֆինանսական ազդեցությունը.
Նախագծի ընդունումը չի հանգեցնի պետական կամ համայնքային բյուջեների եկամուտների կամ ծախսերի էական ավելացման կամ նվազեցման։
Կապը ռազմավարական փաստաթղթերի հետ.
Նախագծի մշակումը բխում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրից, որը հաստատվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2021 թվականի օգոստոսի 18-ի N 1363-Ա որոշմամբ։ Ծրագրի 2.6-րդ գլխով որպես առաջնահերթություն սահմանվել է որակի ենթակառուցվածքի համակարգի զարգացումը, որի ապահովման նպատակով իրականացվում են օրենսդրական բարեփոխումներ, այդ թվում՝ «Չափումների միասնականության ապահովման մասին» օրենքում կատարված փոփոխությունները, – տեղեկացնում է Iravaban.net-ը։
Ծանուցում. սույն նյութը պատրաստված է միայն իրավական իրազեկման նպատակով և չի հանդիսանում իրավաբանական խորհրդատվություն:

Новые правила для измерительных приборов: что меняется для граждан и бизнеса
На единой платформе e-draft.am для публикации проектов правовых актов представлен проект приказа министра экономики РА. Iravaban.net– исследовал проект, который предполагает установление периодичности проверки средств измерений, применяемых в Армении. Новое регулирование касается тех приборов, с помощью которых проводятся измерения в области законодательной метрологии, и направлено на обеспечение контроля их точности и надежности.
Обоснование
«О проекте приказа министра экономики Республики Армения о установлении периодичности проверки средств измерений, определенных правительством Республики Армения» 1. Необходимость принятия. Необходимость принятия проекта приказа министра экономики Республики Армения «О проекте приказа министра экономики Республики Армения о установлении периодичности проверки средств измерений, определенных правительством Республики Армения» (далее – Проект) обусловлена требованиями закона от 1 декабря 2025 года № ОН-374-Н о внесении изменений и дополнений в закон «Об обеспечении единства измерений» (далее – закон ОН-374-Н), а также необходимостью выполнения пункта 11 приложения к постановлению премьер-министра Республики Армения от 5 февраля 2026 года № 87-А о утверждении перечня мероприятий, обеспечивающих применение указанного закона. В результате изменений, внесенных законом ОН-374-Н, возникла необходимость приведения в соответствие подзаконных правовых актов, регулирующих данную сферу.
Текущая ситуация и проблемы.
Министерство экономики является уполномоченным органом в области обеспечения единства измерений, полномочия которого закреплены в статье 10.1 закона «Об обеспечении единства измерений» (далее – Закон), согласно пункту 5 части 2 которого министерству поручено установить периодичность проверки средств измерений, определенных правительством Республики Армения. В то же время следует отметить, что средства измерений, устанавливаемые правительством Республики Армения, являются средствами измерений, применяемыми в областях распространения законодательной метрологии, и, следовательно, приказом министра экономики должна быть установлена периодичность проверки средств измерений, применяемых в областях распространения законодательной метрологии. Принятие проекта обусловлено необходимостью совершенствования правового регулирования в области законодательной метрологии. В предыдущей редакции закона периодичность проверки средств измерений определялась в процессе утверждения типа средства измерения, и поскольку утверждение типа средства измерения осуществлялось Национальным органом метрологии, периодичность проверки также определялась им. В результате внесенных изменений в закон полномочия по установлению периодичности проверки средств измерений были переданы уполномоченному органу метрологии (Министерству экономики) с принятием соответствующего правового акта.
Цель и характер регулирования.
Цель проекта – установить периодичность проверки средств измерений, применяемых в областях распространения законодательной метрологии, с учетом особенностей применения средств измерений, требований к точности измерений, а также опыта государств-членов Европейского Союза и Евразийского экономического союза. Регулирование носит уточняющий и актуализирующий характер и направлено на приведение действующей правовой базы в соответствие с законодательными изменениями, проведенными в данной области.
Органы, участвующие в процессе разработки проекта.
Проект разработан Министерством экономики Республики Армения и Национальным органом метрологии.
Ожидаемый результат.
Принятие проекта обеспечит соответствие действующих правовых актов изменениям, внесенным в Закон, а также установит периодичность проверки средств измерений, применяемых во всех областях распространения законодательной метрологии.
Финансовое воздействие.
Принятие проекта не приведет к значительному увеличению или уменьшению доходов или расходов государственных или местных бюджетов.
Связь с стратегическими документами.
Разработка проекта вытекает из программы правительства Республики Армения, утвержденной постановлением правительства Республики Армения от 18 августа 2021 года № 1363-А. В главе 2.6 программы в качестве приоритета определено развитие системы инфраструктуры качества, для обеспечения которой проводятся законодательные реформы, включая изменения, внесенные в закон «Об обеспечении единства измерений», – сообщает Iravaban.net.
Уведомление: данный материал подготовлен исключительно для правовой информированности и не является юридической консультацией: