«Հայաստան» դաշինքի պատգամավորի թեկնածուն և շտաբներից մեկի ղեկավարը նյութապես շահագրգռել են քաղաքացուն. քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
03-08-2026 18:30 Հայաստան Իրավունք
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2026 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսների ընթացքում «Հայաստան» դաշինքի կողմից պատգամավորության թեկնածու առաջադրված Հ․Դ․-ն և շտաբներից մեկի ղեկավար Հ․Ս․-ն, դաշինքի հավաքներին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռել են Ս․Մ․-ին՝ նրան աշխատանքի տեսքով քողարկված ձևով խոստանալով վճարել 150 հզր ՀՀ դրամ գումար։
«Նախաքննության ընթացքում հսկող դատախազի կողմից որոշում է կայացվել Հ․Ս․-ի և Հ․Դ․-ի նկատմամբ հարուցել հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հավաքին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռելը):
Քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

The candidate for the "Armenia" alliance and the head of one of the headquarters have materially influenced a citizen. The preliminary investigation of the criminal case has been completed.
03-08-2026 18:30 Armenia Human Rights
The Investigative Committee of the Republic of Armenia has obtained apparent factual data during the preliminary investigation of a criminal case being examined in the Department for the Investigation of Crimes Against the Person of the Main Directorate for the Investigation of Particularly Important Cases, indicating that during the months of April-May 2026, H.D., a candidate for deputy nominated by the "Armenia" alliance, and H.S., the head of one of the headquarters, materially incentivized S.M. to participate in the alliance's meetings by promising to pay him 150,000 AMD disguised as employment.
"During the preliminary investigation, the supervising prosecutor decided to initiate public criminal prosecution against H.S. and H.D. under Part 2 of Article 236 of the Criminal Code (materially incentivizing to participate in a gathering)."
The criminal case has been sent to the supervising prosecutor with an accusatory conclusion," the statement reads.
Notice: A person accused of a crime is presumed innocent until proven guilty in accordance with the procedure established by the Criminal Procedure Code, by a court decision that has entered into legal force.