Իրանը հերքել է ԱՄՆ-ի հետ բանակացություններ վարելու մասին Թրամփի հայտարարությունը
Պաշտոնական Թեհրանը հերքել է Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունն այն մասին, թե ԱՄՆ-ն և Իրանը բանակցություններ են իրականացնելու իրար հետ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Իրանի ԱԳՆ խոսնակ Էսմայիլ Բաղային լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ Իրանը բանակցում է միայն Օմանի հետ։«Այս պահին մենք որևէ բանակցություն չունենք ԱՄՆ-ի հետ։ Այժմ բանակցություններ են ընթանում Օմանի հետ՝ Հորմուզի նեղուցով անվտանգ նավարկություն ապահովող երթուղու վերաբերյալ համաձայնության հասնելու նպատակով», – մամուլի ասուլիսի ընթացքում նշել է Բաղային։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ Միացյալ Նահանգներն ու Իրանը օգոստոսի 3-ին խաղաղության համաձայնագրի շուրջ բանակցություններ կունենան՝ առանց մանրամասնելու, թե որտեղ են դրանք անցկացվելու և ովքեր են լինելու բանակցային սեղանի շուրջ։Բացի այդ, Թրամփը Truth Social սոցիալական ցանցում գրել էր, որ համաձայնել է չեղարկել Իրանի դեմ նախատեսված հզոր հարվածը՝ Թեհրանի հետ համաձայնության հասնելու նպատակով։

Iran has denied Trump's statement about conducting negotiations with the U.S.
The official Tehran has denied U.S. President Donald Trump's statement that the U.S. and Iran will be negotiating with each other.
According to Armenpress, Iran's Foreign Ministry spokesman Esmail Baghaei stated in a conversation with reporters that Iran is only negotiating with Oman. "At this moment, we have no negotiations with the U.S. Currently, negotiations are ongoing with Oman to reach an agreement on a route that ensures safe navigation through the Strait of Hormuz," Baghaei noted during a press conference.
Earlier, U.S. President Donald Trump announced that the United States and Iran would hold negotiations on a peace agreement on August 3, without specifying where they would take place and who would be at the negotiating table. Additionally, Trump wrote on the Truth Social social network that he agreed to cancel a planned powerful strike against Iran in order to reach an agreement with Tehran.