Իրանը հերքել է ԱՄՆ-ի հետ բանակացություններ վարելու մասին Թրամփի հայտարարությունը
Պաշտոնական Թեհրանը հերքել է Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունն այն մասին, թե ԱՄՆ-ն և Իրանը բանակցություններ են իրականացնելու իրար հետ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Իրանի ԱԳՆ խոսնակ Էսմայիլ Բաղային լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ Իրանը բանակցում է միայն Օմանի հետ։«Այս պահին մենք որևէ բանակցություն չունենք ԱՄՆ-ի հետ։ Այժմ բանակցություններ են ընթանում Օմանի հետ՝ Հորմուզի նեղուցով անվտանգ նավարկություն ապահովող երթուղու վերաբերյալ համաձայնության հասնելու նպատակով», – մամուլի ասուլիսի ընթացքում նշել է Բաղային։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ Միացյալ Նահանգներն ու Իրանը օգոստոսի 3-ին խաղաղության համաձայնագրի շուրջ բանակցություններ կունենան՝ առանց մանրամասնելու, թե որտեղ են դրանք անցկացվելու և ովքեր են լինելու բանակցային սեղանի շուրջ։Բացի այդ, Թրամփը Truth Social սոցիալական ցանցում գրել էր, որ համաձայնել է չեղարկել Իրանի դեմ նախատեսված հզոր հարվածը՝ Թեհրանի հետ համաձայնության հասնելու նպատակով։

Официальный Тегеран опроверг заявление президента Соединенных Штатов Дональда Трампа о том, что США и Иран ведут переговоры друг с другом.
Как сообщает «Арменпресс», официальный представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи в разговоре с журналистами заявил, что Иран ведет переговоры только с Оманом. «В данный момент у нас нет никаких переговоров с США. В настоящее время ведутся переговоры с Оманом с целью достижения соглашения о безопасной навигации через Ормузский пролив», – отметил Багаи на пресс-конференции.
Ранее президент США Дональд Трамп заявил, что Соединенные Штаты и Иран 3 августа проведут переговоры по мирному соглашению, не уточнив, где они будут проходить и кто будет за столом переговоров. Кроме того, Трамп написал в социальной сети Truth Social, что согласился отменить мощный удар против Ирана с целью достижения соглашения с Тегераном.