«Հայաստան» դաշինքի պատգամավորի թեկնածուն և շտաբներից մեկի ղեկավարը նյութապես շահագրգռել են քաղաքացուն. քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
03-08-2026 18:30 Հայաստան Իրավունք
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2026 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսների ընթացքում «Հայաստան» դաշինքի կողմից պատգամավորության թեկնածու առաջադրված Հ․Դ․-ն և շտաբներից մեկի ղեկավար Հ․Ս․-ն, դաշինքի հավաքներին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռել են Ս․Մ․-ին՝ նրան աշխատանքի տեսքով քողարկված ձևով խոստանալով վճարել 150 հզր ՀՀ դրամ գումար։
«Նախաքննության ընթացքում հսկող դատախազի կողմից որոշում է կայացվել Հ․Ս․-ի և Հ․Դ․-ի նկատմամբ հարուցել հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հավաքին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռելը):
Քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

Кандидат в депутаты от блока «Армения» и руководитель одного из штабов материально заинтересовали гражданина. Предварительное следствие по уголовному делу завершено.
03-08-2026 18:30 Армения Право
В Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА в ходе предварительного расследования уголовного дела были получены очевидные фактические данные о том, что в период с апреля по май 2026 года кандидат в депутаты от блока «Армения» Х.Д. и руководитель одного из штабов Х.С. материально заинтересовали С.М. с целью участия в собраниях блока, пообещав ему скрытую оплату в размере 150 тысяч драмов.
«В ходе предварительного расследования прокурором, осуществляющим надзор, было принято решение о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении Х.С. и Х.Д. по части 2 статьи 236 Уголовного кодекса (материальная заинтересованность для участия в собрании):»
«Уголовное дело с обвинительным заключением направлено прокурору, осуществляющему надзор», - говорится в сообщении.
Уведомление: обвиняемый в преступлении считается невиновным, пока его вина не будет доказана в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом, решением суда, вступившим в законную силу.